11:21 20. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1785
  • RUB91.4401
Välisuudised
lühendatud link
22 0 0

Kaitseminister Jüri Luik osales eile õhtul Pariisis toimunud Euroopa kaitsevalmiduse algatuse (European Intervention Initative) initsiatiiviga liitunud riikide kaitseministrite kohtumisel, kus lepiti kokku initsiatiivi töösuunad kuni 2019. aasta lõpuni ning tervitati Soome liitumist kaitsevalmiduse algatusega.

TALLINN, 8. november — Sputnik. Lisaks sellele toimus kaitseminister Jüri Luige kahepoolne kohtumine oma Prantsusmaa kolleegi Florence Parlyga.

Kaitseminister Jüri Luige sõnul saab initsatiiviga liitunud riikide koostööspekter olema väga huvitav ja mitmekesine.

"Koostöö saab hõlmama nii strateegilist arutelu rahvusvahelise julgeolekukeskkonna sh. Läänemere piirkonna üle kui ka väga praktilist, riikide vahelist igapäevast koostööd puudutavaid küsimusi, nt koostöö rahvusvahelistel sõjalistel operatsioonidel või teistes katastroofi — ja kriisipiirkondades," sõnas Luik.

Euroopa kaitsevalmiduse algatusega liitunud riikide kaitseministrid Pariisis.
Euroopa kaitsevalmiduse algatusega liitunud riikide kaitseministrid Pariisis.

Kaitsevalmiduse algatuse kaitseministrite kohtumisel allkirjastas Soome kaitseminister initsiatiiviga liitumise poliitiliste kavatsuste kokkuleppe, mille tulemusel sai Soomest kümnes, initsiatiiviga liitunud riik.

Prantsusmaa tegi ettepaneku luua üleeuroopaline armee>>

Venemaa strateegiliste uuringute instituudi (RISI) ekspert Nadežda Uzunova
© Sputnik / Александр Натрускин

Euroopa kaitsevalmiduse algatuse initsiatiivi eesmärgiks on koondada kokku sarnaselt mõtlevad Euroopa riigid, kes jagavad ühist arusaama Euroopat ähvardavatest julgeolekuohtudest, omavad sarnaseid strateegilisi huvisid ja poliitilis-sõjalist kultuuri ning on võimelised viima üheskoos läbi sõjalisi operatsioone mistahes geograafilises punktis üle maailma.

Eesti soovib initsiatiivi raames keskenduda eelkõige Läänemere regiooni julgeolekut puudutavatele küsimustele ning regiooni olukorrateadlikkust puudutava infovahetuse suurendamisele initsiatiiviga liitunud riikide vahel.

Euroopa loob kiirkorras armeed — kaotajateks jäävad Ida-Euroopa riigid>>

Prantsusmaa Euroopa kaitsevalmiduse algatusega on tänaseks liitunud Eesti, Suurbritannia, Saksamaa, Taani, Holland, Hispaania, Portugal, Belgia ja Soome.

Kohtumisel Prantsusmaa kaitseminister Florence Parlyga olid arutluse all NATO ja Euroopa Liidu kaitseküsimused ning riikide kahepoolset koostööd puudutavad teemad.

Euroopa armee on müüt
© Sputnik / Ирина Калашникова

Euroopal peaks olema iseseisev kaitsevõimekus

Prantsusmaa president Emmanuel Macron tegi raadio Europe 1 otsesaates ettepaneku luua USAst sõltumatu "tõeline üleeuroopaline armee", teatas Sputnik Eesti mõni päev enne.

Tema sõnul ei saa eurooplased rääkida oma täielikust kaitstusest seni, kuni sellist otsust vastu ei võeta. "Meil peab olema Euroopa, mis kaitseb end iseseisvalt, ilma Ameerika Ühendriikideta," ütles president.

Macron märkis, et hetkel seisab Euroopa silmitsi paljude katsetega sekkuda oma sisemistesse demokraatlikesse protsessidesse ja küberruumi.

"Peame end kaitsma! Hiina, Venemaa ja isegi Ameerika Ühendriikide eest," lõpetas Macron.

Formaalselt on Euroopa ühendatud armee raamistik juba olemas — Euroliidu relvajõudude (European Union Force"i või EUFORi näol), mida kasutatakse rahuvalvemissioonidel Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni lipu all või siis sõltumatu jõuna. EUFORi üksused on oma olemasolu ajal osalenud ja osalevad jätkuvalt 30 missioonil maailma "kuumades" piirkondades.

Milleks prantslastele Euroopa sõjavägi>>

Sputnik Eesti juba kirjutas, et 3. mail 2018. aastal ütles Euroopa Parlamendi president Antonio Tajani, et peab pikemas perspektiivis vajalikuks "Euroopa Liidu ühise armee loomist". Tema arvates võimaldab see EL raha säästa ja rahvusvahelisel areenil aktiivsemaks muutuda.

Tagid:
kaitsevalmidus, Jüri Luik, kaitseminister, Pariis, Euroopa

Peamised teemad