15:19 03. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2066
  • RUB91.3194
Välisuudised
lühendatud link
Relvastus (196)
19920

Ameerika relvajõudude eliit – eriüksused otsivad, kes neile Ameerika Ühendriikides Venemaal toodetud relvade koopiaid valmistaks, et neid mitte Venemaalt osta.

TALLINN, 10. oktoober — Sputnik. Samal ajal, kui Washington surub oma NATO partneritele ja liitlastele peale kalliste Ameerika relvade tarnelepinguid, soovivad USA sõjaväelased ise oma potentsiaalse vastase — Venemaa relvi. Paljud Venemaa relvatootjad on erinevatel ettekäänetel Ameerika Ühendriikide kehtestatud sanktsioonide alla sattunud, et hävitada konkurents globaalsel relvaturul.

Pentagon vajab vägede itta paigutamiseks uusi Euroopa kaarte >>

Väljapääs sellest olukorrast siiski leiti. Ameerika väljaande The National Interest teatel kavatseb USA erioperatsioonide väejuhatus käivitada riigis Vene relvade tootmise.

Ameeriklased lähevad "Hiina tallatud rada"

USA maaväe erioperatsioonide väejuhatus on juba pakkunud toetusi ettevõtetele, kes oleksid huvitatud "Kalašnikovi kuulipilduja ja raskekuulipilduja NSV "Utjoss" koopiate tootmisest ja täiustamisest".

Seejuures nõuavad USA sõjaväelased, et tulevased tootjad hangiksid ise nende relvade tootmiseks vajaliku dokumentatsiooni, joonised, detailid ja materjalid, sest nendes küsimuses relvajõud neid aidata ei saa. Ettevõtmise rahastamise peamiseks tingimuseks on Venemaa relvade koopiate tootmine ainult Ameerika Ühendriikides ja selleks tohib kasutada ainult siseriigis valmistatud osi ja materjale.

Lisaks on nende relvade tootmine lubatud ainult USA kodanikele. The National Interest oletab, et kaks vene kuulipildujat on alles algus, ja tulevikus võib USA erioperatsioonide väejuhatusel vaja minna ka teiste välismaa relvade koopiaid.

Ameerika eriväelaste "ebapatriootilist" huvi õigustamiseks potentsiaalse vaenlase relvade vastu pakkus väljaanne välja, et USA kavatseb varustada Venemaa kuulipildujate koopiatega mitmesuguste ebastabiilsete piirkondade relvarühmitusi, näiteks Süürias ja Iraagis, kuid samal ajal ei soovi Washington "relvaturult Venemaa relvi" nuruda.

Reaktsioon Venemaal: see on vargus

Kontserni "Kalašnikov" pressiteenistusest öeldi agentuurile RIA Novosti, et USA soov valmistada Kalašnikovi kuulipildujaid kinnitab Venemaa relvade usaldusväärsust, kuid konkreetsete plaanide kohta neil teave puudub.

"Me ei tea sellistest plaanidest midagi, kuid meid see ei üllata, see rõhutab taas kord meie relvade usaldusväärsust ja kvaliteeti," teatati "Kalašnikovist".

Samal ajal oldi Venemaa riiklikus korporatsioonis "Rostec" ameeriklaste plaanide suhtes alustada rakekuulipilduja NSV "Utjoss" tootmist ilma Rosoboronexporti nõusolekuta üsna karmid ning nimetati neid "Venemaa tootearenduse ebaseaduslikuks kopeerimiseks" ja "varguseks".

"Sellised ideed, kui need tõepoolest eksisteerivad, tõestavad taas Venemaa relvade eeliseid. Ja isegi mitte kõige uuemate, nagu me näeme. Idee iseenesest on küsitav. Kui keegi tahab seda teha seaduslikult, kõikide reeglite järgi, las tulevad Rosoboronexporti ja arutavad. Vastasel juhul on tegemist Venemaa toodete ebaseadusliku kopeerimisega, lihtsamalt öeldes — vargusega," öeldi "Rostecis" agentuurile RIA Novosti.

Rosoboronexport on ainuke riigi kaitseotstarbelise ja topeltotstarbega toodangu ja tehnoloogia ekspordi ja impordi vahendaja Venemaal. Ettevõte kuulub riigiettevõtte "Rostec" koosseisu.

Parim Nõukogude raskekuulipilduja

12,7 mm kaliibriga raskekuulipilduja NSV "Utjoss" on ette nähtud kergelt soomustatud sihtmärkide ja tulirelvade, vaenlase elavjõu ja õhusihtmärkide hävitamiseks. See töötati välja 1960-1970-ndatel aastatel Tuula Konstrueerimise ja uurimisbüroos selleks ajaks vananenud raskekuulipilduja DŠK (DŠKM) väljavahetamiseks. Kuulipilduja sai oma nime NSV arendajate nimede — Nikitin, Sokolov ja Volkov esitähtedest.

"Utjossi" väljatöötamisel kasutati teiste uurimisinstituutide uusi ja täiesti originaalseid tehnoloogiaid, millest enamikku ei oldud varem relvade tootmisel kasutatud. NSV kuulipildujat kasutati õhutõrjekuulipildujana peaaegu kõigis Nõukogude tankides T-64, liikursuurtükkides, samuti soomukitel. Mereväes kasutati "Utjossi" lahingulaevade õhutõrjesüsteemides.

Kuulipildujat NSV "Utjoss" peetakse nõukogude aja parimaks raskekuulipildujaks. 1980. aastate lõpuks oli "Utjossi" potentsiaal peaaegu ammendatud, kuid ta on endiselt relvastuses. Tema asemele tuli raskekuulipilduja "Kord", mis töötati välja Kovrovi linnas asuva Degtjarjovi-nimelise tehase konstrueerimisbüroos.

Ameerika relvameistrid tunnustavad PKMi töökindlust

Moderniseeritud 7,62-mm Kalašnikovi kuulipilduja (PKM) töötas Mihhail Timofejevitš Kalašnikov välja NSV Liidu relvajõudude peamiseks kuulipildujaks. See võeti NSV Liidu relvajõudude relvastusse 1961. aastal ja seda on kasutatud paljudes sõdades ja relvastatud konfliktides 20. sajandi teisel poolel ja 21. sajandi alguses.

PKM kuulipilduja töö- ja kulumiskindlust uurinud USA maaväe Välismaa teaduse ja tehnika uurimiskeskuse hinnagul on see üks maailma parimatest kuulipildujatest — ta on lihtne ja töökindel. PKM toodetakse ja kasutatakse erinevatel nimetuste all paljudes maailma, sealhulgas ka NATO riikides. PKM baasil loodi ühes Venemaa TUI-s kuulipilduja "Petšeneg", mille raud on püssirohugaaside sundjahutusega.

Maailma riikide sõjalise võimsuse reiting
© Sputnik / Deniss Grabussov
Maailma riikide sõjalise võimsuse reiting
Teema:
Relvastus (196)
Tagid:
koopia, relv, tootmine, relvastus, relvajõud, NATO, USA, Venemaa

Peamised teemad