07:51 09. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1286
  • RUB80.4584
Välisuudised
lühendatud link
10830

Saksamaa ja Prantsusmaa ühinemine Venemaa ja Türgi jõupingutustega Süüria neljapoolsel tippkohtumisel Istanbulis on märkimisväärne saavutus.

TALLINN, 28. oktoober — Sputnik. Laupäeval toimus Istanbulis Süüria-teemaline neljapoolne kohtumine, kus osalesid Venemaa, Türgi ja Prantsusmaa presidendid Vladimir Putin, Tayyip Erdogan ja Emmanuel Macron ning Saksamaa kantsler Angela Merkel. RIA Novosti võttis kommentaari saamiseks intervjuu Türgis asuva Kahramanmarasi ülikooli professorilt ja Lähis-Ida eksperdilt Togrul Ismaililt. 

"Me võime kindlalt öelda, et Venemaa ja Türgi on Süüria kriisi reguleerimise käigus väga palju saavutanud, mida kinnitab tõsiasi, et ka Saksamaa ja Prantsusmaa otsustasid tippkohtumisel osaleda. Lisaks sellele suutsid riigid sellises keerulises küsimuses paljudes probleemides kokkuleppele jõuda," ütles Ismail.

Ta nimetas neljapoolset tippkohtumist tõsisteks läbirääkimisteks. "Asjaolu, et nelja riigi juhid Süüria konflikti lahendamiseks kohtusid, on juba iseenesest oluline samm.

Türgi ja Venemaa näitasid taas kogu maailmale, et neil õnnestub kokku leppida ja edu saavutada ka nii keerulises probleemis, kui Süüria kriis, "ütles ekspert. 

Venemaa süüdistab USA-d oma lennuväebaasi ründamises >>

Ismaili sõnul ei saa Süüria konflikti lahendada ilma Ameerika Ühendriikide osaluseta, kuid "nendega on probleeme. Neil on täiesti erinev lähenemisviis ja hetkel on nende osalemine minimaalne, seepärast võtsidki Prantsusmaa ja Saksamaa alternatiivlahendusena USA koha."

S-300 Süürias: maatriksi täielik muutus >>

"Sellel kohtumisel oli oluline, et nelja riigi juhid suutsid mitmes küsimuses kokku leppida: näiteks Idlibi lepingus, mille töötasid välja ja viisid ellu Türgi ja Venemaa, samuti pagulaste ja humanitaarabi probleemides, võitluses terrorismiga ja rahu kehtestamise Süürias," ütles agentuuri vestluskaaslane.

Tema arvates on ka punkte, milles pooled on erinevatel seisukohtadel: selleks on suhtumine Süüria president Bašar Assadi ja Eufrati jõe idakaldale jäävatesse aladesse, mida kontrollib Süüria kurdide enesekaitsejõudude abil USA. Ankara peab kurdide YPG-d terroristlikuks organisatsiooniks, mis seotud Türgis keelustatud Kurdistani Töölisparteiga.

"Türgi mure on siin esiplaanil, kuid Venemaa on samuti seisukohal, et Eufrati idakallas tuleb ameeriklastest puhastada, sest nad asuvad seal ebaseaduslikult. Saksamaa ja Prantsusmaa jäid selles küsimuses erapooletuks, sest nad ei taha Ameerika Ühendriikidega lõplikult suhteid rikkuda," ütles Ismail.

Ta juhtis tähelepanu ka asjaolule, et tippkohtumisel ei jäetud tähelepanuta ka Iraani. "Kuna Teheran osaleb samuti Astana protsessis, teatasid Venemaa ja Türgi presidendid, et nad ei unustanud tänasel tippkohtumisel ka Iraani huve, vaid ka need võeti läbirääkimiste ajal arvesse. Astana protsess peab igal juhul jätkuma," lisas ekspert.

Samal teemal

Der Spiegel: EL-i saabus 2017. aastal üle kolme miljoni migrandi
Šoigu rääkis Vene sõjaväe rollist ISIS-e* purustamisel Süürias
Tilk tõrva klooripotis - millega lõppesid Lääne provokatsioonid Süürias
Tagid:
rahuprotsess, tippkohtumine, kurdid, reguleerimine, vaherahu, YPG, Togrul Ismail, Recep Tayyip Erdogan, Emmanuel Macron, Vladimir Putin, Angela Merkel, Eufrat, Idlib, Istanbul, USA, Türgi, Süüria

Peamised teemad