06:27 30. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.1136
  • RUB78.4416
Välisuudised
lühendatud link
8900

Saksa opositsioonipoliitikud naeravad kaitseministri enesekindlust, kes ülehindas riigikaitse võimekust, pakkudes liitlastele oma abi operatsioonidele Lähis-Idas ja Aafrikas. Praegune Bundeswehri neonatsiskandaal on ohtlik nii kaitseministrile kui ka kogu CDU/CSU blokile.

TALLINN, 13. november — Sputnik. Saksamaal avastati neonatside rakuke, kuhu kuulus umbes kakssada Bundeswehri ja eriüksuse ohvitseri. Nad kavandasid massilisi poliitilisi mõrvu ja rünnakuid sisserändajatele. See pole esimene skandaal radikaalidega Saksamaa relvajõududes. Kuidas on see seotud halva olukorraga Bundeswehris, uuris RIA Novosti.

Bundeswehrmacht

"Kaheksakümmend neonatside hulka kuulunud Bundeswehri eliitüksuse KSK ohvitseri, kavatsesid X-päeval sõna otseses mõttes hakata hävitama sisserändajaid ja tekitada kaose: tappa Roheliste partei juhi Claudia Rothi, välisministri Heiko Maasi ja endise presidendi Joachim Gaucki," teatab Briti ajaleht The Daily Mail. Saksamaa väljaanne Focus lisas oma allikatele viidates, et peaaegu kõik oli rünnakuks valmis: relvad, laskemoon ja kütus salajastes hoidlates.

Bundeswehril pole NATO missiooni jaoks tanke>>

Potentsiaalsete inimsihtmärkide täielikku nimekirja väljaanded ei esitata. Ei ole ka avalikustatud vandenõulaste rühma avastamise üksikasju ega nende praegust asukohta. Ajakirjanike teatel oli politsei sõjaväe plaanidest teadlik, kuid pidas neid "purjus sõjaväelaste fantaasiaks".

Ohu tõsidust mõisteti alles pärast seda, kui endine Luftwaffe (lennuväe – toim.) major rääkis uurijatele oma kavatsustest. Sõjaväelased kuulusid väidetavalt laiemasse liikumisse Uniter, mis ühendab Aafrikas ja Afganistanis teeninud veterane.

Polnud esimene skandaal

Raske uskuda, kuid see ei ole esimene selline juhtum Bundeswehris.

2017. aasta kevadel selgus, et ohvitserid on loonud neonatsirakukesed ja kavandasid terrorirünnakuid, mille eesmärk oli tugevdada ksenofoobseid hoiakuid ühiskonnas. Üks vahistatutest, 28-aastane vanemleitnant Franco A. elas topeltelu — teenis Bundeswehri eliitüksuses ja samal ajal esines Süüria pagulasena, et hiljem selle identiteedi all terrorirünnak korraldada. Ta ei olnud üksikterrorist, vaid teda abistasid kaasosalised.

Tanki "Leopard 2 A7V" renessanss>>

Uurimise käigus avastati ebameeldivaid detaile: ohvitseri ekstreemsed vaated olid juhtkonnale teada juba tema sõjakoolis õppimise ajast. See aga ei takistanud Francol relvajõududes karjääri teha. Umbes samal ajal leiti Donaueschingenis (Baden-Württembergi liidumaa) asuvast kasarmust Wehrmachti atribuutikat. Seintele olid riputatud sõdurite fotod, samuti natsi-aegsed püstolid, kiivrid ja sõjaväe teenetemärgid. Pärast seda alustas sõjaväe vastuluure menetluse umbes kolmsaja kahtlase juhtumi kohta ja tuvastas ekstremistlikud võrgustikud Bundeswehris.

Avalikkus ootas Saksamaa kaitseminister Ursula von der Layeni teravat reaktsiooni. See tuligi, kuid hoopis teistsugune: kaitseminister pani kogu vastutuse sõjaväe juhtkonnale, süüdistades seda hooletuses ning teatas, et "ei talu Wehrmachti ülistamist tänapäeva armees". Minister lisas, et kõiges on süüdi "vanemohvitseride valesti mõistetud kamraadlusvaim", mis sunnib neid olukorrale läbi sõrmede vaatama.

Relvajõududes oldi kaitseministri peale väga pahased, opositsioon kutsus teda üles tagasi astuma, kuid Angela Merkel tuli ministrile tookord appi. Muide, Saksa meedia nimetas von der Layenit tema suurte poliitiliste ambitsioonide ja läheduse tõttu kantslerile kroonprintsessiks.

Kolmanda Reichi pärand

Sõjaväelaste poolehoidu neonatsismile seostatakse üldise sõjaväekohustuse kaotamisega 2011. aastal. Kui varem tuli ajateenistusse igal aastal 60 000 noort sakslast, siis praegu ei ole vabatahtlike leidmine kerge. Neid aga, kellel on kalduvus vägivallale, sõjaväeteenistus ahvatleb, sest armees saavad nad lahingulisi teadmisi ja juurdepääsu relvadele.

Bundeswehr on alates oma asutamisest 1955. aastal, mil uude Saksamaa Liitvabariigi armeesse võeti ligi kolmsada endist SS ohvitseri, võidelnud paremäärmusluse ja natsiideoloogia toetaja mainega. Kuni 1962. aastani kandsid mõnda kasarmud kuulsate Wehrmachti kindralite nimesid.

Alates 1970. aastatest tehti suuri jõupingutusi armee denatsifitseerimiseks, kuid täielikult sellest pärandist vabaneda ei õnnestunud. Bundeswehrile on korduvalt ette heidetud pehmet suhtumist radikaalidesse, kuid relvajõududest paremäärmuslasi vallandada polegi nii lihtne. Selleks tuleb kaasata ekspert, kes tõendaks sõjaväelase vastuvõetamatu poliitilise radikaalsuse kohtuistungil.

