03:57 11. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1276
  • RUB80.2104
Välisuudised
lühendatud link
Gaas - perspektiivne energia (142)
7330

Varssavi jaoks on Nord Stream 2 sama, mis pullile punane rätt. Nüüd muutus see lisaks ka veel silmuseks ümber riigi kaela. Kas tõesti paneb see gaas Poola poliitikud nii veidraid avaldusi tegema?

Darja Tšerednik, raadio Sputnik

Endine Poola kaitseminister Antoni Macierewicz sattus jälle uudistesse.

Tundub, et tema jaoks on päev raisatud, kui tal kohe peale silmade avamist Venemaa kohta midagi salvavat ei ole lausuda. Sedapuhku sai lisaks Moskvale nahutada ka Berliin. 

Macierewicz on veendunud, et Nord Stream 2 gaasijuhe on Poola kaela ümber seotav silmus. Noh, ja kogu ülejäänud Kesk-Euroopa jaoks kah. Just selle transpordisüsteemiga tahavad Saksamaa ja Venemaa eurooplased oma majanduslikust ja poliitilisest võimust sõltuvaiks muuta.

Seda lausus ta ilmselt pikemat mõtlemata, tehes tahtmatult Venemaale komplimendi. Lause hajutas vastandub müütidele sellest, et Venemaa majandus on räbalais ja maa ise paariariigiks muutunud.

Macierewiczi avaldusest selgub, et olemaks sõltumatu, peab Poola peatama gaasijuhtme ehituse ja avama oma territooriumil võimalikult rohkem Ameerika sõjaväebaase.

Aimult Washington pakub Varssavile igakülgset toetust, nii antud olukorras, kui ka üleüldiselt, teatab endine kaitseminister. Tegelikult tuntakse Macierewiczit mitte kui oma ametiajal palju saavutanud ministrit, vaid hoopis russofoobse retoorika meistrina.

Venemaa on baltlastele hirmsasti kätte maksnud: nende tähtsaim kaup ei maksa enam midagi >>

Tema arvates korraldas ka Volõõnia veresauna NSV Liit. Põhja-Korea tegevus on samuti tihedalt seotud Venemaa agressiooniga. Vene-valgevene õppused "Zapad-2017" on aga Poola vastu suunatud "kuuma sõja algus". 

Poola näol on tegu rinderiigiga, mis tähendab, et tema territooriumil peaks asuma võimalikult palju NATO baase.

Ministrile kuulub veel palju valjusid ja absoluutselt põhjendamatuid avaldusi, nagu näiteks väide, et Egiptus müüs Prantsusmaalt ostetud helikopterikandjad Mistral vaid ühe dollari eest Venemaale. Rääkimata arvukatest süüdistustest Poola presidendi lennuki katastroofi osas Smolenski lähistel. 

Endise ministri sõnadele poleks mõtet tähelepanu pöörata. Paraku erinevad tema russofoobsed nägemused vaid õige pisut riigi ametlikust seisukohast.

Ja Nord Stream 2 poolt Poola "kaela" ümber seotava silmusega ähvardamine on vaid piltlik näide praeguste poliitikute hirmudest, kes väsimatult torujuhtmele vastu seisavad, riskides Saksamaa ja teiste odavaid energiakandjaid vajavate ELi riikidega lõplikult tülli minna.

Jääb üle vaid mõista, mis Poolal selle projektiga üldse pistmist on. Või tehakse kõike ainult Washingtoni palvel, et sealseid Varssavi "tõelisi sõpru" aidata?

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Gaas - perspektiivne energia (142)

Samal teemal

Tšehhi poliitik: Euroopas pole võimalik Ühendriike ehitada
Poolakad tahtsid sakslastelt raha saada - Berliin maksma ei hakka
Tagid:
sõltumatus, gaasitrass, Nord Stream 2, suveräänsus, ambitsioonid, gaas, sõjaväebaas, iseseisvus, NATO, Varssavi, Poola, Brüssel, Saksamaa, USA, Venemaa

Peamised teemad