10:01 30. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1702
  • RUB92.1625
Välisuudised
lühendatud link
4810

Süüria presidenti Bashar al-Assadi ei ähvarda enam miski ja USA peab lõpetama selle riigi asjadesse sekkumise, kirjutas väljaande National Interest vaatleja Doug Bandow.

TALLINN, 15. oktoober — Sputnik. Ta veetis nädala Süürias ja täheldas, et "siin on kohe selge, kes kõige eest vastutab". Damaskuses elab kogu võimuladvik, igal pool on julgeolekujõud, peaaegu iga tänav on ehitud al-Assadi kujutistega ning linna elanikud vaatavad optimismiga tulevikku, jagas Bandow oma muljei, vahendab RIA Novosti viitega väljaandele National Interest.

S-300 Süürias: maatriksi täielik muutus >>

Vaatleja rõhutab, et USA tegi panuse al-Assadi lahkumisele, ent see osutus valeks, kuna tal on väga palju poolehoidjaid ja tema kohale võinuks asuda "keegi kohutavam".

Lisaks sellele tahtis Washington muuta Süüria demokraatlikuks ja liberaalseks riigiks, kuid mitte ükski USA poolt toetatud niinimetatud "mõõdukalt opositsioonilistest rühmitustest", näiteks Jabhat-al-Nusra*, ei oleks suutnud niisuguse tulemuseni välja jõuda.

Kodusõda Süürias on olnud suureks tragöödiaks, väidab Bandow. Trumpi administratsioonil ei ole õigust võõrasse riiki tungida, territooriumi hõivata ja võõrriiki osadeks lõhkuda. Samas ei saa USA sundida Venemaad ja Iraani, kellel on palju tihedamad sidemed al-Assadiga, Süüriast lahkuma.

Vaatleja lisab, et Trumpi sõjalised sihid Süürias on pöördunud "puhtakujuliseks ulmeks". Al-Assadi ei ähvarda enam miski. Vaid paar aastat tagasi ei suutnud naljalt keegi ette kujutada, et Süüria president võiks suurema osa riigist taas oma kontroli alla saada, ent tänaseks on ta saavutanud võidu kõigi oma vastaste üle.

USA võib S-300 tarnele vastata F-22 kasutamisega Süürias >>

Bandow toonitab ühtlasi, et USA katse viia sundkorras läbi tsiviilühiskonna ülesehitus ei ole kunagi olnud teostatav ning on näiteks tema läbikukkumisest Iraagis. "Trumpi administratsioon peab lõpetama USA viimase õnnetu Lähis-Ida avantüüri. Al-assad on võitnud ning Washington kaotanud," resümeeris artikli autor.

*Venemaal keelustatud terroriorganisatsioon

Tagid:
poliitika, kaotus, sekkumine, võit, The National Interest, Doug Bandow, Donald Trump, Bashar al-Assad, USA, Venemaa, Süüria

Peamised teemad