12:19 13. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1276
  • RUB80.2104
Välisuudised
lühendatud link
52 0 0

Budapesti ja Varssavi esitasid Euroopa Kohtusse hagid, nõudes varem vastuvõetud Ida-Euroopa töötajate Lääne-Euroopasse tööle võtmist piirava direktiivi kehtetukstunnistamist.

TALLINN, 7. oktoober — Sputnik, Aleksei Toom. Poola ja Ungari valitsused kaebasid Euroopa Liidu kohtusse, nõudes, et lähetatud töötajate direktiiv tunnistaks kehtetuks, sest see takistab Ida-Euroopa kodanikel Lääne-Euroopas töötamist, jättes tuhanded töötajad hõiveta. Eesti ja teised Balti riigid on samuti huvitatud selle EL õigusakti läbivaatamisest, kuid eelistavad oodata konflikti lõpplahendust.

Ungari valitsus esitas oma pressiteenistuse teatel Euroopa Kohtule hagi, milles nõuti uue eurodirektiivi 96/71/EÜ, millega reguleeritakse lähetatud töötajate töötamist, kehtetuks tunnistamist, kuna see on vastuolus ELi põhimõtete ja liidu liikmesriikide huvidega. Budapest tuletab meelde, et alates direktiivi arutelu algusest 2016. aastal on ta olnud järjekindlalt selle vastu ja arvab, et see tuleks tühistada enne 2020. aasta suve. Selleks ajaks tuleb liikmesriikide õigusaktid viia kooskõlla EL õiguse sätetega.

Sarnase avalduse tegi ka Poola välisminister Konrad Szymansky, teatas Poola riiklik uudisteagentuur PAP. "Poola esitas oma kaebuse lähetatud töötajate direktiivi peale 3. oktoobril. Me rõhutame selle protektsionistlikku iseloomu," ütles Shimansky.

Varasem kord oli hea kõigile peale ametiühingute

Sel suvel heaks kiidetud direktiiv, millest portaal Sputnik Eesti on juba põhjalikult kirjutanud, sätestab Lääne-Euroopa ettevõtetes hõivatud nn lähetatud töötajate õiglased tingimused. Ida-Euroopa riikidest pärit töötajad peaksid saama täpselt sama palga ja neil peaksid olema samad sotsiaalsed tagatised, kui nende kolleegidel läänepoolsetest riikidest.

Ukraina migrandid on harjunud elama lahingutingimustes>>

Kõige tähtsam on see, et Ida-Euroopa värbamisettevõtete värvatud töötajate töölähetus lääneriikide ettevõttes, ei tohi kesta kauem kui üks aasta. Pärast seda tuleb töötaja vormistada kohalike õigusaktidega ettenähtud korras.

Kolmel korral on Konstantin Vassiljev tunnistatud Eesti parimaks jalgpalluriks
© Sputnik / Денис Пастухов

Uute reeglite jõustumiseni töötavad kümned tuhanded Poolast, Rumeeniast, Ungarist ja Baltikumist pärit ehitajad, mehaanikud, kalurid ja teiste elukutsete esindajad veel jõukamates lääneriikides ning saavad oma koduriikide standarditega võrreldes väga korralikke, kuid asukohariikide ametiühingutesse kuuluvate töötajatega võrreldes madalamat palka.

MTA tuvastas Saaremaal 11 registreerimata töötajat>>

Lääneriikide ettevõtted kulutavad välismaisele tööjõule vähem, kui nad maksaksid oma kaasmaalastest töötajatele, EL idapoolsetes riikides asuvad värbamisettevõtted teenivad oma kasumi ja maksavad asukohariigile makse. Selline rentimise skeem sobib peaaegu kõigile, välja arvatud Lääne-Euroopa ametiühingud ja vähemal määral ka Lääne-Euroopa valitsustele, kellel jääb veidi maksutulu laekumata.

Kaevata NATO-sse: Ungari otsib kantsikut Kiievi vastu>>

Ametiühingute jõust ja mõjuvõimust piisas täiesti varemkehtinud Ida-Euroopa töötajate töölevõtmise eeskirjade muutmiseks. Prantsusmaa uus president Emmanuel Macron asus nende poolele, teised ELi "raskekaallased" ei olnud vastu. Selle tulemusena kaotavad kümned tuhanded "lähetatud" töötajad oma senise tulusa töökoha.

Rahvusvahelistel marsruutidel töötavate raskeveokite idaeurooplastest juhid on uute eeskirjade kehtivusalast välja jäetud, nendele töötamisele kehtestatakse erinõuded.

Tagid:
kohus, lähetatud töötaja, Brüssel, Poola, Ungari

Peamised teemad