10:46 12. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1276
  • RUB80.2104
Välisuudised
lühendatud link
Relvastus (196)
3720

Artikkel juhtivas teadusajakirjas on koostatud evolutsioonigeneetika, bioeetika ja õigusala spetsialistide rahvusvahelise töörühma poolt. Programmi Insect Allies arendatakse USA kaitseministeeriumi perspektiivsete uuringuprojektide agentuuris.

TALLINN, 5. oktoober — Sputnik. USA sõjaväelaste programm putukate kasutamiseks geneetiliselt muundatud viiruste levitamiseks võib rikkuda bioloogiarelva keelustamise kontseptsiooni, öeldakse rühma Saksamaa ja Prantsusmaa teadlaste uurimuses, mis avaldati ajakirjas Science, edastab RIA Novosti.

Arvatavasti selles majas tegutses LKA vangla, Antaviliai, 2009. a.
© AP Photo / Mindaugas Kulbis

Artikkel juhtivas teadusajakirjas on koostatud evolutsioonigeneetika, bioeetika ja õigusala spetsialistide rahvusvahelise töörühma poolt. Programmi Insect Allies ("putukliitlased") arendatakse USA kaitseministeeriumi perspektiivsete uuringuprojektide agentuuris. Eksperimentide ametlikuks eesmärgiks on "horisontaalselt" korrigeerida taimede kromosoome, mis hakkavad tootma putukate poolt levitatavaid viirusi.

Moskva süüdistas USA-d inimkatsetes Gruusias>>

Uuringu autorid sedastavad kaugeleulatuvaid bioloogilisi, majanduslikke ja sotsiaalseid tagajärgi, mida Pentagoni programmi elluviimine võib endas kätkeda. Teadlased kahtlevad selles, et programm on suuteline tooma praktilist kasu USA põllumajandusele.

"Kokkuvõttes võib programmi paljude poolt käsitleda kui katset vaenulike sihtmärkide jaoks bioloogiliste agentide ja nende kohaletoimetamise vahendite loomiseks, mis – kui see on tõsi – osutub bioloogiarelva konventsiooni rikkumiseks," öeldakse aruandes.

Märgitakse, et 2016. aastast eksisteeriva programmi peale on kulutatud juba 27 miljonit dollarit.

Sputnik Eesti teatas varem, et neljapäeval, 4. oktoobril teatas Venemaa Relvajõudude kiirgus-, keemia- ja bioloogilise kaitse väeüksuste ülem Igor Kirillov asjaomasel eribriifingul, et Gruusias Lugari meditsiinikeskuses (Aleksejevka asula) töötanud USA teadlased kontrollisid ravimise sildi all kohalike elanike peal toksilist keemilist preparaati. Niisuguse järelduse tegi kaitseministeerium Gruusia endise kaitseministri Igor Giorgadze poolt avaldatud materjalide analüüsi alusel.

Venemaa nõuab USA-lt selgitusi Gruusia labori kohta>>

Pentagonis väideti, et Lugari keskus kuulub Gruusia võimudele ning Gruusia peaministri eriesindaja suhetes Venemaaga Zurab Abašidze ütles samuti, et laborit rahastatakse ja juhitakse Tbilisist.

Teema:
Relvastus (196)
Tagid:
bioloogiarelv, R. Lugari nimelisele rahvatervise uuringute keskus, R. Lugari nimelist meditsiinilist uurimiskeskus, Pentagon, teadlane, Prantsusmaa, Saksamaa, USA

Peamised teemad