20:30 01. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.1968
  • RUB90.7837
Välisuudised
lühendatud link
9830

USA senaator Rand Paul kritiseeris Ameerika Ühendriikide otsust väljuda keskmaa tuumarelvastuse piiramise leppest (INF - Intermediate-Range Nuclear Forces Treaty) Venemaaga, öeldes, et see hävitaks aastakümnete jooksul saavutatud tulemused relvastusekontrolli vallas.

TALLINN, 21. oktoober — Sputnik. "Just sellepärast ei oleks tohtinud John Boltonit (Ameerika Ühendriikide presidendi nõunikku — Toim.) välispoliitikasse lubada. See muudab olematuks Reagani ajal alla kirjutatud kahepoolsed saavutused relvastuskontrolli osas viimaste aastakümnete jooksul. Me ei tohiks seda teha. Vastupidi, peaksime lepingut täiendama ja edasi minema," kirjutas Paul Twitteris

Laupäeval teatas president Donald Trump USA otsusest Venemaaga sõlmitud INF-lepingust taganeda, tuues vabanduseks väite, et Moskva olevat kokkulepet "juba mitu aastat rikkunud". RIA Novosti allikas Venemaa välisministeeriumis meenutas, et Moskva on "korduvalt avalikustanud USA INF-i lammutamisele suunatud poliitilist kurssi", millele Washington juba "aastaid tagasi asetus, lammutades tahtlikult ja järjekindlalt lepingu baasi". 

Kuidas Vene "Avangard" jõudude globaalse tasakaalu taastas >>

Viimaste aastate jooksul on Moskva ja Washington üksteist regulaarselt INF-lepingu rikkumises süüdistanud. Venemaa on korduvalt kinnitanud, et täidab omapoolsed kohustusi rangelt. Välisminister Sergei Lavrov märkis, et Kremlil on hoopis Ameerika Ühendriikidele väga tõsiseid küsimusi lepingust kinnipidamises ameeriklaste endi poolt.

Eelkõige peab Moskvas silmas, et USA ehitab maapealseid — Rumeenia ja ka Poola sõjaväebaasides asuvaid — rajatisi, kuhu paigaldatud stardiseadmed sobivad ka Tomahawk tüüpi tiibrakettide väljalaskmiseks. 

Американский противоракетный комплекс системы THAAD. Архивное фото
Ameerika raketitõrjekompleks Thaad

Venemaa pool juhib tähelepanu ka asjaolule, et Ameerika Ühendriigid arendavad ründedroone ja rahastavad maapealsete tiibrakettide loomist.

Keskmise ja lähimaa rakettide likvideerimise leping allkirjastati 8. detsembril 1987 Nõukogude Liidu riigipea Mihhail Gorbatšovi visiidi ajal Washingtoni. Esmakordselt likvideeriti terve relvaklass — raketid, mille tegevusraadius ulatus 500 kuni 1000 km ja 1000 kuni 5500 kilomeetrini, sealhulgas ka raketid R-12 ja R-14, mille paigutamine 1962. aastal Kuubale — vastuseks ameeriklaste poolt Türgisse toodud rakettidele — Kariibi kriisi põhjustas. 

Putin kibeleb esitlema maailmale S-500 vastuseks Lääne sanktsioonidele >>

1991. aasta mais viidi leping täies mahus ellu, selleks ajaks hävitas NSV Liit 1752 ballistilist ja tiibraketti, USA aga vaid 859. Kokkulepe sõlmiti aegumistähtajata. Samas jäi kummalegi osapoolele õigus see üles öelda, esitades veenvad tõendid sammu vajaduse kohta.

Venemaa senaator Aleksei Puškovi sõnul oli esimene tagasilöök Ameerika Ühendriikide 2001. aasta otsus taganeda raketitõrjesüsteeme keelavast lepingust. Ka siis olid lepingu katkestamise algatajaks Washington, kirjutas Puškov Twitteris.

Противоракетная база в Девеселу (Румыния)
© AP Photo / Vadim Ghirda
Deveselu raketitõrjebaas Rumeenias.

USA-l, nagu varasemalt Venemaal, on nüüd põhjust muretseda Venemaa liitlaseks muutunud Hiina ja veel mõne riigi üle, kelle käed, sarnaselt Iisraeli, Pakistani, India, Lõuna-Korea, Jaapani, Inglismaa, Prantsusmaa või Türgiga, antud lepinguga seotud ei ole.

Venemaale on leping samuti kasulik, sest lepingu katkemise järel saab Venemaa hävitada mandritevahelistest oluliselt odavamate keskmaarakettidega — mille raadius kuni 5500 km – vaenlase objekte alates Newfoundlandist üle kogu Euroopa Kesk-Aafrikani, kogu Euraasia mandril kuni Indoneesia ja Paapua Uus Guineani, Hawai saartel, tervel Kanada territooriumil ja kogu USA lääneosas ja enamikus keskosariikidest.

Pikamaarakettide vajadus jääb sellisel juhul vaid USA-idapiirkonnas, Austraalias, Uus-Meremaal, Aafrika lõunaosas ja Kesk- ning Lõuna-Ameerikas paiknevate sihtmärkide tarvis.

Samal teemal

Saksa diplomaat kutsub üles "strateegilisele kannatlikkusele"
USA kaitseminister: strateegiline rivaal Venemaa rikub tuumajõudude lepingut
Putin: Venemaa peab leidma USA Rumeenia rakteitõrjekilbile vastuse
Tagid:
keskmaa tuumarelvastuse piiramise lepe, INF, R-14, R-12, keskmaarakett, NATO, Ronald Reagan, Rand Paul, John Bolton, Mihhail Gorbatšov, Donald Trump, NSV Liit, Euroopa, USA, Venemaa

Peamised teemad