07:17 02. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1116
  • RUB77.4378
Välisuudised
lühendatud link
12540

Tapetud ajakirjanik Jamal Khashoggi sai tõendid keemiarelvade kasutamise kohta Saudi Araabia sõjas Jeemeni vastu – Briti luure jälgis Istanbuli sündmusi reaalajas.

TALLINN, 29. oktoober – Sputnik. "Ma kohtusin Jamaliga nädal enne ta surma. Ta oli õnnetu ja murelik… Kui küsisin, mis teda vaevab, ei tahtnud ta algul vastata, kuid ütles mulle lõpuks, et temani jõudsid tõendid selle kohta, et Saudi Araabia kasutas keemiarelva. Ta ütles, et loodab saada ka dokumentaalse tõendusmaterjali," vahendab RIA Novosti allikaile viitavat Sunday Expressi, kes küsitles mõrvatu lähedast sõpra Galip Dalayd. 

Vahepeal teatas luureasutusest pärit allikas ajalehele, et agentuurile teadaolevalt toimus septembri esimesel nädalal "midagi märkimisväärset". "Andmed sisaldasid esialgseid korraldusi hr Khashoggi kinnipidamiseks ja tema ülekuulamise tarvis Saudi Araabiasse toimetamiseks," teatas allikas ajalehele.

Tema sõnul saabusid juhised kuningliku perekonna ringist, kuid otsene seos kroonprints Mohammad bin Salman Al Saudiga puudub. Samas ei välistata, et troonipärija operatsiooni käivitas. Korraldused ei keelanud ka muid tegutsemismeetodeid, kui "ajakirjanik tülikaks osutub."

Teine kõrgetasemeline allikas kinnitas, et Briti MI6 eksperdid said plaanist teada juba kaks nädalat varem — Briti valitsuse signaalluure osakond (GCHQ) sai kogu info Saudi luure peavalitsuse sidekanalite pealtkuulamise teel — ja nähes Saudi spetsialistidest meeskondade Türki suundumist, soovitasid nad väidetavalt oma Araabia kolleegidel operatsioon tühistada – nimetades plaani mitte kõige paremaks mõtteks — kuid inglaste nõuanne lükati tagasi.

Küsimusele, mis toimuvast USA luurajaid ei teavitatud, vastati: "Otsustasime, et olime teinud kõik, mis meie võimuses."

Джамаль Хашукджи
© AP Photo / Virginia Mayo
Jamal Khashoggi

Kõnealuse keemiarelva – USA-lt ostetud valge fosfori – ainus legaalne kasutusviis on suitsukatte loomine. Selle asemel kasutavad aga USA (Raqqas ja Mosulis), Iisrael (Gazas) ja nüüd ka Saudi Araabia seda linnapiirkondade ja hästikindlustatud positsioonide puhastamiseks vastastest. Enim kannatab tagajärgede all reeglina kohalik tsiviilelanikkond.

Ajaleht lisas, Henry Jackson Society nimelise mõttekoja esindajale Tom Wilsonile viidates, ét Khashoggi ei olnud lihtsalt süütu valitsusvastane ajakirjanik. Ta oli lähedalt seotud eelmise Saudi luurejuhiga, islamist, kuulus Moslemi Vennaskonda ja sõbrustas omal ajal Osama bin Ladeni endaga.

Khashoggi kadumine

Jamal Khashoggi oli Washington Posti kolumnist, kes elas alates 2017. aastast USA-s. Pärast Saudi Araabia Istanbuli peakonsulaati sisenemist 2. oktoobril kadus ta jäljetult. 

 Турецкие судмедэксперты  покидают консульство Саудовской Аравии с доказательствами после проведения нового обыска
© AP Photo / Emrah Gurel
Türgi kohtumeditsiinieksperdid väljuvad peale uut läbiotsimist tõendusmaterjalidega Saudi-Araabia konsulaadist.

Ajakirjaniku pruudi sõnul kutsuti Khashoggi konsulaati abielupaberite vormistamiseks, teda ennast hoonesse ei lubatud. Viis tundi hiljem ütles üks konsulaadi töötajaist tüdrukule, et Khashoggi on juba lahkunud ja teda ei ole vaja rohkem oodata.

Algselt väideti Riyadhis, et Khashoggi kadus pärast konsulaadi territooriumilt lahkumist. Hiljem aga avaldas Saudi Araabia riiklik meedia siiski peaprokuröri sõnumi, et esmaste andmete kohaselt sai Khashoggi konsulaadi töötajatega puhkenud tüli käigus surma. Seoses juhtunuga on arreteeritud 18 inimest.

Samal teemal

Omade tule all - USA õhujõud tabasid Süürias kaks kärbest ühe hoobiga
Tagid:
keemiarelv, valge fosfor, saatkond, Moslemi Vennaskond, Saudi-Araabia luure peavalitsus, GCHQ, MI6, Tom Wilson, Galip Dalay, Mohammad bin Salman Al Saud, Jamal Khashoggi, Inglismaa, Saudi Araabia, USA, Türgi, Süüria

Peamised teemad