02:06 02. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.1968
  • RUB90.7837
Välisuudised
lühendatud link
74 0 0

USA teatas, et väljub INF lepingust. Kas tahetakse ise keelatud rakettidega relvastuda või on tegemist lihtsalt käiguga läbirääkimistes? Eks Boltoni visiit näitab.

Maria Baljabina, raadio Sputnik

Ameeriklaste poliitikat on viimastel aastatel vägagi huvitav jälgida: kunagi ei tea kindla peale, mis järgmise nurga taga ees ootab.

Üks Donald Trumpi viimatistest otsustest hämmastas mitte ainult Venemaad, vaid ka teisi ülemaailmseid mängijaid ja isegi Ameerika Ühendriikide eksperte. USA ei kavatse enam keskmaa tuumarelvastuse piiramise lepingust (INF) kinni pidada. Ettekääne valiti harjumuspärane – Venemaa on süüdi. Sedakorda väidetavalt selles, et ei täida lepingu tingimusi. Ja nagu alati, pole seda väidet tõenditega kinnitatud.

Keskmaa raketikompleks RSD-10 Pioneer - NATO klassifikatsioon SS-20
© Sputnik / Антон Денисов

Moskvas korrati järjekordselt, et mitte mingit alust säärastele süüdistustele ei ole ja niisugune kirvepoliitika põhjustab aina enam vastuseisu. Pekingis hoiatati, et Washingtoni lahkumine lepingust avaldab mitmepoolset negatiivset mõju. Ning CNN leiab, et see samm võib esile kutsuda uue võidurelvastumise.

Nagu alati, tuleb Donald Trumpi otsuse põhjuseid mõistatada. Tegemist võib olla tema valimiseelse käiguga enne novembrikuiseid Kongressi vahevalimisi. Leidub ka arvamus, et niiviisi sätib Washington asjaolusid enesele sobivalt: relvajõude tuleb kaasajastada, aga leping takistab.

Ent lõppude lõpuks võib see osutuda üheks USA presidendi lemmikvõtteks läbirääkimiste pidamisel: survestada, et saavutada soodsam positsioon. Moskvasse saabus tema julgeolekunõunik John Bolton, kellel tuleb selgitada Washingtoni kavatsusi nii Venemaa julgeolekunõukogus kui välisministeeriumis kui ka Kremli kabinetis.

Võib-olla on tal midagi öelda ka ettevalmistuste kohta kahe riigi presidentide kohtumiseks, mis teoreetiliselt võttes võiks toimuda kas kahe nädala pärast Pariisis või veidi enam kui kuu aja pärast Buenos Aireses.

Aga kas kahel riigipeal on mõtet kohtuda, kui riikide vahel ei ole alles jäänud peaaegu mingisuguseid kokkuleppeid? Teisalt aga, kas on mõtet viimaseid sidemeid katki rebida, kui kohtumine saab siiski kokku lepitud?

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
tuumarelvastus, INF, John Bolton, Donald Trump, USA

Peamised teemad