16:34 14. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB87.1809
Välisuudised
lühendatud link
4310

Euroopa Liit on valmis toetama Serbia ja Kosovo vahelist rahumeelset kokkulepet, sealhulgas maadevahetust. Niiviisi võtab Euroopa Liit rahu nimel Balkanil rikkuda riigipiiride puutumatuse põhimõtet.

TALLINN, 9. november — Sputnik, Aleksei Toom. Tehke, mida tahate, kuid leppige lõpuks ometi teineteisega kokku ja vabastage meid oma probleemidest. Serbiast ja Kosovot külastanud, praeguse EL-i eesistujaks oleva Austria kantsleri Sebastian Kurzi läkituse tagamõte viib sisuliselt just säärase skandaalse mõtteni. Euroopa Liidu Nõukogu ajutine juht teatas, et liit toetab muuhulgas ka, olgugi Euroopa põhimõtetele vasturääkivalt, vaenutsevate osapoolte riigipiiride muutmist.

"Rahumeelne kokkulepe Priština ja Belgradi vahel on EL-i liikmelisuse aluseks ning julgeoleku, stabiilsuse, rahu, majanduskasvu ja heaolu tagatiseks," loendas kantsler Kurz kuulajatele koos Kosovo presidendi Hashim Thaçiga peetud lõppkonverentsil kõikvõimalikke serblaste ja Kosovo albaanlaste vahelise kokkuleppe kasulikke tulemusi. Prištinasse saabus Sebastian Kurz otse Belgradist, kus ta kõneles enam-vähem sedasama.

Serbia armee on lahinguvalmis — Kosovo küsimus vajab Venemaa toetust>>

"Millisele kokkuleppele iganes jõutakse, isegi kui see tähendab piiride muutmist ja maadevahetust, saab see Euroopa Liidu poolt toetatud," ütles Kurz.

Euroopa keelitab serblasi ja albaanlasi kokkuleppele alla kirjutama

Nii Belgradis kui Prištinas teatas kantsler, et Serbia ja Kosovo ühinemine Euroopa Liiduga on võimalik vaid sel juhul, kui serblased ja Kosovo albaanlased teineteisega kokku lepivad. Belgradi puhul tähendab see, et ta peab tunnistama Kosovo kui endise Jugoslaavia territooriumi sõltumatust. Prištinalt aga nõutakse allakirjutamist rahulepingule serblastega, nagu teiste hulgas teatab Makedoonia infoagentuur Macedonian MIA.

Alates 1990. lõpust kuni tänase päevani on suhted Serbia ja temast kodusõja tulemusena ning NATO ja USA kaasabil lahku löönud Kosovo alade vahel jäänud pingelisteks. Mis märgatavalt hirmutab EL-i, kes Euroopa sõdade ajalugu mäletades kardab uut relvastatud konflikti Balkanil. Varem, nagu Sputnik Eesti on teatanud, on Serbia ja Kosovo riigipead teavitanud kavatsusest vahetada omavahel rahvusvähemustega tihedalt asustatud alad, et vabaneda alaliste etniliste pingete allikast.

Serbia president palub Putinit Kosovole appi>>

Eeldatakse, et Serbia annab ära Preševo oru, saades vastutasuks praegu Kosovole kuuluva Põhja-Mitrovica. Käesoleva sajandi algul sooritati seal Albaania Preševo, Medvedže ja Bujanovaci Vabastusarmee sõdalaste jõududega terroriakte ja toimusid relvastatud kokkupõrked politseiga, mis suruti maha serblaste poolt naaberriigi Makedoonia kaasabil, kes samuti albaanlastest separatistide jõukude käe läbi kannatada sai.

Tihe side Kosovo ja Krimmi pretsedendi vahel

Rahvusvahelise õiguse, riigipiiride puutumatuse põhimõtte aspektist, mida kaitseb ametlik EL, kõnealune idee läbinisti sedatiivne ja näiteks Berliini meelest täiesti vastuvõetamatu. Seda peetakse ohtlikuks, kuna leitakse, et niisugune maadevahetus Balkanil saab päästikuks teistegi üpris arvukate territoriaalsete vaidluste lahenduskatsetele selles piirkonnas.

Вид на столицу Косово Приштину
© Sputnik / Ruslan Krivobok
Kosovo.

Lisaks sellele looks Euroopa nõustumine piiride korrigeerimisega värske pretsedendi, mis lööb EL-il "Krimmi küsimuses" pinna jalge alt, kuivõrd lääs paneb Venemaale süüks eeskätt sõjajärgsete riigipiiride puutumatuse põhimõtte rikkumist.

Kosovo pole Serbia. ELiga liitumiseks kavandatakse tehingut>>

Moskva on korduvalt rõhutanud, et Krimmi poolsaare elanikkond hääletas referendumil valdavas enamuses Venemaaga ühinemise poolt, mis saigi aluseks piiride muutmisele Venemaa ja Ukraina vahel. Tunnistamata, nagu Serbiagi, Kosovo iseseisvust, märgib Moskva, et endise Jugoslaavia territooriumi väljakuulutatud iseseisvust legitiimseks pidada on märksa vähem alust kui Krimmi sõltumatuse ja Venemaaga ühendamise puhul.

Tagid:
maadevahetus, riigipiir, Balkanid, Euroopa Liit, Kosovo, Serbia

Peamised teemad