10:48 15. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1813
  • RUB86.5850
Välisuudised
lühendatud link
41 0 0

Euroopa Komisjonil pole veenvaid teaduslikke tõendeid elektrooniliste sigarettide kahjulikkuse kohta ega põhjust neid inimestele ohtlikeks pidada. Brüssel jätab otsustamise EL liikmesriikidele endile - Eesti juba kehtestas e-sigarettidele aktsiisi.

TALLINN, 4. oktoober — Sputnik, Aleksei Toom. Euroopa Komisjon on tubaka aseainete ja eelkõige elektrooniliste sigarettide suhtes ettevaatlik, kuna tal ei ole veel andmeid nende mõju kohta inimeste tervisele. Võib-olla peaks Eesti valitsus tunnistama, et kiirustas e-sigaretivedelikule kõrgema aktsiisimäära kehtestamisega.

Brüssel ei saa e-sigarettidele aktsiisi kehtestada

"Peame eelkõige edendama arusaama, et miski ei peaks tekitama sõltuvust, teatud mõttes sõltuvuse ennetamist," ütles Euroopa Komisjoni tervishoiu ja toiduohutuse peadirektoraadi juhataja asetäitja Martin Seychell Euroopa tervishoiufoorumil Gasteinis. "Tubakatoodete tarbimine põhjustab endiselt palju surmajuhtumeid, mida olnuks kerge ära hoida. Mis puutub uutesse tubakatoodetesse, siis… meie võtsime ettevaatliku positsiooni," lisas ametnik.

Illustratiivne foto
© Sputnik / Табылды Кадырбеков

Elektroonilised sigaretid ilmusid alternatiivina traditsioonilisele suitsetamisele, mis põhjustab meditsiinihinnangute kohaselt umbes 700 000 eurooplase surma aastas. Lõpuleviidud meditsiiniuuringuid veel pole. Sellest vaatepunktist võib loobumine tubakast elektrooniliste sigarettide kasuks positiivne olla.

E-sigarett võib noored tavasuitsu järele haarama panna>>

Kuid Brüsselil pole kindlasti alust seda autoriteetsete uuringute puudumisele tõttu kinnitada. Samal põhjusel ei saa väita ka vastupidist. Kuigi Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) pooldab e-sigarettide tõsiselt piiramist, on EL oma hinnangutes ettevaatlik.

EL tervishoiuvolinik Vytenis Andriukaitis ütles Euractivi portaalile, et elektroonilisi sigarette peetakse praegu tavapärastest tubakatoodetest "vähem kahjulikuks", kuid inimesed ei tohiks neid kasutada suitsetamisest loobumiseks, sest tervisele kasulikud need ka ei ole.

Veiperi peaspetsialist — rahandusminister

Pole selge, millest juhindus Eesti valitsust, kui ta võrdsustas e-sigaretid ja nende vedelikud tavaliste tubakatoodetega.

E-sigarettide kahjuliku mõju inimeste tervisele tuvastati tollase rahandusministri Sven Sesteri jõulise otsusega, nagu Sputnik Eesti on juba kirjutanud. Tema juhindus ilmselt rohkem loodetud kasust riigieelarvele, kui meditsiinikogukonna teaduslikult põhjendatud seisukohtadest.

Teadaolevalt pole Eestis selliseid uuringuid läbi viidud, pole ka välisekspertide sellekohaseid lõplikke järeldusi.

USA tubakafirmad tunnistasid, et suitsetamine tapab>>

Brüssel on varem teatanud, et ta on siiani hoidunud tegemast järeldusi elektrooniliste sigarettide kahjulike omaduste kohta ning otsustusõigus selles küsimuses jäeti liikmesriikide valitsustele, kes võivad kehtestada piirangud ja keelud, "kui… neil on tõendeid, et (elektroonilised sigaretid) põhjustavad rahvatervisele negatiivseid tagajärgi".

Suurbritannia kogemus näitab e-sigarettide eeliseid
Illustratiivne foto
© Sputnik / Александр Кондратюк

Valitsus väidab statistikaameti andmetele tuginedes, et suitsetamise "komme" on languses ja e-sigarettidel pole selles protsessis mingit rolli. Kuid palja silmagagi on näha, et elektrooniliste sigarettide ja vedelike müügipunktide arvu suureneb üha, suureneb ka inimeste arv, kes loobuvad erakordselt ohtlikest sigarettidest elektrooniliste sigarettide kasuks.

Suitsuvaba vangla kui ühiskonna mudel>>

British American Tobacco üks juhte Giovanni Careucci ütles ajakirjandusele, et nende andmete kohaselt on Briti tervishoiuministeeriumi andmetel kantserogeensest tubakast loobumise peamiseks põhjuseks just e-sigaretid: Ühendkuningriigis on ligikaudu 3 miljonit suitsetajat, pooled neist on tubakatoodetest täielikult loobunud.

Tagid:
veipimine, suitsetamine, e-sigaret, tubakas, Euroopa Komisjon, Brüssel, Eesti

Peamised teemad