06:01 22. Veebruar 2019
Kuula otse
 • USD1.1354
 • RUB74.3534
R. Lugari nimelisele rahvatervise uuringute keskus

Moskva süüdistas USA-d inimkatsetes Gruusias

© photo: NCDC
Välisuudised
lühendatud link
Kas USA toodab Gruusias bakterioloogilist relva (7)
45 0 0

Venemaa kaitseministeerium teatas, et USA bioloogiliste laborite arv Venemaa ja Hiinaga külgnevates piirkondades kasvab. Ühes neist, Gruusias asuvas laboris tehtud inimkatse tõttu kaotas elu 73 inimest.

TALLINN, 5. oktoober — Sputnik. Ameerika biolaborite arv maailmas kasvab — praegu tegutseb või on moderniseerimisel üle 30 USA kontrollitava labori. Kõikidel neil on kõrgendatud bioloogilise kaitse tase. Sellest rääkis agentuurile RIA Novosti Venemaa relvajõudude tuuma, keemia ja bioloogilise kaitse vägede ülem Igor Kirillov.

Tema sõnul ei ole nende laborite asukoht valitud juhuslik — paljud neist paiknevad Venemaa ja Hiinaga külgnevates piirkondades ja kujutavad endast pidevat bioloogilist ohtu naaberriikidele. Need asutused on Kirillovi sõnul võimelised läbi viima kõiki uuringuid eriti ohtlike nakkushaiguste tekitajatega.

Venemaa nõuab USA-lt selgitusi Gruusia labori kohta>>

Kaitseministeeriumi esindaja keskendus ühele neist — Gruusias asuvale R. Lugari nimelisele rahvatervise uuringute keskusele (R. Lugar Center for Public Health Research), kus toimuvast ebaseaduslikust tegevusest rääkis hiljuti Moskvas toimunud pressikonverentsil endine Gruusia riikliku julgeoleku minister Igor Giorgadze.

Kirillovi sõnul on tõendeid, et Lugari keskuses tehtud eksperimentide tagajärjel suri aastatel 2015-2016 kümneid inimesi. Kaitseministeerium arvab, et vabatahtlikele, kes nõustusid enda peal testima eksperimentaalset ravimit, anti tegelikult teist, mürgist preparaati, mille tagajärjel suri 2015. aasta detsembris 24 ja hiljem veel 49 inimest.

"Paljude vabatahtlike peaaegu samaaegne surm lubab oletada, et Lugari keskuses hinnati ravi sildi all tegelikult kõrge toksilisusega keemilise või bioloogilise aine efektiivsust," ütles Igor Kirillov.

Eksperdi arvamus: see on ähvardus

Kirillovi muret jagab ka ÜRO bioloogiliste ja keemiarelvade komisjoni endine liige Igor Nikulin. Oma kommentaaris raadiole Sputnik ütles ekspert, et USA kaitseministeerium on SRÜ riikides asuvatele laboratooriumidele kulutanud juba rohkem kui miljard dollarit.

"Ukrainas, Gruusias, Armeenias, Moldovas ja teistes riikides on neid kokku juba umbes 40 ja Pentagon pole heategevusorganisatsioon. See on selge ähvardus," ütles Nikulin.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud Moskva lakkamatust murest Pentagoni tegevuse pärast, kes paigutab oma biomeditsiinilaboreid Venemaa piiride vahetusse lähedusse. Venemaa välisministeerium juhtis tähelepanu R. Lugari keskuse tegevusele juba 2015. aastal, väites, et selle asutuse sildi all tegutseb tegelikult USA maaväe meditsiiniline uurimisüksus, mille üheks tegevuseks on ohtlike nakkushaiguste uurimine.

LKA Leedu vangla — salajane sai avalikuks>>

Moskva sõnul üritavad Ameerika ja Gruusia võimud igati varjata selle USA maaväe allüksuse uuringute sisu. Gruusia pool väidab, et keskus tegeleb ainult teadusuuringutega ja kõik mured ebaseadusliku tegevuse pärast on põhjendamatud.

Teema:
Kas USA toodab Gruusias bakterioloogilist relva (7)
Tagid:
bioloogiarelv, keemiarelv, SRÜ, ÜRO, Pentagon, biolabor, R. Lugari nimelisele rahvatervise uuringute keskus, USA, Gruusia

Peamised teemad

 • Baltimaade suurimat panka kahtlustatakse mõeldamatus, illustreeriv foto

  Tuleb välja, et Swedbanki kaudu pesti Baltimaades "tumedatest" riikidest tulnud suuri rahasummasid. Kes sellise teabe välja kaevas, on ametlikult teadmata, kuid välja öeldi see Rootsi televisiooni suu läbi. Ja nüüd vappuvad kõik kolm Balti vabariiki kui palavikus.

  34
 • Ukraina töölised avaldavad meelt, illustreeriv foto

  Eesti kaitsepolitsei (KaPo) juhi asetäitja Martin Arpo ütles majandusjulgeolekukonverentsil Eesti 100Pluss Visioon esinedes, et järsult suurenenud venekeelse tööjõu sissevool mõjutab integratsiooniprotsessi edukust riigis.

  19
 • Vladimir Putin Novosibirskis noori teadlasi premeerimas

  Kui jälgite tähelepanelikult president Putini Föderaalkogule esitatud sõnumit ning LKA direktori Gina Haspeli ja Rahvusliku Julgeoleku nõuniku Dan Coatsi poolt hiljuti USA seadusandjatele tutvustatud ühisaruande sisu, võite leida mitmeid väga huvitavaid ühispunkte.

  56