17:50 13. Detsember 2019
Kuula otse
  • USD1.1174
  • RUB69.9930
Aleksandr Petrov ja Ruslan Boširov

"Skripalide saaga" järg: Petrov muutus "tapjaarst Miškiniks"

© RT
Välisuudised
lühendatud link
"Inglanna õiendab häda" (136)
8910

London korraldas Skripalide asjas uue infolekke: Briti värske versiooni kohaselt peitub ärimees Aleksandr Petrovi "maski" all keegi Miškin – kurikuulsa GRU mundri peale visatud valge arstikitliga mürgitaja.

Tallinn, 9. oktoober – Sputnik. Tabloidromaanide parimaid traditsioone järgides jätkab Londoni avalikkuse lahtuva huvi üleskütmist oma agendi Sergei Skripali ja tema tütre Julia mürgitamise vastu, ajakirjandusse paisatakse regulaarselt uusi "paljastavaid" üksikasju. Pärast "agent Tšepiga paljastamist" ilmus uus seeria "mõrtsukast Miškinist", kes väidetavalt varjas end rahumeelse ettevõtja Aleksandr Petrovi nime taha.

Londoni poolt sõltumatu uurimise läbiviimiseks volitatud Bellingcati agentuur teatas, et suutis tuvastada Salisburys toimunud Sergei ja Julia Skripali mürgistamises teise kahtlustatava "tegeliku" nime. Agentuuri teatel on tegemist mehega, kelle Briti politsei tuvastas algselt Aleksandr Petrovina.

Kuidas peaminister Miškininist sai GRU agent

Bellingcat väidab, et Petrovi "tegelik" nimi on Aleksandr Miškin ja et "tegelikult" on ta GRU sõjaväearst. Väljaande teatel sündis Miškin 13. juulil 1979 Arhangelski oblastis Loiga külas, lõpetas ühe Venemaa eliit sõjaväe-meditsiiniakadeemia ja sai Vene mereväe sõjaväearsti diplomi.

Miškin värvati GRU-sse juba õpingute ajal ja 2010. aastal viidi ta üle Moskvasse, kus ta sai uue identiteedi, sealhulgas uue isikukoodi ja välispassi Alexander Petrovi nimele. Bellingcat'i artikli kohaselt käis ta aastatel 2011-2018 mitu korda Transistrias ja Ukrainas, sealhulgas viibis ta Kiievis Maidanil 2013. aasta detsembrisündmuste ajal.

Skripalide seriaali uus osa: pööre Ukraina suunas>>

Oma versiooni tõestuseks pakkus Bellingcat fotot Aleksandr Miškini passi isikuandmetega leheküljest. Väljaanne väidab, et Miškini isikuandmed langevad osaliselt kokku Petrovi andmetega — näiteks tema sünnikuupäev, ees- ja isanimi.

Miškini sõjaväelist auastet GRU-s ei õnnestunud Bellingcatil, kummaline küll, tuvastada, kuid oletatakse, et see pole madalam kui podpolkovnik (kolonelleitnant).

Vene perekonnanimede valik GRU agentide jaoks on brittidel ilmselt piiratud rahvusliku filmipagasiga. Tema Majesteedi võitmatu agendi 007 seiklustest jutustavas filmis "Golden Eye" on episood, kus Venemaa peaministri, kes istub millegipärast Talvepalees ja annab korraldusi GRU kindral Ourumovile, nimi on ka Miškin. Soovi korral võite isegi märgata tema mõningast välist sarnasust ärimees Petroviga.

GRU-d ei ole enam, kuid tema nimi elab edasi

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et 26. septembril kirjutas Briti projekt Bellingcat, et Londoni poolt mürgitamises kahtlustatav Ruslan Boširov on "tegelikult GRU polkovnik Anatoli Tšepiga". Briti ajakirjanikud kirjutasid, et Tšepiga sündis 5. aprillil 1979 Amuuri oblasti Nikolajevka külas, lõpetas Kaug-Ida üldvägede sõjakooli ja teenis GRU erivägede 14. brigaadis.

Britid rõhutavad eriti, et allüksus, kus Tšepiga teenis, etendas olulist rolli teises Tšetšeenia sõjas. Bellingcati sõnul "sai" Tšepigast väidetavalt Ruslan Boširov pärast tema üleviimist Moskvasse, kus ta lõpetas Vene relvajõudude kindralstaabi akadeemia.

The Telegraph kirjutas Skripalide mürgitamise kolmandast kahtlusalusest>>

Seejärel teatas Briti väljaanne The Telegraph, ametivõimudelt saadud teabele viidates, et Ühendkuningriigi eriteenistused ja politsei terrorismivastane üksus tuvastasid ka Skripalide mürgitamises osalenud kolmanda kahtlustatava isiku. The Telegraph ei nimeta tema nime, kuid teatas, et kolmas kahtlustatav on samuti "GRU agent". The Telegraph kirjutab, et ka tema külastas väidetavalt Salisbury, et "koguda Petrovi ja Boširovi jaoks luureandmeid. Väljaande kohaselt koostas "kolmas GRU agent" plaani põiktänavast, kus Skripal elas, ja selgitas välja, millist ust ta kasutab.

Vene GRU-d ei eksisteeri juba kaheksa aastat, ajast, kui ta 2010. aastal Relvajõudude kindralstaabi peavalitsuseks ümber nimetati, kuid lühend GRU on Lääne meedias pikka aega oma elu elanud.

Venemaa välisministeerium nimetas Briti ajakirjanduse teadet lekkeks.

Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova
© Sputnik / Владимир Астапкович

"Tõendid puuduvad, sellest tulenevalt jätkata infokampaaniat, mille peamiseks ülesandeks on tähelepanu kõrvalejuhtimine peateemalt: "Mis Salisburis toimus," ütles ministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova.

Krimiloo venitamine näitab selle autorite halba maitset

4. märtsil mürgitati Salisbury'is brittide värvatud endine GRU polkovnik Sergei Skripal ja tema tätar Julia, mis põhjustas suure rahvusvahelise skandaali, sest London süüdistas selles viivitamatult Venemaa julgeolekuteenistusi.

Kaval plaan kukkus läbi: GRU ei suutnud Suurbritanniat päästa>>

Kreml on korduvalt teinud ettepaneku ühiseks uurimiseks, kuid Ühendkuningriik ignoreeris Venemaa ettepanekut.

Hiljem süüdistas Vene Föderatsiooni välisministeerium Briti peaminister Teresa Mayd valetamises: Porton-Downi labor lükkas tagasi väite, et Skripalide mürgitamiseks kasutatud mürkaine toodeti väidetavalt Venemaal. Seejärel avaldati video kahest venelasest Salisbury'is, väites, et need olid GRU ametnikud Aleksandr Petrov ja Ruslan Boširov. Mõlemad "kahtlustatavad" rääkisid agentuuri Sputnik ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjanile, et on ärimehed, külastasid Suurbritanniat turistidena ja ega ole mingil viisil eriteenustega seotud.

Teema:
"Inglanna õiendab häda" (136)
Tagid:
GRU, Aleksandr Petrov, Ruslan Boširov, Sergei Skripal, Salisbury

Peamised teemad