23:38 25. Jaanuar 2020
Kuula otse
  • USD1.1035
  • RUB68.1692
Välisuudised
lühendatud link
4530

Venemaa president Vladimir Putin juhtis kohtumisel USA rahvusliku julgeoleku nõuniku John Boltoniga külalise tähelepanu Washingtoni ebasõbralikele sammudele Moskva suhtes.

TALLINN, 24. oktoober — Sputnik. Venemaa president Vladimir Putin kohtus teisipäeval Moskvasse ametlikule visiidile saabunud USA presidendi riikliku julgeoleku nõuniku John Boltoniga. Vestluse käigus saavutati muuhulgas kokkulepe uue kohtumise kohta Donald Trumpiga.

Kohtumise alguses rõhutas Putin, et Moskvat üllatasid Washingtoni "mitteprovotseeritud sammud", mida on raske nimetada sõbralikeks. Samas Venemaa nendele provokatsioonid praktiliselt ei reageeri, kuid Washington muudkui jätkab liikumist valitud suunas. Venemaa president tuletas Ameerika külalisele meelde, et Ameerika Ühendriikide vapil on sõnad "mitmekesisuses on ühtsus" (ld.k. E Pluribus Unum – toim.), seetõttu on vaja otsida ühiseid kokkupuutepunkte isegi riikidevaheliste erimeelsuste tekkimise korral, kirjutab RIA Novosti.

"Kui ma õigesti mäletan, on Ameerika Ühendriikide vapil kujutatud kotkast, kes hoiab ühel pool 13 noolt ja teisel pool 13 oliiviga oliivipuu oksa, mis sümboliseerib rahupoliitikat. Küsimus: teie kotkas on juba kõiki oliivid nahka pannud, kas jäänud on vaid nooled?" küsis Putin irooniliselt.

Delegatsioonid reageerisid Venemaa presidendi sõnadele naeruga. John Bolton ütles omakorda, et USA on huvitatud kokkupuutepunktide leidmisest, kuid lisas, et "oliivipuuoksa ta endaga kaasa ei toonud".

"Pistriku" lend>>

"Nii ma arvasingi," vastas Venemaa president, kutsudes selgi korral esile mõlema delegatsiooni naeru.

Putin juhtis tähelepanu, et vaatamata raskustele kasvab Venemaa ja Ameerika Ühendriike vaheline kaubavahetus. Tema sõnul kasvavad ka vastastikused investeeringud, kusjuures Venemaa investeeringud Ameerika majandusse on kaks korda suuremad, kui Ameerika investeeringud Venemaa majandusse.

Presidendid kohtuvad Pariisis

Putin nimetas vestluses Ameerika külalisega oma viimast jutuajamist Donald Trumpiga Helsingis "raskeks, kuid lõppkokkuvõttes konstruktiivseks". Tema sõnul oleks dialoogi Ameerika kolleegiga kasulik jätkata, eelkõige lähitulevikus toimuvate rahvusvaheliste ürituste raames.

Bolton märkis omakorda, et president Trumpil oleks väga hea meel kohtuda Putiniga "rahvusvahelisel kohtumisel Pariisis".

Hiljem teatas Venemaa riigipea abi Juri Ušakov, et kohtumisel Boltoniga jõuti kokkuleppele Putini ja Trumpi järgmiste läbirääkimiste aja ja koha suhtes.

Kahe maailmariigi juhid kohtuvad 11. novembril Pariisis Esimese maailmasõja lõpu 100. aastapäeva tähistamise ürituste raames. Läbirääkimiste kestus sõltub Ušakovi sõnul vaid presidentidest endist.

Trump hindas "Venemaa nõiajahi" mõju oma reitingule>>

Ta märkis samuti, et Vladimir Putinil ja tema Ameerika kolleegil Donald Trumpil on ka teisi võimalusi kohtuda, kuid seni on sellekohaseid konkreetseid kokkuleppeid vaid üks. Sellega leidis kinnitust varem meedias ilmunud teave, et USA ja Venemaa riigipeade juhtide järgmise kohtumise kohaks võiks olla Pariis. Võimalikuks kahepoolse kohtumise kohaks oli ka Buenos Aires, kus novembrikuu lõpus toimub G20 tippkohtumine.

Läbimurret ei tulnud, kuid lootust on

Pärast Putini kõnelusi Boltoniga ütles presidendi abi Juri Ušakov, et kohtumine toimus "asjalikus õhkkonnas" ja saadi hakkama vastastikuste süüdistusteta, teatas telekanal NTV.

"Eelkõige arutati strateegilise stabiilsuse, desarmeerimise ja relvastuskontrolli küsimusi, sealhulgas USA valitsuse kavatsust loobuda keskmise ja lähimaarakettide piiramise lepingust," ütles Ušakov ajakirjanikele.

Tema sõnul mainiti kohtumisel ka Venemaa väidetava sekkumise teemat USA presidendivalimistesse. Presidendi abi märkis, et kohtumisel ei toimunud läbimurret, kuid Venemaa hindab John Boltoni visiiti Moskvasse Washingtoni valmisolekuna jätkata dialoogi.

"Me hindame hr Boltoni visiiti Venemaale Trumpi valitsuse valmisolekuna jätkata meiega poliitilist dialoogi, hoolimata meie suhete üldisest keerulisest olukorrast. Ka meie toetame ka seda valmisolekut ja sellist kavatsust igati," ütles Ušakov.

Pärast Putiniga peetud läbirääkimisi teatas Bolton, et viimase kahe päeva jooksul olid tal Moskvas "väga keerulised ja üksikasjalikud läbirääkimised Vene Föderatsiooni juhtkonna esindajatega", mis tema hinnangul kujunesid väga produktiivseteks.

Eesti ootab Putini ja Trumpi kohtumist pingeseisundis>>

Päev varem, 22. oktoobril kohtus USA presidendi julgeolekunõunik John Bolton Moskvas Venemaa julgeolekunõukogu sekretäri Nikolai Patruševi ja Venemaa välisminister Sergei Lavroviga. Teisipäeval kohtus ta ka Venemaa kaitseminister Sergei Šoiguga.

Tagid:
John Bolton, Vladimir Putin, Moskva, Washington, USA, Venemaa

Peamised teemad