12:21 25. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Välisuudised
lühendatud link
4011

Maailmas on kasvanud russofoobsed meeleolud ja Venemaa-vastane teavituskampaania on omandanud enneolematu ulatuse, ütles Venemaa välisminister Sergei Lavrov.

TALLINN, 31. oktoober — Sputnik. RIA Novosti teatas Venemaa välisministri esinemisest kolmapäeval, 31. oktoobril alanud välismaal elavate vene kaasamaalaste ülemaailmsel kongressil, kus ta märkis, et russofoobsed meeleolud maailmas on enneolematult kasvanud.

Oma sõnavõtus tuletas Sergei Lavrov meelde Venemaa-vastaseid sanktsioone ja sõjalise potentsiaali tugevdamisest Venemaa piiride lähedal. Tema sõnul on ka Venemaa-vastane teavituskampaania omandanud enneolematu ulatuse.

"Paljud teist seisavad silmitsi nende negatiivsete suundumuste tagajärgedega teie koduriigis. Paljudes riikides on intensiivistunud rünnakud venekeelsele elanikkonnale ja venekeelsele haridusele," ütles Lavrov kongressile.

Venemaa välisminister rääkis ka katsetest külvata vaenu kaasmaalaste hulgas, märkides, et need provokatsioonid ebaõnnestuvad. Tema sõnul aitab russofoobne poliitika kaasa vaid kaasmaalaste organisatsioonide solidaarsuse tugevnemisele.

Põhjamaine äravool: Leedus otsitakse uut "Vene ohtu">>

Sergei Lavrov ei läinud mööda ka välismaal töötavatele venekeelsetele ajakirjanikele avaldatava surve teemast. Tema sõnul jätkab Venemaa "maksimaalse tähelepanu pööramist sageli diskrimineeriva poliitika ohvriks langeva, pideva väljapressimise ja ähvardustega silmitsi seisvate vene keelt kõnelevate ajakirjanike õiguste kaitsele".

"Jätkame ka edaspidi reageerimise nõudmist sellistelt rahvusvahelistelt tribüünidelt nagu ÜRO ja Euroopa Nõukogu," kinnitas Venemaa välisminister.

Varem on Sergei Lavrov märkinud, et katsed mustata vene kaasmaalaste tegevust jätkuvad Ukrainas ja Balti riikides. Tema sõnul on Venemaa Föderatsiooni välisministeerium, Venemaa saatkonnad ja konsulaadid "järjekindlalt kaitsnud kaasmaalaste õigusi, kasutades nii kahepoolseid mehhanisme kui ka erinevate rahvusvaheliste organisatsioonide võimalusi".

Leedu president Dalia Grybauskaite
© AFP 2019 / EMMANUEL DUNAND

Kas Eestis on kasulik olla russofoob?>>

Lavrov rõhutas samuti, et välismaal elavad vene kaasmaalased saavad alati tugineda Venemaa abile ja toetusele.

Nagu Sputnik Eesti on juba kirjutanud, kinnitas seda ka Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova 16. oktoobril 2018 toimunud videosillal Moskva-Tallinn. Tema sõnul teeb Moskva jätkuvalt kõik võimaliku, et edendada vene keelt, vene kultuuri ja vene haridust välismaal.

Kuues ülemaailmne vene kaasmaalaste kongress toimub Moskvas 31. oktoobrist 1. novembrini 2018. Selle töös osaleb üle saja delegatsiooni 98 riigist, föderaalorganite juhtivtöötajad ja mitmete Venemaa piirkondade esindajad.

Tagid:
russofoobia, kaasmaalased, Sergei Lavrov, Venemaa

Peamised teemad