06:43 22. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1787
  • RUB89.9825
Välisuudised
lühendatud link
7410

Kes teab, kui kaua selle "salajase" baasi piloodid oleksid taevast saastanud, kui mitte Donald Trump poleks presidendiks saanud. Septembris 2017 suleti objekt sama vaikselt kui see omal ajal avati.

Mihhail Šeinkman, raadio Sputnik

See õpetlik ameerika lugu sarnaneb väga venelastele hästituntud lõputut lauluga vaimulikust ja tema lemmikloomast*. Pentagonil oli baas — ta selle Küprosele viis. Et baasil kulus palju raha — ta selle kinni pani siis. Ja midagi ei öelnud. Kuid keegi kolmas rääkis, et Pentagonil oli baas… ja edasi jälle otsast peale.

Peamine erinevus selle loo ja laulusõnade vahel papi draamast ning tema koera tragöödiast on selles, et esimene põhineb tegelikkuses aset leidnud sündmustel.

"Nad uputatakse Gibraltaris": ekspert Venemaa mereblokaadist >>

Telekanal ABC avastas äkki, et USA riigidepartemangu nõudmisel avati 2013. aasta suvel Küprosel tõepoolest õhujõudude baas. Baas asutati salaja. Ja oleks siis, et Küprose eest. Tema on liitlane — tema ei peagi teadma aga salaja ka Ameerika Ühendriikide eest.

Ja oleks siis, et kõikide ameeriklaste eest, see oleks veel okei, aga ka riigidepartemangu, täpsemalt, Lennundusnõukogu eest, mis on sellistes küsimustes otsustava tähtsusega. Mida neil olekski öelda, kui isegi neli aastat hiljem ei suutnud nad seletada, milleks on vaja viit lahingukopterit, 40 sõjaväelast ja 71 miljonit dollarit nende ülalpidamiseks ja hooldamiseks.

Räägiti, et pärast rünnakut Ameerika Ühendriikide diplomaatilisele missioonile Benghazis, kus hukkus neli inimest, sealhulgas suursaadik, oli vaja rakendada abinõusid retsidiivi vältimiseks. Kuid seda võimalust ei tekkinud.

Et mitte kuurordis ära manduda, sisustasid piloodid oma päevi kopterikõrgpilotaažielementidega, lõbustades sellega iseend ja saareelanikke. Ja kes teab, kui kaua oleksid nad veel taevast saastanud, kui mitte Donald Trump poleks presidendiks saanud.

Objekt suleti 2017. aasta septembris sama vaikselt, kui avati. Kuid mitte päris. Aasta pärast avastas riigidepartemangu peainspektoriteenistus sõjasaladuse. Osa raportist avalikustati.

Ja kui varem vastas Pentagon küsimusele USA sõjaväelaste arvu kohta välismaal "kolmsada tuhat, pluss-miinus", siis nüüd saab mitte ainult tema kindlalt öelda, et miinus nelikümmend. Kuid see pole kindel. Olgu muuga kuidas on, kuid lahingüksuste suuruse salastatusest peetakse jätkuvalt raudselt kinni, see toimib nagu kellavärk, mis näitab alati "X" tundi.

Politoloog "Fort Trumpist": Poola valitsus tunneb halvasti ajalugu >>

USA sõjaväebaasid asuvad 177 riigis. Euroopas on 13 USA garnisoni. Nii et kui nad vähendavad meeste arvu ühes kohas, siis suurendavad kusagil mujal. Poola näiteks trambib jalgu. On valmis isegi maksma, peaasi kui tema pinnal ameeriklasi rohkem oleks.

Mis puutub Küprose baasi, siis siin ei ole küsimus selles, et see vaikselt avati, vaid selles, miks Trump sulges selle vaikselt, ilma seda valjult kuulutamata. Ta oleks võinud seda vabalt esitleda sõjaliste kulutuste optimeerimisena ja seejuures veel kord üle käinud Obama'st tema lahinguväliste kahjude pärast.

Kuid kui ta oleks nii teinud, oleks see lihtsalt kõrvust mööda lastud. Nad oleksid arvanud, et USA taganeb Putini survel. Kuigi pole välistatud, et ka Trump ise kuulis sellest alles telerist.

Kui palju selliseid lugusid on, ta ilmselt ei teagi. Kui paljusid selliseid lugusid ta veel teada ei saa. Sellise kaitse-eelarve juures võib endale lubada nii palju mõttetuid sõjaväebaase, et mitte ainult riigidepartemangust, vaid ka Pentagonist võidakse küsida – milleks?

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

*Lõputu laul:

"У попа была собака, он её любил,

Она съела кусок мяса, поп её убил,

В землю закопал,

И надпись написал о том, что …"

Eestikeelne vaste:

"Ühel papil oli peni, väike valge kutsikas.

Peni urises ja haukus, kuni viimaks hammustas.

Sauna-Ants lõi peni maha suure aiateibaga,

mattis peni aia taha, risti peale kirjutas…"

Tagid:
sõjasaladus, salajane, objekt, poliitika, piloodid, õhuväebaas, õhuvägi, Pentagon, Donald Trump, Küpros, USA

Peamised teemad