08:37 10. Aprill 2020
Kuula otse
  • USD1.0867
  • RUB80.6900
Välisuudised
lühendatud link
Relvastus (196)
5621

Gruusia elanike peal katsetati Ameerika ravimiettevõttes Gilead Sciences, mille suurimaks aktsionäriks on endine USA kaitseminister Donald Rumsfeld, toodetud, kuid veel kliiniliselt testimata viirusevastaseid ravimeid Harvoni ja Sovaldi

Andris Caune

Inglismaa linnades Salisburys ja Amesburys toimunud salapäraste mürgituste taustal jäid üldsusele peaaegu märkamatuks sarnased sündmused Gruusias, millest teatas endine riikliku julgeolekuminister Igor Giorgadze.

"Käsi põletavad dokumendid"

Septembri keskel esitles Gruusia endine riikliku julgeoleku minister Igor Giorgadze maailmale šokeerivaid materjale Ameerika teadlaste tegevusest Gruusias, 30 km kaugusel Tbilisist asuva Aleksejevka küla Lugari bioloogilialaboris.

Endine minister ütles: "Esmane tutvumine dokumentidega põletab käsi. Väidetakse, et selles laboris võidi teha inimkatseid Gruusia elanike peal."

Esitatud dokumendid kinnitavad, et Gruusia elanike peal katsetati Ameerika ravimiettevõttes Gilead Sciences, mille suurimaks aktsionäriks on endine USA kaitseminister Donald Rumsfeld, toodetud, kuid veel kliiniliselt testimata viirusevastaseid ravimeid Harvoni ja Sovaldi. Kanded dokumentides näitavad, et 2015. aasta detsembris suri katsete tagajärjel 30 Gruusia kodanikku, kes said hepatiit C vastast ravi, kusjuures peaaegu kõik nad surid samal päeval. Veerus "surma põhjus" on märgitud "teadmata" ja ka patsientide nimesid pole märgitud, identifitseerimiseks on vaid numbrid. Giorgadze väidab: "Täiendavaid uurimisi ei tehtud."

Giorgadze võrgulehel on ära toodud USA patent droonile, mille otstarve on nakatatud putukate levitamine õhus.

"Seade võimaldab toimetada nakatunud sääsed teatud piirkonda ja nad seal õhus vabadusse lasta. Selle abil on võimalik nakatada suurt hulka inimesi ja hävitada vaenlase sõdureid USA sõjaväelasi ohustamata," märgitakse tutvustuses.

Lisaks on materjalide hulgas dokument, mis kinnitab USA erilist huvi ebatüüpiliste katkuvormide vastu. Selliseid patogeene (haigustekitajaid) otsitakse haiguskolletest üle kogu Gruusia, sealhulgas Venemaa ja Aserbaidžaani piiride vahetust lähedusest ning mõnikord ka piiriüleselt, mis sunnib tõsiselt järele mõtlema, millega selle labori töötajad ikkagi tegelevad.

Polichinelle saladus

Igor Giorgadze pole kaugelt ainuke selle teema tõstataja. Esimene teave Lugari projekti ohtlikkuse kohta tuli Gruusia endise presidendi Mihhail Saakašvili nõunikult ja Ameerika ajakirjanikult Jeffrey Silvermanilt.

"Tbilisi äärelinnas asuvas Lugari laboris toodetakse ohtlikke aineid ja katsetatakse neid kohaliku elanikkonna peal. Olen kindel, et Gruusias tehakse loomade ja inimeste peal ohtlikke eksperimente," ütles ta väljaandele Gruusia ja Maailm ("Грузия и мир"). Samuti teatas ta, et seal aretatakse siberi katku, mustade rõugete ja seagripi tüvesid. Silverman ei välistanud viiruste kunstlikku levitamist ja seadis kahtluse alla paljude Gruusias puhkenud epideemiate "loomuliku tekke".

