12:28 12. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1783
  • RUB85.6858
Välisuudised
lühendatud link
Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu (102)
46 0 0

Brüssel näitab üles selget rahulolematust Euroopa Liidu riikide "kalduvusega" iseseisvalt Hiinaga majandus- ja kaubandussuhete arendamise asjus kokku leppida.

TALLINN, 9. november — Sputnik, Aleksei Toom. Rahulolematus EL-i võimuorganitele lähedalseisvate väljaannete teadaannetes Euroopa kõrgetest riigiametnikest külaliste voorimisega Hiina impordinäitusele Shanghais näib ainult esimesel pilgul imelik. Brüsselile ei meeldi liidu liikmesriikide "separatism" suhete arendamisel Hiina Rahvavabariigiga.

Vaatlejad kirjeldavad Shanghai näitust, millele president Xi Jinping on omistanud ülemaailmse tähenduse, nõnda, nagu sõidaksid Hiinasse seda kaema lääne avalikkuse poolt põlatud renegaadid. Nende hulka on arvatud ka Leedu president Dalia Grybauskaitė.

"Oma partnerite poolt EL-is nurkaaetud Itaalia, Ungari ja Ühendkuningriik pälvisid sooja vastuvõtu ja Hiina presidendi Xi Jinpingi avasüli kallistused," kirjutab Euroopa Komisjonile lähedane Brüsseli portaal Euractiv tema kohta tavatul emotsionaalsel moel.

Euroopa Komisjoni pressiteenistus ei maini sõnagagi Euroopa riigijuhtide "massilist" voorimist Hiina Rahvavabariiki, teatades vaid ühe lausega Euroopa Liidu tervishoiuvoliniku, leedulase Vytenis Andriukaitise sõidust Shanghaisse. EL-i ametlikke delegatsioone teadaolevalt näitusel käinud ei ole.

Eesti ja Hiina koostööl on väga suur potentsiaal>>

Shanghai ülemaailmne impordinäitus Expo, millest Sputnik Eesti on varem kõnelnud, on Hiina juhtkonna jõupingutustega ja rahvusvahelises kaubanduses kujunenud olukorra tõttu pälvinud ülemaailmse tähelepanu, hõlmates osalistena ligikaudu 3000 ettevõtet (sealhulgas, muide, mõned Eesti ettevõtted) ja üle 130 riigi. Kõik ootasid, ja president Xi Jinping pole neid ootusi petnud, et Hiina kohustub importi suurendama ja turgutama elanikkonna nõudlust välismaiste kaupade järele.

Hiina külalislahkus on USA isekuse taustal selgelt võidukohal

Üle kümne riigipea ja valitsusjuhi, rahvusvaheliste organisatsioonide, sealhulgas Rahvusvahelise Valuutafondi, Maailma Kaubandusorganisatsiooni ning Majanduskoostöö ja Arengu Organsatsiooni juhtkond on pidanud oma aukohuseks Shangaisse kohale minna.

Mis tähendab, et kommunistliku Hiina, oma majanduse suuruselt maailma teise riigi ühes suurimas linnas, mis muutub üha südamlikumaks seevõrra, kuidas suurima majandusega Ameerika Ühendriigid oma autoriteeti ja maailma poliitilise liidri positsioone kaotab (kuigi õigem oleks öelda, ennast isoleerib).

"Samal ajal, kui enamik EL-i riike saatis Shanghaisse keskastme esindatusega delegatsioone, oli tosin Euroopa valitsust esindatud kõige kõrgemal tasandil. Nende hulka kuulub Horvaatia peaminister Andrej Plenkovići näol, Tšehhi president Miloš Zemani näol ja Leedu esindatuna president Dalia Grybauskaitė poolt," kirjutab Euractiv, kajastades Brüsseli rahulolematust ühe osa Euroopa liidrite liialt silmanähtava huvitatuse üle suhete arendamisest Pekingiga, samas kui EL-i võimud peavad Hiina partneritega keerulisi ja senimaani kaotuslikke läbirääkimisi.

President Kaljulaid kohtus Pekingis Hiina riigipea Xi-ga>>

Ungari peaminister Viktor Orbán teatas Shanghais, et esindab seal "meie piirkonna häält", Kesk-Euroopat, ilma Euroopa Liitu üldse mainimata.

Suurbritannia loobib EL-ile teel Hiina turgudele kaikaid kodaratesse

Suurbritannia aga, valmistudes EL-ist 2019. aasta märtsis lahkuma, teeb Hiina Rahvavabariigiga kaubandussuhete parandamiseks ennekuulmatuid jõupingutusi. Ta osutus esimeseks lääneriigiks, kes lasi riiklikult käibele Ren Min Bi (Hiina jüaani) siseriiklikud valuutavõlakirjad ja esimeseks suureks lääneriigiks, kes taotles täisosalust Hiina Aasia taristuinvesteeringute pangas (AIIB).

Britid on innukalt vastu võtnud Hiina Rahvavabariigi investeeringu Hinkley Pointi tuumaelektrijaama mitmemiljardilisel kaasajastamisel ning nende müüginumbrid hüppasid Hiinas 2017. aastal otsemaid ligi 20% kõrgemale.

Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu>>

Brüssel on varem mitmel puhul öelnud, et eurooplaste Hiina-poliitika on suunatud Euroopa Liidu lõhestamisele ning globaalne Uue Siiditee initsiatiiv ei vasta Euroopa ettekujutustele majandus- ja kaubandussidemete arendamisest, kuna seob projektis osalevad riigid võlaköidikutega. Kusjuures Brüssel on kahtlustanud kavatsuses Euroopa Liitu lõhestada mitte ainult Hiinat, vaid ka Venemaad ja USA presidenti Donald Trumpi.

Teema:
Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu (102)
Tagid:
kaubandus, majandus, Euroopa Liit, Peking, Brüssel, Hiina

Peamised teemad