10:34 28. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1832
  • RUB90.5710
Välisuudised
lühendatud link
3910

Montenegro opositsionääridest parlamendisaadikud Andrija Mandić ja Milan Knežević avaldasid avaliku kirja Venemaa presidendile Vladimir Putinile ja Prantsusmaa presidendile Emmanuel Macronile ning teistele Euroopa poliitikutele kaebustega oma riigi võimude sammude üle, mis piiravad nende liikumisvabadust.

TALLINN, 5. november — Sputnik. Mandić ja Knežević, kes esindavad Montenegro juhtivat opositsiooniliikumist Demokraatlik Rinne, teatasid nende vastu nende kodumaal peetavatest kohtuprotsessidest, mis nende hinnangul kannavad poliitilist iseloomu ja mille tõttu on neilt ära võetud diplomaatilised passid, edastab RIA Novosti

Serbia president palub Putinit Kosovole appi >>

"Me oleme veendunud, et Euroopas ei leidu praegu samavõrd tagakiustatud poliitilist liitu, mille liidrid käivad läbi mitmeid kohtumenetlusi ning mille funktsionärid on seadusevastaselt kuudepikkusesse vangistusse mõistetud, rikkudes pidevalt põhilisi inimõigusi," on kirjas öeldud.

Meeleavaldused Makedoonias
© Sputnik / Дмитрий Виноградов

Üheks niisuguseks ahistamise näiteks nimetavad opositsionäärid reisidokumentide äravõtmist, mis ei takista neid tegelda poliitilise tegevusega. Seejuures on Mandic ja Knežević veendunud, et dokumendidvõeti neilt ära väidetavalt "reaalselt eksisteeriva põgenemis- ja peitupugemisohu pärast, ja seda peale 100 kohtulikku ärakuulamist."

"Me palume teid oma suurte riikide ja organisatsioonide autoritediga, mida te esindate, teha lõpp isiklikult meie ja poliitilise liidu, mida me esindame, kafkalikule tagakiusamisele ja aidata sel väikesel riigil kaitsta demokraatia aluspõhimõtteid," öeldakse kirjas.

Putini ja Macroni kõrval on läkitus adresseeritud Serbia presidendile Aleksandar Vučicile, Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee esimehele Liliane Maury Pasquier´le, Euroopa Parlamendi presidendile Antonio Tajanile ja OSCE Parlamentaarse Assamblee esimehele George Tseretelile.

Montenegro astub maailma tugevaima sõjalise liidu liikmeks >>

Adressaatide valikut põhjendasid Montenegro opositsionäärid sellega, et nimelt mainitud riikides ja organisatsioonides pidasid nad oma viimased töökohtumised 2018. aasta 27. juulil ja 30. oktoobril. Ülejäänud ajal enne ja pärast seda perioodi olid nad välispassidest ilma jäetud.

Asi seisab Montenegro riigipöördekatses

Mandić ja Knežević on kohtu all seoses 2016. aasta 16. oktoobri riigipöördekatsega. Menetlus selles kohtuasjas algas 2017. aasta juulis ja kestab seniajani.

Venemaa ja EL-i lipud
© Sputnik / Владимир Сергеев

Eriprokuröri versiooni kohaselt kavatses rühm putšiste parlamendis valimistulemuste väljakuulutamise ajal relva kasutades rünnata parlamendihoone ette kogunenud politseinikke, hõivata parlamendihoone eesmärgiga "kuulutada üks poliitiline partei võitjaks ning "neutraliseerida" Montenegro peaminister Milo Dukanović.

Süüdistus esitati 14 inimese suhtes, osa kinnipeetuist läks uurijaga kokkuleppele ja tunnistasid oma süüd vastutasuks kergema karistuse eest. Podgorica kuulutas Interpoli kaudu rahvusvaheliselt tagaotsitavaiks Ananie Nikići, venelased Eduard Širokovi ja Vladimir Popovi ning mõned serblased.

Venemaa presidendi pressisekretär Dmitri Peskov on varem teatanud, et Moskva süüdistamine Montenegro kõrgete riigiametnike poolt tema kaasatuses riigipöördesse kaasatuses on liiga tõsine asi, ilma faktidega kinnitamata on see vastutustundetu.

Tagid:
avalik kiri, abipalve, riigipööre, poliitika, Demokraatlik Rinne, opositsioon, Emmanuel Macron, Putin, Milan Knežević, Andrija Mandić, Venemaa, Prantsusmaa, Montenegro

Peamised teemad