14:56 05. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1250
  • RUB77.8132
Välisuudised
lühendatud link
Kiriku tüli (18)
4001

Ukraina võimud ja mitte-kanoonilised kirikustruktuurid loodavad saada Konstantinoopolilt thomost autokefaalsuse (iseseisvuse) kohta.

TALLINN, 26. oktoober — Sputnik. Ukraina mitte-kanoonilise kiriku juhtkond väidab, et pärast autokefaali saamist hakatakse teda nimetama Ukraina õigeusu kirikuks ja Moskva Patriarhaadi kanoonilist Ukraina õigeusu kirikut tuleks edaspidi nimetada Vene õigeusu kirikuks Ukrainas, edastab RIA Novosti.

"Ametlik nimi on "Ukraina õigeusu kirik", teine nimi on "Kiievi patriarhaat"," ütles mitte-kanoonilise Ukraina õigeusu kiriku juht Filaret, kelle toetajad esitasid Ülemraadale vastava seaduseelnõu.

Vene Õigeusu Kirik välismaal lõpetas euharistilise suhtluse Konstantinoopoliga>>

Putin õnnitles õigeusklikke kristlasi ning kõiki jõule tähistavaid Venemaa kodanikke
© Sputnik / Михаил Климентьев

"Kas usklikud peaksid teadma tõde, millisesse kirikusse nad kuuluvad — Ukraina või Vene omasse? Kas neil on õigus teada tõde? Seetõttu palume Ülemraadal vastu võtta seadus, et Ukrainas asuval kirikul nimega "Ukraina õigeusu kirik" oleks õige nimi – "Vene õigeusu kirik Ukrainas," ütles Ukraina õigeusu kiriku pressiesindaja peapiiskop Jevstrati (Zorja).

Ukraina võimud ja mitte-kanoonilised kirikustruktuurid loodavad saada Konstantinoopolilt thomost autokefaalsuse (iseseisvuse) kohta. Kuid selle võib väljastada ainult "ühinenud" kirikule, mille eesseisja tuleb valida Ukrainas asuvate õigeusu kirikute "ühiskogul". Kirikukogu kuupäeva pole veel määratud. Samal ajal teatas kanooniline Ukraina õigeusu kirik, et ei kavatse sellisel üritusel osaleda.

Autokefaalne vaidlus

Konstantinoopoli patriarhaat teatas oktoobri keskpaigas, et ta käivitas Ukraina mitte-kanoonilisele kirikule autokefaalsuse andmise. Muuhulgas kutsus ta tagasi 1686. aastast pärineva Kiievi piiskopkonna jurisdiktsiooni üleandmise Moskva patriarhaadi all ja kaotas ka Vene õigeusu kiriku kehtestatud needuse (anateemi) isehakanud "Kiievi patriarhaadi" juhile Filaretile ja teise mittekanoonilise struktuuri — Ukraina autokefaalse õigeusu kiriku juhile Macariusele ja selle järgijatele.

Vene õigeusu kirik kuulutas need tegevused kiriku lõhestamiseks ja katkestas euharistilise lävimise Konstantinoopoli patriarhaadiga. Samasuguse otsuse tegi ka Välismaa vene õigeusu kiriku piiskoppide sinod.

Kiriku tüli>>

Valgevene õigeusu kirik kutsus Konstantinoopoli üles peatama Ukrainale autokefaalia andmise menetlused. Gruusia õigeusu kirik teatas, et hoidub kiirustades hinnangute andmisest ja Ukraina kirikuprobleemi tuleks käsitleda eelkõige Moskvas ja Konstantinoopolis.

Serbia õigeusu kiriku piiskop Irinei (Bulovič) ütles, et autokefaalide ühepoolne andmine hävitaks õigeusu maailma ühtsuse ja Konstantinoopoli absoluutse ülimuslikkuse nõudmine kogu õigeusu maailmas "ei kannata mingit kriitikat".

Teema:
Kiriku tüli (18)
Tagid:
õigeusukirik, Ukraina, Venemaa

Peamised teemad