06:07 23. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1740
  • RUB89.1500
Välisuudised
lühendatud link
Õppused (114)
8113

Suurimad külma sõja järgsed õppused toovad osalejatele kaasa tõsiseid kulutusi.

TALLINN, 1. november – Sputnik. Neljapäeval, 2. novembril algab Norras 29 riigi osalusel õppuste Trident Juncture 2018 aktiivne faas. 

RIA Novosti ajakirjanike Nikolai Protopopovi ja Andrei Stanavovi sõnul ei ole külma sõja lõpust saati Põhja-Euroopas toimunud käesolevate õppustega võrdseid manöövreid — rohkem kui viiskümmend laeva, 250 lennukit, kümme tuhat transpordivahendit ja 50 tuhat sõdurit.

Alliansi vägede lahingõppused algasid 25. oktoobril ja kestavad 7. novembrini merel, maal ja õhus. Sõjatandri geograafia on muljetavaldav: Norra kesk- ja idapiirkonnad, sellega külgnevad Atlandi ookeani alad, Taani väinad, Norra- ja Põhjameri, Island, Rootsi ja Soome õhuruum.

Rõhutatakse, et õppused ei ole odavad: ainuüksi tehnika ja personali transpordiks tehti 180 lennureisi ja prahiti 60 transpordilaeva. Rääkimata laskemoona, kütuse ja toidu maksumusest.

Skandaal Norras: avaldati sõjaliste objektide asukohad >>

Ainuüksi Norra firmadega sõlmitud lepingute maht on hinnanguliselt 159 miljonit eurot.

Aeg  USAlt relvi osta

Sõjaväeteaduste akadeemia professor Sergei Sudakov usub, et NATO õppustel, mille intensiivsus Euroopas on viimasel ajal oluliselt kasvanud, on veel üks eesmärk — alliansi "peasponsori" USA soov sundida liitlasi oma sõjalisi kulutusi suurendama, ostes selleks Ameerika relvi, laskemoona ja sõjavarustust. 

Tema sõnul üritavad ameeriklased selliste õppuste abil Euroopa kodanike seas suure sõja hirmu tekitada, avamaks hõlpsamini nende rahakotiraudu ja sundimaks neid oma higi ja vaevaga teenitud sääste kulutama.

Pentagon vajab vägede itta paigutamiseks uusi Euroopa kaarte >>

Sealhulgas — täiendavate Ameerika relvade ostmiseks ja mõistagi uute USA sõjaväebaaside rajamiseks," lisas Sudakov, "Ameerika Ühendriikide jaoks on see äraproovitud tuluteenimise meetod ja samas ka teiste rahvuste oma võimule allutamine: niipea, kui mõni riik USA sõjaväebaasi oma tooriumile lubab, kaotab ta de-facto oma suveräänsuse."

Kui NATO liikmesriigid soovivad kaitstud olla, peavad nad selle eest Ameerikale maksma, on Sergei Sudakov veendunud.

Tuleb rõhutada, et Euroopa riikidest on NATO õppustest peamiselt vaimustunud Poola, Rumeenia ja Balti riigid, sõltumatumad Saksamaa ja Prantsusmaa suhtuvad neisse küllalt skeptiliselt. Seal ei usuta eriti "Venemaa ohu" müütidesse.

Nagu Sputnik Eesti juba teatas, kiitis Eesti valitsus 26. septembri 2018. heaks 2019. aasta eelarve, kus kaitsekulutuste osa saavutab rekordilised 2,2% SKPst (585 miljonit eurot).

Kommenteerides neid näitajaid, märkis Eesti peaminister Jüri Ratas, et Eesti täidab jätkuvalt oma kohustusi NATO liitlaste ees, mida kinnitab iga-aastane kaitsekulutuste kasv.

Valitsus kuulutas välja lisaõppekogunemise Okas 2018 >>

Riigi kaitsekulutuste osa SKP-st tõstab Eesti 2019. aastaks Ameerika Ühendriikide ja Kreeka järel maailmas kolmandale kohale.

Teema:
Õppused (114)

Samal teemal

Stoltenberg: NATO ei taha Euroopasse rohkem tuumarelvi
Soomlasi hirmutatakse vene kauplustega – tankid tulevad järele
Õhuturbe lennukid harjutavad Eesti õhuruumis
Tagid:
kaitsekulutused, külm sõda, õppused, SKP, Trident Juncture 18, NATO, Donald Trump, Jüri Ratas, Eesti, Venemaa, USA, Norra

Peamised teemad