03:03 01. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1698
  • RUB92.4606
Välisuudised
lühendatud link
Kiriku tüli (18)
11231

Venemaa kavatseb kaitsta õigeusklikke Ukrainas võimaliku vägivalla eest pärast seda, kui Konstantinoopoli oikumeeniline patriarhaat nõustus tunnustama Ukraina õigeusu kiriku sõltumatust.

TALLINN, 12. oktoober — Sputnik. Juhul kui leiavad aset "ebaseaduslikud" intsidendid, siis astutakse "üheselt poliitilisi ja diplomaatilisi" samme.

"Venemaa, kaitstes venelasi ja vene keele kõnelejaid…, kaitseb õigeusklikke huve," ütles Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov ajakirjanikele, kes küsisid teadete kohta Vene meedias, et Ukraina äärmuslased kavatsevad järgmisel nädalal rünnata Moskva patriarhaadi all olevaid pühapaiku, edastas ERR.

"Seda tehakse juhul, kui Ukraina võimud ei suuda hoida situatsiooni seaduslikus raamistikus, kui see võtab mõne inetu, vägivaldse pöörde," ütles Peskov.

Konstantinoopoli patriarhaadi kirikukogu võttis neljapäeval, 11. oktoobril vastu otsuse vabastada kirikuvande alt kaks ebaseaduslikku kiriklikku struktuuri Ukrainas — isehakanud "Kiievi patriarh" Filaret Denissenko, kellele seati Vene õigeusu kiriku poolt anateema 1997. aastal, ja Makari Maletitš (Ukraina autokefaalne õigeusu kirik) — teatas varem Sputnik Eesti.

Vene õigeusu kirik andis hinnangu Konstantinoopoli otsusele Ukraina kiriku kohta>>

Konstantinoopol teatas ühtlasi oma õigustest Ukrainas ja annulleeris kirikukogu 1686. aastal väljastatud ajaloolises dokumendis sätestatud kohustuse, mis andis Moskva patriarhile õiguse määrata ametisse Kiievi metropoliit.

Konstantinoopol moonutab jämedalt kiriku ajalugu

Patriarh Kirilli pressisekretär preester Aleksandr Volkov nimetas Konstantinoopoli patriarhaadi kirikukogu otsust tühistada omaenese 1686. aasta otsus Kiievi metropoliidi üleminekust Moskva patriarhaadi jurisdiktsiooni alla "kiriku ajaloo jämedaks moonutamiseks".

"See on lihtsalt jäme ja täiesti õigustamatu kiriku ajaloo moonutamine, kuna tegelikkus on hoopis teistsugune," ütles Volkov telekanali Spas saates.

Tema sõnul ei toetu Konstantinoopoli patriarhaadi hierarhia "mitte faktidele, mitte ajaloolistele allikatele, vaid üksnes nende inimeste väga imelikele ja täiesti ebaadekvaatsetele väljamõeldistele, kes põhimõtteliselt ei ole ka mitte kunagi varem Ukraina kirikut puudutava ajalooga tegelenud."

Paldiski uus kirik.
© Sputnik / Вадим Анцупов

"Meie kiriku poolt on tehtud märkimisväärseid jõupingutusi selleks, et avaldada viimastel kuudel igati ammendav kogum dokumente, mis annavad tunnistust tegelikust ajaloolisest pildist seoses Kiievi metropoliitkonna eksistentsiga ning sellest, kuidas see kõik seostus talle iseseisvuse andmisega ja kuidas too Kiievi metropoliitkond sai seejärel Vene õigeusu kirikuks," ütles Volkov.

Konstantinoopoli patriarhaadi Sinodi otsuses on eelkõige öeldud, et tuleb "annulleerida omaaegsete asjaolude kontekstis 1686. aastal välja antud sinodaalse dokumendi säte, mis andis kaanonite leevendamise läbi Moskva patriarhaadile õiguse määrata ametisse Kiievi metropoliit."

Metropoliit Eugeni töötab Eestis viisa alusel>>

Konstantinoopoli patriarhaadi kirikukogu oli eelnevalt teatanud, et ta asub omistama Ukraina kirikule autokefaaliat. Ta võttis ka vastu otsuse kahe Ukraina mittekanooniliselt kiriklikult struktuuri — isehakanud "Kiievi patriarhi" Filaret Denissenko, kellele kehtestati Vene õigeusu kiriku anateem 1997. aastal, ja Makari Maletitši (Ukraina autokefaalne õigeusu kirik) — anateemi tühistamiseks.

Moskva ja kogu Venemaa patriarh Kirill
© Sputnik / Евгений Биятов

Konstantinoopol teatas ühtlasi oma õigustest Ukrainas ja tühistas 1686. aasta kirja ajaloolise sätte, mis andis Moskva patriarhaadile õiguse õnnistada ametisse Kiievi metropoliit.

Venemaa õigeusu kirikus nimetati neid kirikukogu otsuseid kirikulõhe legaliseerimiseks ja teatati, et need toovad endaga katastroofilist kahju, mis puudutab miljonite inimeste saatusi mitte ainult Ukrainas, vaid ka kogu õigeusklikus maailmas. Konstantinoopoli ühtekuuluvus lõhestajatega õõnestab kanoonilist õigeusku, Filaretilt anateemi mahavõtmise absurdsus on täiesti ilmselge, teatas kogu Venemaa Moskva patriarhi Kirilli pressisekretär.

Venemaa õigeusu kirik ei välistanud omakorda Konstantinoopoliga suhtluse katkestamist ja Konstantinoopoli patriarhi Bartholomeuse kirikuvande alla panemist, märkides, et peab Konstantinoopoli otsust Ukraina kiriku kohta mittekanooniliseks, sügavalt vaenulikuks aktiks ja kohaliku kiriku asjadesse sekkumiseks.

Teema:
Kiriku tüli (18)
Tagid:
vägivald, õigeusukirik, õigeusklik, Ukraina, Venemaa

Peamised teemad