19:32 22. August 2019
Kuula otse
  • USD1.1083
  • RUB72.7560
Norra julgeolekuasutus NSM avaldas kaardi koos sõjaliste objektide asukohtadega, illustreeriv foto

Skandaal Norras: avaldati sõjaliste objektide asukohad

© Фото: Swedish Armed Forces
Välisuudised
lühendatud link
350 0 0

Norras on puhkenud skandaal, kuna kohalik julgeolekuasutus NSM avaldas kaardi koos sõjaliste objektide asukohtadega, mida peetakse kasulikuks materjaliks terroristidele või vaenlastele.

TALLINN, 15. oktoober — Sputnik. Kaardile on kantud Norra julgeoleku jaoks olulised 239 objekti, vahendab portaal Eestinen viitega Norra rahvusringhäälingule NRK.

Pentagon vajab vägede itta paigutamiseks uusi Euroopa kaarte >>

Augusti lõpus internetis avaldatud kaardi eesmärk on ära näidata lennukeelutsoonid, kus ei saa kasutada näiteks droone või muid mehitamata sõidukeid. Pärast seda avaldas Norra kaitse ja julgeoleku teemadele pühendunud veebisait Aldrimer.no artikli, milles ei pea asjatundjad sellise kaardi avaldamist põhjendatuks.

Taustaks, sarnase info on Soome kohta avaldanud liiklusturvalisusamet Trafi.

Asjatundjad räägivad NRK-le, et sellist kaarti poleks tohtinud üldse avaldada. Kaardil on kõik Norra sõjaväe ja julgeoleku jaoks olulised objektid.

Ühelt poolt on tõsi, et droonide lennutamist tuleb piirata, aga teiselt poolt on nüüd avalikustatud kõik salajased objektid. Kaardil on palju infot, mis kasulik välismaistele luureteenistustele. Näiteks on räägitud seda, et Venemaa jaoks on nüüd väga lihtne infot hankida ja varasemat teavet kontrollida.

Kõige hullem on see, et kaardile on kantud ka need kohad, mille saladuses hoidmisega on kõvasti vaeva nähtud.

Kas Tallinn on droonirünnakuks valmis >>

Kaardi avaldanud Norra julgeolekuasutuse NSM osakonnajuhataja aga kaitseb kaardi avaldamist sellega, et objektide juurde pole märgitud, mida need endast kujutavad. Samas ta tunnistab, et kaardil on "tundlikke" objekte. Ühtlasi pole kaardile kantud päris kõiki olulisi objekte.

Soomes peab riigikaitseliste objektide pildistamiseks taotlema luba. Piirang kehtib sõjaväebaasidele, kasarmutele ning sõjaväesadamatele ja —lennuväljadele, samuti garaažidele.

Soome politsei saab peatselt loa alla tuua kõik droonid ja muud õhusõidukid, mis lendavad keelutsoonide kohal.

Euroopa Parlamendi liikmed kiitsid suvel heaks uued droonide ohutuseeskirjad, mis hakkavad kehtima kõigis Euroopa Liidu riikides, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Euroopa Liidu Nõukogu ja Euroopa Parlamendi vahel 2017. aasta novembris saavutatud kokkuleppega kehtestatakse uued EL-i tasandi ohutuseeskirjad droonidele. Seni on valdava osa droonide kohta kehtinud vaid riiklikud eeskirjad.

Tagid:
salajane, kaart, avalikustamine, julgeolek, NSM, julgeolekuteenistus, sõjaväebaas, Norra

Peamised teemad