07:06 08. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1290
  • RUB80.8888
Välisuudised
lühendatud link
Kas USA toodab Gruusias bakterioloogilist relva (7)
59 0 0

Venemaa kaitseministeerium teatas, et USA bioloogiliste laborite arv Venemaa ja Hiinaga külgnevates piirkondades kasvab. Ühes neist, Gruusias asuvas laboris tehtud inimkatse tõttu kaotas elu 73 inimest.

TALLINN, 5. oktoober — Sputnik. Ameerika biolaborite arv maailmas kasvab — praegu tegutseb või on moderniseerimisel üle 30 USA kontrollitava labori. Kõikidel neil on kõrgendatud bioloogilise kaitse tase. Sellest rääkis agentuurile RIA Novosti Venemaa relvajõudude tuuma, keemia ja bioloogilise kaitse vägede ülem Igor Kirillov.

Tema sõnul ei ole nende laborite asukoht valitud juhuslik — paljud neist paiknevad Venemaa ja Hiinaga külgnevates piirkondades ja kujutavad endast pidevat bioloogilist ohtu naaberriikidele. Need asutused on Kirillovi sõnul võimelised läbi viima kõiki uuringuid eriti ohtlike nakkushaiguste tekitajatega.

Venemaa nõuab USA-lt selgitusi Gruusia labori kohta>>

Kaitseministeeriumi esindaja keskendus ühele neist — Gruusias asuvale R. Lugari nimelisele rahvatervise uuringute keskusele (R. Lugar Center for Public Health Research), kus toimuvast ebaseaduslikust tegevusest rääkis hiljuti Moskvas toimunud pressikonverentsil endine Gruusia riikliku julgeoleku minister Igor Giorgadze.

Kirillovi sõnul on tõendeid, et Lugari keskuses tehtud eksperimentide tagajärjel suri aastatel 2015-2016 kümneid inimesi. Kaitseministeerium arvab, et vabatahtlikele, kes nõustusid enda peal testima eksperimentaalset ravimit, anti tegelikult teist, mürgist preparaati, mille tagajärjel suri 2015. aasta detsembris 24 ja hiljem veel 49 inimest.

"Paljude vabatahtlike peaaegu samaaegne surm lubab oletada, et Lugari keskuses hinnati ravi sildi all tegelikult kõrge toksilisusega keemilise või bioloogilise aine efektiivsust," ütles Igor Kirillov.

Eksperdi arvamus: see on ähvardus

Kirillovi muret jagab ka ÜRO bioloogiliste ja keemiarelvade komisjoni endine liige Igor Nikulin. Oma kommentaaris raadiole Sputnik ütles ekspert, et USA kaitseministeerium on SRÜ riikides asuvatele laboratooriumidele kulutanud juba rohkem kui miljard dollarit.

"Ukrainas, Gruusias, Armeenias, Moldovas ja teistes riikides on neid kokku juba umbes 40 ja Pentagon pole heategevusorganisatsioon. See on selge ähvardus," ütles Nikulin.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud Moskva lakkamatust murest Pentagoni tegevuse pärast, kes paigutab oma biomeditsiinilaboreid Venemaa piiride vahetusse lähedusse. Venemaa välisministeerium juhtis tähelepanu R. Lugari keskuse tegevusele juba 2015. aastal, väites, et selle asutuse sildi all tegutseb tegelikult USA maaväe meditsiiniline uurimisüksus, mille üheks tegevuseks on ohtlike nakkushaiguste uurimine.

LKA Leedu vangla — salajane sai avalikuks>>

Moskva sõnul üritavad Ameerika ja Gruusia võimud igati varjata selle USA maaväe allüksuse uuringute sisu. Gruusia pool väidab, et keskus tegeleb ainult teadusuuringutega ja kõik mured ebaseadusliku tegevuse pärast on põhjendamatud.

Teema:
Kas USA toodab Gruusias bakterioloogilist relva (7)
Tagid:
bioloogiarelv, keemiarelv, SRÜ, ÜRO, Pentagon, biolabor, R. Lugari nimelisele rahvatervise uuringute keskus, USA, Gruusia

Peamised teemad