18:54 07. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1817
  • RUB86.9753
Välisuudised
lühendatud link
8431

Vladimir Putin ja Donald Trump vahetasid Pariisis paar sõna ja nõustusid, "et on vaja läbi rääkida," ütles Venemaa presidendi pressiesindaja Dmitri Peskov.

TALLINN, 12. november — Sputnik.  Ta lisas, et kõigepealt kavatsevad nad nõu pidada kesk- ja lähimaa rakettide keelustamise lepingu teemal (INF). Vene ja Ameerika presidendid kohtusid Pariisis esimese maailmasõja lõpu 100. aastapäeva puhuks korraldatud pidustustel, vahendas sündmusi RIA Novosti.

Ракетный комплекс средней дальности РСД-10 ПИОНЕР (по терминологии НАТО - SS-20).
© Sputnik / Антон Денисов

Varem rääkis Trumpi vestlusest kolleegidega Venemaalt, Prantsusmaalt ja Saksamaalt Valge Maja pressiesindaja Sarah Sanders. Ta teatas, et riigipead arutasid Pariisis paljusid probleeme, sealhulgas INF-lepingut, kaubandust, olukorda Saudi Araabias, sanktsioone, Süüria, Afganistani, Hiina ja Põhja-Korea probleeme. Sanders pidas arutelu viljakaks.

Putin rääkis samuti ajakirjanikele lühidalt, et ta suhtles Trumpiga, lisades, et vestlus oli positiivne.

Stoltenberg: NATO ei taha Euroopasse rohkem tuumarelvi >>

Järgmisel korral võivad Venemaa ja Ameerika riigipead kohtuda G20 tippkohtumisel Argentiinas, kuid selles osas pole mingeid "kaljukindlaid kokkuleppeid", märkis Peskov. Ta lisas, et samal ajal suureneb Moskva ja Washingtoni kahepoolsete suhete päevakorda kuuluvate probleemide arv iga päevaga.

Raketileping

INF – NSV Liidu ja USA vahel 1987. aastal allkirjastatud leping, mille osapooled kohustusid hävitama keskmise (1000-5500 kilomeetrit) ja lähimaa (500 kuni 1000 kilomeetrit) maismaale paigutatavad ballistilised ja tiibraketid, samuti neid ka mitte tulevikus tootma, katsetama ega kasutusele võtma. 

20. oktoobril ähvardas Trump lepingust taganeda, kuna tema arvates Moskva kokkulepet ei järgi.

Valge Maja peremees rõhutas, et Washington hakkab oma tuumapotentsiaali arendama, kuni ülejäänud "mõistusele tulevad". Pärast seda on Ameerika Ühendriigid valmis protsessi peatama ning alustama relvastuse vähendamist. Trump selgitas, et antud sõnum on suunatud peamiselt Hiinale ja Venemaa kõrvadele.

Kremlist teatati, et Moskva reageerib uute Ameerika rakettide Euroopasse paigutamisele sümmeetriliselt. Putini sõnul peavad USA relvi majutavad riigid mõistma, et nad loovad seeläbi oma territooriumile vastulöökide sihtmärgid.

Samal teemal

Riigiduumas soovitati eurooplastel USA NATOst välja heita
Sõjandusekspert selgitas, kuidas USA-d "garanteeritult hävitada"
Miks on Trumpil tarvis INF lepingust välja astuda
USA väljub keskmaa tuumarelvastuse piiramise leppest
Tagid:
päevakord, vestlus, Valge Maja, Esimene maailmasõda, kohtumine, INF, Donald Trump, Vladimir Putin, Kreml, Prantsusmaa

Peamised teemad