10:22 11. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1276
  • RUB80.2104
Välisuudised
lühendatud link
8211

USA riigidepartemangu eriesindaja Ukrainas Kurt Volker näitas ennast tõelise diplomaatia Ostap Benderina, lollitades kenasti ära Ülemraada, nii et see pikendas Donbassi eristaatuse seaduse kehtivust. Kuid ka rahvasaadikud ise on toredad.

Sergei Iljin, raadio Sputnik

Kiirteade teispoolsusest. Ülemraada saadik Oleksandr Vilkul paljastas riigidepartemangu eriesindaja Ukrainas Kurt Volkeri vale. Tuleb välja, et Volker ähvardas Venemaa sanktsioonide tühistamisega juhul, kui Ukraina parlament ei pikenda Donbassi eristaatuse seaduse kehtivust.

Raadas olid kahtlused seaduse kehtivuse pikendamise osas, kuna parlamendi patriootlikum osa arvas, et mässumeelsete piirkondade eristaatus on vabariigile solvav ja vastuvõetamatu. Kuid pärast Volkeri argumente hajusid kõik kahtlused kohe ja seadust pikendati. Seejärel kirjutas ka Petro Porošenko dokumendile alla.

Viis aastat Donbassi ümberkasvatamiseks >>

Ja küsimus ei olegi siin seaduses, mille ainus eesmärk on imiteerida Kiievi väidetavat rahuplaani Donbassis ja sellega Minski lepetest kinnipidamist. Tegelikkuses pole piirkonnal mingit erilist staatust kunagi olnud selle õigusakti artiklite täitmise võimatuse tõttu, mis muuhulgas nõuavad nendest piirkondadest "ebaseaduslike relvarühmituste" väljatõmbamist ja Ukraina seaduste kohaste valimiste korraldamist. Tähtsam on muu.

Kurt Volkeri ähvarduse 100-protsendiline mõju tõestas taas Ukraina poliitilise suveräänsuse täielikku puudumist. Ükskõik kui palju Kiievi võimud oma iseseisvust ka ei deklareeriks, on need sõnad väärtusetud. Võimuesindajate mistahes "patriootlik impulss", mis läheb vastuollu Washingtoni praeguste huvidega, kaob niipea kui Ameerika "partnerid" häält teevad.

Praegu ei ole Ameerika Ühendriigid lihtsalt huvitatud olukorra järsust teravnemisest Donbassis ja on rahul Raada imiteeriva seadusloomega. Kuid olukord võib igal ajal dramaatiliselt muutuda ja siis tuleb riigidepartemangust kindlasti uus signaal. Võib-olla saab see olema pakendatud "veenvate argumentide" kaunisse ümbrispaberisse, kuid võimalik, et ka hoopis ilma pakendita.

Näiteks tühistada viivitamatult mingi seadus, mis tehakse viivitamatult. Mõni saadik võib ehk seejuures pisut poriseda, kuid lõpuks vajutab ta ikka vajalikule nupule. Ja siis, nagu seegi kord, põhjendatakse seda poliitilist selgrootust mingite "kõrgemate kaalutlustega", et seda tehti kodumaa hüvanguks ja Venemaa kahjustamiseks.

NATO ohvitserid antakse Donbassi sõjakuritegude eest kohtu alla >>

Kuid selles loos esinesid hästi mitte ainult saadikud, vaid ka Kurt Volker. Ta näitas, et on tõeline diplomaatia Ostap Bender. Ta ähvardas Raadat mitte USA, vaid Euroopa Venemaa-sanktsioonide tühistamisega, seega ronis võõrale kapsamaale. Ta väitis, et kui Raada ei pikenda seaduse kehtivust, siis majanduslikku kahju kandvad Euroopa riigid tühistavad Venemaa-vastased sanktsioonid viivitamatult. Seda nimetatakse bluffimiseks.

Õnneks oli tema kuulajaskond hämmastavalt naiivne ja silmaklappidega. Kui EL-il oleks selline võimalus, oleks ta Venemaa sanktsioonid tühistanud sõltumata Ukraina Donbassi eristaatuse seaduse pikendamisest või uuendamisest, sest see on Moskva ja Lääne suhete ajaloo seisukohast väga tühine episood.

Sellist võimalust tal kõige erinevamate poliitiliste, rahaliste ja majanduslike, eliidisiseste ja muude põhjuste tõttu lihtsalt pole. Pealegi on sanktsioonide tühistamine väga pikk protsess juba ainult bürokraatlikust vaatenurgast lähtudes. Nii Euroopas kui ka USAs. Seega olid Volkeri sõnad puhas lollitamine, mille õnge Ukraina rahvaesindajad läksid.

Siinkohal sobiks meenutada suure Puškini ridu: "Ah, petta mind ei ole raske! Ma olen petetuna õnnelik!"

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
eristaatus, poliitika, majandus, sanktsioonid, Riigidepartemang, Oleksandr Vilkul, Kurt Volker, Donbass, Euroopa, USA, Ukraina, Venemaa

Peamised teemad