01:22 21. Juuli 2019
Kuula otse
  • USD1.1226
  • RUB70.7370
Gruusial seisab ees presidendivalimiste teine voor

Gruusial seisab ees presidendivalimiste teine voor

© Sputnik / Денис Асланов
Välisuudised
lühendatud link
1510

Gruusia presidendivalimistel on juhtimas eksvälisminister Salome Zurabišvili, teatas keskvalimiskomisjon ööl vastu esmaspäeva.

TALLINN, 29. oktoober — Sputnik. Kui loetud oli üle 90 protsendi häältest, oli Zurabišvili toetus 38,61 protsenti. Teisel positsioonil oli opositsioonilise Ühtse Rahvusliku Liikumise (UNM) kandidaat Grigol Vašadze 37,69 protsendiga, vahendas ERR.

Kui ükski kandidaat ei saa rohkem kui 50 protsenti häältest, korraldatakse 1. detsembril teine valimisvoor. Valimiskomisjoni esimees Tamar Žvanija ütles, et enne teise vooru väljakuulutamist tuleb ära oodata esimese vooru lõplikud tulemused.

Президентские выборы в Грузии
Sputnik
Gruusial seisab ees presidendivalimiste teine voor

Riigikogu liikmed Jaanus Marrandi ja Uno Kaskpeit viibisid pühapeäval Gruusias, kus nad osalesid OSCE parlamentaarse assamblee vaatlejatena Gruusia presidendivalimistel, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Riigikaitsekomisjoni delegatsioon on visiidil Ukrainas ja Gruusias

Riigikaitsekomisjoni esimees Hannes Hanso ning liikmed Johannes Kert, Ants Laaneots ja Madis Milling viibivad esmaspäeval Ukrainas ja teisipäeval Gruusias, kus kohtutakse kolleegidega parlamendis ning arutatakse idapartneritega seotud julgeoleku- ja kaitseküsimusi.

Подготовка избирательных участков к выборам президента Грузии
© Sputnik / Алексей Куденко

Komisjoni esimehe Hannes Hanso sõnul on oluline toetada nii Ukrainat kui Gruusiat, teatab Riigikogu pressiteenistus.

"Eesti teeb juba pikaajaliselt kaitsealast koostööd mõlema idapartneriga nii kahepoolselt kui ka läbi NATO," ütles Hanso. "Oleme koolitanud mõlema riigi relvajõudude liikmeid, jagame oma kogemusi küberkaitsevaldkonnas ja soovime, et see koostöö oleks veelgi sisukam ja sagedasem."

Kohtumistel Ukrainas soovib delegatsioon saada ülevaadet Ukraina-Vene konflikti arengutest ja Minski lepete täitmisest. "Oleme koos liitlastega valmis panustama Ukraina konflikti lahendamisse, toetama võimalikke rahutagamise missioone, piirkonna desarmeerimist ja õigusriigi taastamist," rääkis Hanso.

Ratas Gruusia presidendile: toetame NATO avatud uste poliitika jätkumist >>

"Eesti poliitiline toetus Ukraina ja Gruusia territoriaalse terviklikkuse taastamisele ning euro-atlandi integratsiooniprotsesside jätkamisele on neile riikidele väga oluline. Nende protsesside lõppeesmärk peaks olema Ukraina ja Gruusia NATO-liikmelisus," lisas Hanso.

Komisjoni liige Johannes Kert märkis, et Gruusiaga on Eestil sõlmitud kahepoolne kaitsekoostöö leping, mille raames toimub nii väljaõpe kui sõjaline koostöö. "Oleme neid toetanud sõjaväelaste väljaõppel ja jaganud oma kogemusi ajateenistuse korraldamisel," ütles Kert.

"Eesti Kaitseliidul on roll Gruusia rahvuskaardi ülesehitamisel ja koostöö jätkub." Kert lisas, et Gruusia relvajõud on turg Eesti kaitsetööstusele. Ta tõi näiteks mehitamata õhusõidukid (UAV) ja simulatsioonisüsteemid.

Komisjoni liige Ants Laaneots pidas väga oluliseks, et NATO kasutaks Ukraina konfliktist ja Gruusia sõjast tehtud järeldusi kogu regiooni julgeoleku tagamiseks ja kindlustamiseks ning ei laseks ennast idanaabril uinutada. Ka selle visiidi eesmärk on tema sõnul koguda infot ja näidata Eesti toetust nii Ukraina kui Gruusia territoriaalsele terviklikkusele.

Täna on delegatsioonil kohtumised Kiievis Eesti suursaadikuga Ukrainas, Ukraina parlamendis ja kaitseministeeriumis. Julgeolekuküsimustest räägitakse presidendi administratsiooni rahvusliku julgeoleku- ja kaitsenõukogu sekretäri Oleksandr Turchynoviga.

Eesti valmistab Ukrainat NATO jaoks: tantsud kuristiku serval >>

Teisipäeval jätkub visiit Gruusias, kus pühapäeval toimusid just presidendivalimised. Kavas on kohtumine Gruusia parlamendi esimehe Irakli Kobakhidzega. Veel kohtub delegatsioon Tbilisis presidendi julgeolekunõukogu esimehe David Rakviashvili ja julgeolekunõukogu liikmetega. Samuti on kavas kohtumised Gruusia parlamendi esindajatega ja riigi militaar-, teadus- ja tehnikakeskuse külastus.

Ukraina president Petro Porošenko
© REUTERS / GLEB GARANICH

Gruusia president Giorgi Margvelašvili külastas suvel Eestit president Kersti Kaljulaidi kutsel, et tähistada Eesti Vabariigi 100. aastapäeva, vahendas uduisteportaal Sputnik Eesti.

Peaminister Jüri Ratas kinnitas Gruusia president Giorgi Margvelašvilile, et Eesti toetab NATO avatud uste poliitikat ning Gruusiat teel NATO-sse.

Gruusia on üks NATO lähimaid partnereid, kes panustab ulatuslikult allianssi operatsioonidesse ja missioonidesse. Praegu on Gruusia 872 inimese suuruse kontingendiga Afganistanis.

Gruusia kui Euroopa Liidu idapartner on Eesti välispoliitika ja arengukoostöö prioriteetriik. Aastast 2015 on Eesti toetanud Gruusiat igal aastal 950 000 euroga inimeste elujärge ja riigivalitsemist parandavate reformide elluviimisel.

Ukrainast on saanud juba NATO kandidaatriik, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti. NATO teatas kevadel Ukrainale kandidaatriigi staatuse andmisest. Ukraina president Petro Porošenko tervitas NATO otsust ja ütles, et Kiievi järgmine eesmärk on saada alliansi liikmesuse tegevusplaan (MAP).

Tagid:
hääletus, teine voor, poliitika, presidendivalimised, Salome Zurabišvili, Grigol Vašadze, Eesti, Gruusia

Peamised teemad