23:54 12. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1771
  • RUB86.3013
Välisuudised
lühendatud link
Kiriku tüli (18)
4101

Moskva Patriarhaadi Ukraina õigeusu kiriku Sinodi informatsiooni- ja valgustusosakonna esimees, peapiiskop Kliment, kommenteeris telekanalile RT Konstantinoopoli Patriarhaadi esindaja avaldust Moskva Patriarhaadi Ukraina õigeusu kiriku (MP UÕK) lõpetamise kohta.

TALLINN, 3. november — Sputnik. Varem ütles peapiiskop Iiob, et otsus anda Ukraina mitte-kanoonilistele kirikustruktuuridele autokefaalia (iseseisvus) põhjustab de facto MP UÕK kadumise. Samuti möönis ta Vene õigeusu kiriku staatuse muutumist, kui Konstantinoopoli Patriarhaat seda vajalikuks peab, edastab RIA Novosti.

Vene õigeusu kirik teatas, et nad on valmis "aitama usukaaslasi ravida" ja seletasid halvustavaid avaldusi Venemaa kiriku suunas isikliku vaenuga.

"Kiievi patriarhaat" tahab kanooniliselt Ukraina õigeusu kirikult nime ära võtta>>

Peapiiskop Klimenti sõnul näitavad Iiobi sellised sõnad vaid tema harimatust.

"Evangeeliumis ütleb Issand, et kirikus ei ole esimene see, kes seal ülemus on, vaid see, kes on kõigi teener. Ja neid, kes ennast esimesteks peavad, peab Jumal viimasteks. Seega näitab võimukandja, et ta ei tunne evangeeliumi," ütles Kliment.

Ta rõhutas, et sellist "püha tõde" teavad isegi pühapäevakoolides käivad lapsed. Samuti tuletas peapiiskop meelde, et Moskva Patriarhaadi Ukraina õigeusu kirik ei allu Konstantinoopolile ja tema otsus 1686. aasta otsuse tühistamiseks Kiievi metropoli üleandmisest Moskva Patriarhaadi alluvusse ei oma tähtsust.

Vene Õigeusu Kirik välismaal lõpetas euharistilise suhtluse Konstantinoopoliga>>

"Kuidas saab tühistada 300 aasta taguseid dokumentide? See on absurdne avaldus," ütles ta märkides, et tolle aja Kiievi metropol ei asunud UÕK praegustes piirides.

Õigeusu lõhe
Ukraina president Petro Porošenko ja isehakanud Kiievi patriarh Filaret Denissenko
© AP Photo / Mykhailo Markiv

Oktoobrikuu keskel lubas Konstantinoopoli Patriarhaat anda Ukraina mitte-kanoonilisele kirikule autokefaalia. Vene õigeusu kiriku Sinod nimetas neid toiminguid kirikulõheks ja katkestas euharistilise suhtluse Konstantinoopoliga.

Kiriku tüli>>

Kiievis loodetakse aasta lõpuks saada thomos (teade) autokefalaali kohta. Seda saab anda ainult "ühinenud" kiriku eestseisjale, kes valitakse Ukraina õigeusu kirikute ühendkogul. Kanooniline UÕK keeldus sellel osalemast.

Teema:
Kiriku tüli (18)
Tagid:
patriarhaad, Moskva Patriarhaadi Eesti Õigeusu Kirik, Vene Õigeusu kirik, Konstantinoopol, Ukraina

Peamised teemad