16:46 04. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2151
  • RUB90.8441
Välisuudised
lühendatud link
56 0 0

Lõuna-Kuriilid läksid Teise maailmasõja tulemusena NSV Liidu koosseisu ja Venemaa suveräänne õigus neile, millel on vastav rahvusvaheline õigusraamistik, kahtluse alla ei kuulu.

TALLINN, 24. oktoober — Sputnik. Jaapan avab suhetes Venemaaga uue ajastu, teatas peaminister Shinzō Abe parlamendis peetud programmkõnes, edastas RIA Novosti.

"Minu ja Venemaa presidendi vahelise usalduslike suhete alusel lahendame me territoriaalküsimuse ja sõlmime rahulepingu," ütles ta.

Tema hinnangul on rahulepingu puudumine kahe riigi vahel ebanormaalne.

Jaapan kaotas ööpäevaga rohkem kui ainult Kuriilid>>

Abe märkis, et praegu täidetakse Vladimir Putini visiidi ajal Nagatos 2016. aastal saavutatud kokkuleppeid. Tookord kirjutasid osapooled alla ligi 80 dokumendile, sealhulgas majanduskoostöö, viisarežiimi leevendamise, neljal Lõuna-Kuriilide saarel ühise majandustegevuse võimaluste kaalumise kohta.

"Juba teist aastat saavad saarte (Kunaširi, Iturupi, Šikotani ja Habomai, millele Jaapan pretendeerib – toim.) endised elanikud lennukiga saarele saabudes esivanemate haudu külastada, me oleme alustanud tööd ühise majandustegevuse elluviimiseks," märkis peaminister.

Möödunud nädalal teatas Putin, et Jaapaniga rahulepingu sõlmimiseks tuleb tõsta usalduse taset. Kuid see on võimalik ainult pärast territoriaalküsimuse lahendamist, märkis Venemaa riigipea.

Venemaa tahab ehitada silla Jaapanisse>>

Venemaa ja Jaapani suhted

Venemaa ja Jaapani dialoogi varjutab juba pikki aastaid rahulepingu puudumine. Jaapan pretendeerib Kunaširi, Iturupi, Šikotani ja Habomai saarele, viidates 1855. aasta kahepoolsele kaubandus- ja piirileppele. Saarte tagastamise on Tokyo seadnud tingimuseks Venemaaga rahulepingu sõlmimisele, mis on Teise maailmasõja lõpust peale seniajani allakirjutamata.

1956. aastal võtsid NSVL ja Jaapan vastu ühisdeklaratsiooni, milles Moskva nõustus kaaluma võimalust Habomai ja Šikotani üleandmiseks pärast rahulepingu sõlmimist, Kunaširi ja Iturupi saatust ei puudutatud. NSVL lootis, et dokument paneb vaidlusele punkti, Jaapani jaoks aga oli see vaid osa küsimuse lahendusest. Järgnenud läbirääkimised on jäänud tulutuiks.

Moskva seisukoht seisneb selles, et Lõuna-Kuriilid läksid Teise maailmasõja tulemusena NSV Liidu koosseisu ja Venemaa suveräänne õigus neile, millel on vastav rahvusvaheline õigusraamistik, kahtluse alla ei kuulu.

Jaapani sõjaväelased demonstreerisid iludusvõistlustel muskleid>>

Septembris tegi Putin Jaapanile ettepaneku sõlmida rahuleping enne aasta lõppu ilma igasuguste lisatingimusteta. Ta tegi ettepaneku kirjutada dokumenti sisse Moskva ja Tokyo soov vaidlused territoriaalküsimuses lahendada.

Tagid:
Vladimir Putin, Shinzo Abe, saared, Venemaa, Lõuna-Kuriilid, Jaapan

Peamised teemad