02:39 13. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1771
  • RUB86.3013
Välisuudised
lühendatud link
14920

Imporditud detaile kasutada ei ole lubatud, välismaa tööjõudu kasutada ei tohi, tehniline dokumentatsioon tuleb hankida iseseisvalt — hiljuti sai teatavaks, et Pentagoni erioperatsioonide väejuhatus (SOCOM) kuulutas välja riigihanke vene laskurrelvade tootmiseks.

TALLINN, 13. oktoober — Sputnik. Esialgu räägitakse vaid kuulipildujatest: 7,62 mm kaliibriga PKM ja 12,7 mm kaliibriga NSV "Utjoss". Rõhutatakse, et ettevõtted peaksid tooted arendama "nullist" iseseisvalt, pöördumata Venemaa kui nende autoriõiguste omaniku poole. Milleks ameeriklastele nende võimsa sõjatööstuse juures veel võõraid kuulipildujaid vaja on, sellest RIA Novosti materjalis.

USA eriüksused tahavad vene relvi>>

Abi liitlastele

Ameerika Ühendriigid suudavad toota oma relvajõududele iseseisvalt kogu neile vajaminevat riistvara, alates püstolipadrunitest ja lõpetades satelliitide ja strateegiliste pommitajatega. Sellest hoolimata ei pruugi "kodus" toodetu kvaliteet alati rahuldada nii nõudlikke "kliente" nagu eriüksuste sõjaväelased. Mõnel juhul on lihtsam ja odavam osta liitlaste analooge. Ja kui nemadki ei suuda korralikku lahendust pakkuda, uurida tegeliku või oletatava vaenlase arsenali.

Näiteks ei saanud ka sakslased Teise maailmasõja ajal hakkama ilma laenudeta. Nende püstolkuulipildujad Gerät Potsdam ja Gerät Neumunster olid tegelikult Wehrmachti poolt trofeeks saadud Briti STEN-ide täielikud koopiad. Määravaks sai nende konstruktsiooni lihtsus ja töökindlus.

Samal põhjusel kasutab USA sõjavägi täna Saksa H&K MP-5 püstolkuulipildid, H&K 416 ründevintpüsse, Itaalia M1014 pumppüsse, Rootsi AT4 ja M3 granaadiheitjaid, Briti M777 haubitsaid ja muid importrelvi. Lisaks on mitmetel Ühendriikide ettevõtetel luba toota erinevaid versioone legendaarse Kalašnikovi automaadi mudeleid nii tsiviil- kui ka sõjalisteks vajadusteks. Kuulipildujate PKM ja NSV vastu, mis on küll kaasaegsed, kuid mitte uusimad Venemaa kaitsetööstuse tooted, ei olnud Pentagon varem huvi tundnud.

Süüria: USA varustab Ukraina kaudu terroriste relvadega>>

"Tuleb aru saada, et need relvad on täna ühed oma klassi parimatest maailmas," ütles ajakirja Kalašnikov peatoimetaja Mihhail Degtjarjov agentuurile RIA Novosti. "Utjoss" ületab lahinguomadustelt USA relvastuses olevat Browningu raskekuulipildujat M2 tunduvalt. Kuid globaalsel relvaturul NSV ülejääki kindlasti pole. See on üsna haruldane relv. Ukrainas näiteks ei jätkunud "Utjosse" isegi tankidele, mis siis veel jalaväest rääkida. Hiinas on NSV-d toodetud massiliselt, kuid nad ei müü seda kaugeltki igaühele. Otsus selliste toodete tootmiseks on iseenesest väga ameeriklaste moodi. Raha peaks jääma koju. Ja Rosoboronexporti poole ei hakka Washingtonist sanktsioonide sõja ajal keegi pöörduma."

Degtjarjovi arvates on Ameerika vene kuulipildujate potentsiaalsed kasutajad peamiselt USA liitlased Lähis-Idas ja Aafrikas, kusjuures mitte ainult regulaararmeed. Ekspert meenutas, et näiteks Süürias sõdivad ameeriklased tihti koos ebaseaduslike relvarühmitustega, mida Venemaal peetakse terroristlikeks. SOCOM-i ülesandeks ei ole mitte ainult sõdurite valik ja väljaõpe, vaid ka nende materiaalne toetus. Meie relvade analoogid sobivad Ameerika "humanitaarabi" rolli ideaalselt. Pealegi tuntakse Lähis-Idas vene relvi juba ammu ja osatakse neid käsitseda.

"Kui Ühendriikidel oleks midagi sellist, müüksid nad neid, ega teeks endal elu keeruliseks," ütles Degtjarjov.

Relvad spetsialistidele

Samal ajal ei välista eksperdid, et ameeriklased vajavad vene relvi oma relvajõudude koolitamiseks. Eriüksused peavad sageli tegutsema eraldatuna oma põhijõududest, sageli isegi ilma raadiosideta juhtkonnaga. Sellistes tingimustes on laskemoona juurdevedu praktiliselt võimatu. Hoopis tõhusam on luure- ja sabotaažirühmale anda missioonile kaasa "torud", millele sobib vaenlase laskemoon. Sel juhul saab laskemoona täiendada otse lahinguväljal. Lisaks tekitab iga relv tulistamisel isikupärast heli. Ameerika kuulipilduja M249 laskeheli positsioonide tagalast põhjustab rohkem kahtlusi kui PKM-i lühikesed ja tuttavad valangud.

"Iga eliitüksuseks pretendeeriv üksus peaks oskama ka vaenlase relvi käsitseda," selgitab agentuurile RIA Novosti ajakirja Arms Export peatoimetaja Andrei Frolov, " parem, kui eriüksusel on laskeväljal mitte üks, rohkest tulistamisest kulunud kuulipilduja, vaid mitukümmend. Ja kui neile kümnetele kuulipildujatele on ka piisavalt varuosi.

Illiustreeriv foto
Пресс-служба президента Украины

Pole välistatud, et ameeriklased vajavad PKM-e ja NSV-sid selleks, et koolitada liitlaste eriüksusi, kes tunnevad hästi vene relvi. Need on endise sotsialismileeri, Lähis-Ida ja Lõuna-Ameerika riigid. Vaevalt, et Pentagon kavatseb kedagi massiliselt meie kuulipildujate koopiatega ümber relvastada. See oleks liiga kallis, palju odavam ja kiirem oleks osta relvi kolmandatelt riikidelt ja müüa need edasi oma klientidele. Kuid siiski on raske teha mingit lõplikku järeldust — me ei tea ei relvade kogust, mida Ameerika kaitsetööstus peaks erivägedele andma ega tarnetähtaegu."

Rooda: Venemaa "eksperdid" ei tea, millest räägivad>>

Riigiettevõte Rostec teatas SOCOM-i otsust kommenteerides ametlikult: "Sellised ideed, kui need tõepoolest eksisteerivad, tõestavad taas Venemaa relvade paremust, kusjuures mitte isegi kõige uuemate, nagu me näeme. Kuid idee iseenesest tekitab küsimusi. Kui keegi tahab seda teha seaduslikult, siis las tulevad kõikide reeglite kohaselt Rosoboronexporti ja arutavad. Vastasel juhul on tegemist Venemaa tootearenduse ebaseadusliku kopeerimisega, lihtsamalt öeldes vargusega." Kuid nagu näitab Hiina kogemus, kes paljusid teiste riikide relvi kopeeris, on relvapiraatide kohtusseviimine äärmiselt keeruline.

Tagid:
laskerelv, kuulipilduja, riigihanke, SOCOM, Pentagon, USA, Venemaa

Peamised teemad