17:38 12. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1783
  • RUB85.6858
Välisuudised
lühendatud link
5010

Omal ajal ISISe* kontrolli all olnud Iraagi piirkondadest leiti ÜRO inimõiguste ülemvoliniku büroo aruande põhjal enam kui kakssada massihauda.

TALLINN, 6. november — Sputnik. Dokumendi koostasid ÜRO Iraagi abimissioon (UNAMI) ja ÜRO inimõiguste büroo, teatas RIA Novosti.

Kirjas on, eksperdid dokumenteerisid Iraagi võimudelt saadud teabe põhjal 202 massihauda. 

"Enamik neist asub Nineveh (95), Kirkuki (37), Salah ad-Dini (36) ja Anbari (24) provintsides. UNAMI ja ÜRO andmetel on sinna maetud 6000 kuni 12 000 ohvrit," kinnitab raport.

Eksperdid arvavad, et selles piirkonnas võib olla veel palju haudasid.

Maetute hulgas on naised, lapsed, vanurid, puuetega inimesed, Iraagi sõjaväelased ja politseinikud, mõned välismaalastest ametnikud.

Ettekande avaldamise ajaks avasid eksperdid 23 matmispaika, kust leiti 1258 tapetut. Rõhutatakse, et kõik säilmed on toimepandud roimade uurimisel äärmiselt olulised, eriti niisuguste, mida võib käsitleda sõja- ja inimsusevastaste kuritegude või genotsiidina.

"Need hauad sisaldavad selliste halastamatult tapetud inimeste surnukehi, kes ei nõustunud ISISe väärideoloogiat omaks võtma ega nende seadusi täitma, samuti etniliste ja usuvähemuste esindajaid.

Nende peredel on õigus teada, mis nende lähedastega juhtus. Tõde, õiglus ja hüvitised on äärmiselt olulised, et maksta ISISe* poolt toime pandud kuritegude eest," ütles ÜRO inimõiguste ülemvolinik Michelle Bachelet.

Omade tule all — USA õhujõud tabasid Süürias kaks kärbest ühe hoobiga >>

Ettekandes antakse soovitusi selle kohta, kuidas säilmed tõhusamalt ekshumeerida, kaasates protsessi uurijaid ja demineerijaid.

Eksperdid kutsusid rahvusvahelist üldsust üles toetama ohvrite väljakaevamist, transporti, säilitamist, tuvastamist ja perekondadele üleandmist vajalike ressursside ja tehnilise toega.

* Venemaal keelatud terrorirühmitus.

Samal teemal

Islamiriik* tahab luua "kalifaadi" Kesk-Aasias
Tagid:
ekshumeerimine, ühishauad, mõõdukas opositsioon, massimõrvad, ÜRO Inimõigusnõukogu, ISIS, NATO, ÜRO, Michelle Bachelet, Iraak

Peamised teemad