02:22 28. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Välisuudised
lühendatud link
3910

Läti politoloog Normunds Grostinš kommenteeris Seimi valimiste tulemusi ja rääkis sellest, mida oodata uuelt koalitsioonilt ja valitsuselt.

TALLINN, 12. oktoober — Sputnik. Läti jääb tõenäoliselt truuks vanale koalitsioonile koos kahe "uue" erakonnaga – Arengu Eest/Poolt! ja Uue Konservatiivse Parteiga, usub politoloog Normunds Grostinš. Uuelt Seimilt majandusimesid oodata ei tasu – parlamenti pääsesid ikkagi needsamad inimesed, kes juba aastaid selles riiklikus ametis olnud. Edaspidigi kasvab riigivõlg, maksud ja rahvastiku äravool, nentis politoloog intervjuus portaalile Rubaltic, edastas Sputnik Läti.

Koalitsiooni variandid

Mitte ükski parlamenti pääsenud parteidest ei kujuta endast midagi uut – kõik seal on endised rahvasaadikud, ministrid ja ametnikud, kes on aastaid riigipalka saanud, nüüd aga esitlevad ennast justkui "uutena", väitis Grostinš. Tema arvates seisavad koalitsiooni loomiseks ees üsna keerulised läbirääkimised, kuid kõige tõenäolisemaks tulemuseks peab ta tuumikut erakondade Arengu Eest/Poolt! Ja Uue Konservatiivse Partei näol. Seevastu Koosmeel ja KPV LV jäävad Grostinši arvates opositsiooni.

Venemaa on baltlastele hirmsasti kätte maksnud: nende tähtsaim kaup ei maksa enam midagi>>

Grostinš väitis, et kuni valimisteni plaanisid koalitsiooni moodustada Nils Ušakovsi ja Artuss Kaimiņši parteid.

Koosmeel võttis ette suure laialivalgumise ja täiendas oma nimekirja lätlastega, et saavutada 30%. Tulemusena kaotas ta 40 000 vene valijate häält ja jäi ühe koha parlamendis. Populistid eesotsas Kaimiņšiga lootsid saada üle 20%, ei küündinud samuti selleni.

Ta lisas ka, et erakond Koosmeel vajub põhja ja et see on vaid aja küsimus – kui tema juhid end lõplikult kompromiteerivad.

"Partei, kes väidetavalt esindab venekeelsete valijate huvisid, tervitab samaaegselt ameeriklaste tanke Riia sadamas ja toetav venevastaseid majandussanktsioone. Kuidas seda nimetatakse? Puhtal kujul vlassovlased," teatas Grostinš.

Mida uuelt valitsuselt oodata

Mingisuguseid läbimurdelisi lahendusi Grostinš uuelt Seimilt ja valitsuselt ei oota – parlamendis on edaspidigi esindatud inimesed, kes niigi on olnud aastaid mitmesugustel riiklikel ametikohtadel.

"Edaspidigi kasvab riigivõlg ning koos sellega ka maksud. Samas jätkub kohalike omavalitsuste likvideerimine ja elanikkonna äravool enamarenenud riikidesse," sedastab politoloog.

Samuti kasvavad tema meelest kaitsekulutused, kuna uued rahvasaadikud käsitlevad Lätit Euroopa Liidu osana ja on ustavad NATO ideaalidele.

Läti valimistel kogus enim hääli erakond Üksmeel>>

Grostinš ei välistanud ka võimalust, et Läti uus valitsus nõustub Euroopa fondidest väljamaksete kärpimise küsimuses EL-iga kompromissile minema vaatamata sellele, et iga riik saab EL-i eelarve vastuvõtmise teatud eelarveperioodiks veto panna.

Transiidist tuleb kinni haarata

Eurotoetuste võimaliku vähenemise võib Läti osaliselt kompenseerida transiidi arendamise arvel, kuid selleks tuleb ajada Venemaa suhtes pragmaatilist poliitikat – kõik veosed, mida Läti võib saada, kulgevad niikuinii läbi idanaabri territooriumi, nentis Grostinš. Isegi Hiina ja Valgevenega on täisväärtuslik koostöö ilma Venemaa osaluseta võimatu.

"LDZ Loģistika (Läti raudtee tütarettevõte) kirjutas hiljuti alla koostöökokkuleppele projekti Veliki Kamen raames, kuid selleks, et transiiti Hiinast tõsiselt suurendada, tuleb ikkagi Venemaaga tegemist teha. ajada. Kuidas ka Läti võimud ei põikleks, tulevad Hiina veosed ometi põhiliselt läbi Venemaa," rõhutas Läti politoloog.

Riia linnapea: keelteoskus on ühele väikeriigile äärmiselt tähtis>>

Tema arvates on Lätil vaja Venemaaga suhete kujundamise küsimuses Soomelt õppust võtta.

"Sellel riigil on kogemus sõjast NSV Liiduga, aga suhetes Venemaaga ei tekita ta sellest probleemi. Kui tuleb sõdida, on soomlased selleks valmis, kuid rahuajal on tarvis rajada normaalsed suhted, sealhulgas kaubanduses," ütles Grostinš.

Ta toonitas, et Lätis kõneldakse seevastu pidevalt ohust, mis väidetavalt lähtub Venemaalt, ent tegelikult jäädakse ise sellest vastasseisust kaotajaks.

Tagid:
valimised, Koosmeel, koalitsioon, seim, valitsus, vene valijad, lätlased, Läti

Peamised teemad