Saksa mägijäägrite kompanii jõuab Eestisse>>

Sellest hoolimata näib Daily Maili kirjeldatud olukord kahtlane, ütles Venemaa TA Euroopa Instituudi Saksamaa uurimiskeskuse juhtiv teaduslik töötaja Aleksandr Kamkin.

"Paistab rohkem sedamoodi, et keegi sõjaväelastest lihtsalt sõimas poliitikuid südamest, keegi teatas sellest, kuhu vaja ja seal jäädi seda uskuma," ütles ta, "kusjuures on võimatu eitada, et Saksamaa ühiskond on kaldumas "paremale". Seda võib järeldada kasvõi "Alternatiiv Saksamaale" ultra-parempoolsete populaarsuse kasvust. On selge, et armee ühiskonna osana pole erand."

Mitmed avaldatud uuringus esitatud faktid tunduvad Kamkinile kahtlased: "Kõigepealt kakssada väidetavalt seotud isikut — see on peaaegu kogu Bundeswehri eriüksuse KSK isikkoosseis. Teiseks, mahalaskmisele kuuluvate isikute nimekiri on üsna šabloonne: Gauck, Maas, vasakpoolsete ja roheliste juhid… Kõik need inimesed on radikaalidele nagu punane rätik." Ekspert möönab vastuluure provokatsiooni võimalust, kuid rõhutab, et puhkenud skandaal peegeldab täielikult praegust olukorda riigis: ühiskond ei ole võimude poliitikaga rahul.

Sobiv aeg täiendada poliitilise vastasseisu tuules varusid, illustratiivne foto
© Sputnik / Оксана Джадан

"Saksa relvitud relvajõud"

Pärast Teist maailmasõda püstitasid võitjariigid eesmärgi võõrutada Saksamaa sõdimisoskustest. Saksamaa suunas kogu oma jõu majandusarengule, mis kandis vilja. Saksamaa on nüüd üks edukamaid ja jõukamaid riike maailmas. Kuid kui rahvusvahelistele väljakutsetele vastamiseks oli vaja Bundeswehri abi, selgus, et Saksa armee ei suuda sõjalisi operatsioone läbi viia — relvastus ja varustus oli haletsusväärses olukorras ja valitsus ei tahtnud olukorra parandamiseks raha kulutada.

Bundeswehri aastaaruanne näitas "üsna masendavat" pilti: 2017. aastal relvajõududele tarnitud 97 suuregabariidilisest relvasüsteemist oli töökorras ainult 38. Sama hull on olukord uute tankide, helikopterite ja lennukitega. Eriti murettekitav on olukord transpordilennukite A400 ja Puma soomukitega. Käesoleva aasta veebruaris keeldus Bundeswehr osalemast NATO kiirreageerimisjõududes "Spearhead", kuna Saksa sõjaväelased "ei ole piisavalt varustatud kuulivestide, telkide ja talvevormiriietusega". Saksamaa maaväe poolt kaitseministeeriumile esitatud aruandes märgiti: "Mis puutub sõdurite majutamise võimekust välitingimustes, siis on üksuste lahinguvõime piiratud vähemalt 2021. aastani."

Venemaa Teaduste Akadeemia Maailmamajanduse ja rahvusvaheliste suhete instituudi teadur Natalja Toganova sõnul on Bundeswehri olukord Saksamaa välispoliitika tagajärg.

Bundeswehri raport: EL võib laguneda lähikümnenditel>>

"Saksamaa võimud ei ole siiamaani selgelt otsustanud, kas Saksamaa soovib võtta suuremat vastutust relvastatud konfliktides või mitte. Kui kunagi, või kui üldse, tehakse Berliinis sellekohane positiivne otsus, siis väljendub see relvajõudude varustatuses. Esialgu me seda ei näe," ütles ta agentuurile RIA Novosti.

Liitlased on Saksamaa juhtkonnale korduvalt ette heitnud, et Saksamaa relvajõud on väljaspool Saksamaad sõdimiseks liiga nõrgad. Mõnikord on sõjaväelastel sõjatehnika puudumise tõttu tulnud ümber istuda tsiviilsõidukitele. Nii harjutasid Saksa sõjaväelased 2015. aastal soomukite ja soomustransportööride puudumise tõttu Mercedes Vito väikebussidel. Segadus tekkis ka 2014. aastal, kui Afganistani, Mazar-i-Sharifi saadeti ohvitseridele järele lennuk Angela Merkeli lennukipargist, sest sõjaväe transpordilennuk Airbus 310 oli katki.

Saksa opositsioonipoliitikud naeravad kaitseministri enesekindlust, kes ülehindas riigikaitse võimekust, pakkudes liitlastele oma abi operatsioonidele Lähis-Idas ja Aafrikas. Ta tabati ka pettuselt: ühelt küljest lööb minister häirekella Bundeswehri halva olukorra pärast, teiselt poolt kinnitab parlamendisaadikutele, et armee on võitlusvõimeline.

Bundeswehri ülem läheb… umbkaitsesse>>

Praegune Bundeswehri neonatsiskandaal on ohtlik nii kaitseministrile kui ka kogu CDU/CSU blokile. Opositsiooniparteid on korduvalt nõudnud Ursula von der Layeni tagasiastumist, kuid kantsler on alati oma sõbranna ära päästnud. 2016. aastal prognoosis Focus Online, et ühel päeval annab Merkel võimu üle Ursulale, kuid nüüdses CDU juhi kandidaatide nimekirjas teda pole.

Tagid:
Bundeswehr, neonats, ohvitser, Saksamaa

Peamised teemad