Ta väitis ka, et 2013. aastal nakatusid Aleksejevka labori töötajad ka ise. Tema sõnul raviti tookord inimesi salaja, nii et teave juhtumist meediasse ei lekkinud. Silverman rõhutas, et selliste bioloogiliste laborite loomine on Pentagoni manööver bioloogiliste ja keemiarelvade keelustamise 1972. aasta konventsiooni täitmisest kõrvalehoidumiseks.

Teadlased kahtlustasid Pentagoni bioloogilise relva väljatöötamises>>

NATO-sse kuuluva Bulgaaria kodanik, ajakirjanik Diljana Gaitandžieva süüdistas Ameerika Ühendriike juba täiesti otseselt. Oma ajakirjandusliku uurimise põhjal väitis ta, et bioloogid katsetavad väidetavalt üle kogu maailma 25 riigis asuvates Pentagoni bioloogilistes laborites kunstlikult loodud viiruseid. Gaitandžieva märkis, et selliseid laboratooriume rahastab Ameerika Ühendriikide Ohtude vähendamise agentuur (DTRA) sõjalise programmi raames, mida nimetatakse "Ühiseks bioloogilise koostöö programmiks" ja mille maksumus on 2,1 miljardit dollarit. Ta juhtis tähelepanu ka Gruusia laborile ja väitis, et bioloogilisi relvi uuritakse Lugari nimelises laboris.

© Sputnik / Denis Aslanov
Vene ajakirjaniketele tutvustati Gruusia labori tööd.

Kus on tõde?

Huvitav on märkida, et Venemaa välisministeerium on korduvalt väljendanud sügavat muret Pentagoni tegevuse pärast tema biomeditsiini laborite paigutamise tõttu Venemaa piiride vahetusse lähedusse.

"Kõige tähelepanuväärsem nendest on R. Lugari rahvatervise uurimiskeskus (R. Lugar Center for Public Health Research), mis asub Tbilisia äärelinnas. Selle sildi all varjab end tegelikult USA maaväe W. Reedi nimelise Uurimisinstituudi (The Walter Reed Army Institute of Research (WRAIR)) allüksus," märgitakse välisministeeriumi avalduses.

Lisaks märkis Venemaa välisministeerium, et USA ja Gruusia ametivõimud rakendasid tõsiseid jõupingutusi, et varjata kõige ohtlikumaid nakkushaigusi uuriva USA maaväe allüksuse uuringute tõelist sisu ja suundumusi." Välisministeeriumi andmetel püüdis Pentagon rajada ka teistesse SRÜ ruumis asuvatesse riikidesse samasuguseid "varjatud sõjameditsiinilisi ja —bioloogilisi objekte".

Skandaali kommenteerides ütles Venemaa välisministeeriumi relvastuskontrolli ja leviku tõkestamise ameti direktor Vladimir Jermakov keerutamata, et USA valitsus kasutas grusiine "merisigadena".

Venemaa nõuab USA-lt selgitusi Gruusia labori kohta>>

"Meie hinnangul on praegu Gruusias toimuva näol tegemist Ameerika sõjaväe poolt bioloogilise materjali uurimistööga meie naaberriigi Gruusia territooriumil, kus kasutatakse meie Gruusia kolleege ja partnereid katsejänestena," ütles diplomaat.

Samal ajal ütles Gruusia haiguste tõrje ja rahvatervise keskuse juht Paata Imnadze, et selles asutuses ei toimu midagi erilist ja eksperdid võivad selles veenduda. Tema sõnul on välismaa, sealhulgas Venemaa eksperdid korduvalt laboratooriumi külastanud.

Ta iseloomustas käimasolevat meedialärmi sõnadega "see on poliitika". "Selline kolmanda taseme laboratoorium on igas tavalises ülikoolis kõikides maailma riikides," rõhutas ta.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Relvastus (196)
Tagid:
Igor Giorgadze, Tbilisist, Gruusias, USA

Peamised teemad