21:40 28. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.1016
  • RUB77.9343
Välisuudised
lühendatud link
16 0 0

Spiooniafäär annab Austria valitsusele ettekäände Putinist taas mõnevõrra eemalduda.

TALLINN, 14. november — Sputnik. Kummaline, et endise spiooni paljastamise ümber Austrias selline lärm tõusis – rahvusvahelistes suhetes juhtub seda väga tihti. Võimalik, et austerlastel oli vaja ettekäänet Putinist distantseerumiseks. Austria poliitikute tihedad suhted Venemaaga, kuni pulmas tantsimiseni välja, paistavad ülejäänud Euroopa silmis juba kahtlased, kirjutab Austria väljaanne Standard.

"Ma olen šokeeritud, šokeeritud!" hüüatanuks politseiülem filmiklassikasse kuuluvas "Casablancas", kui ta oleks saanud teate, et Austria ohvitser oli aastaid Venemaa kasuks luuranud.

Asjaolu, et Kreml kogu maailmas informaatoreid värbab, spioone välja saadab ega ole selles osas mööda läinud ka Austriast, ei peaks kedagi üllatama. Seepärast ei oleks küll valitsusjuhtidel pruukinud varahommikul ajakirjanike ette tulla ja diplomaatilist skandaali tekitada, sealhulgas tühistada välisminister Karin Kneissli visiiti Moskvasse.

"A la Skripalid" — Ekspert kommenteeris Austria spioonskandaali>>

Канцлер Австрии С. Курц
© Sputnik / Алексей Дружинин

Lõppude lõpuks pole selles midagi uut: kahtlustatav kolonel töötas alates 90-ndatest aastatest Venemaa kasuks ja on nüüd juba ammu pensionil. Näideldud dramatism, millega Austria Rahvapartei (ÖVP) ja Austria Vabaduspartei (FPÖ) sellele reageerisid, näitavad pigem selle aluse viletsust, millele nende Venemaa-poliitika rajatud on.

Austria on pärast Teise Vabariigi väljakuulutamist Moskva suhtes ajanud üsna selget poliitikat: võib üksteisega rääkida, konstruktiivset koostööd teha, äri ajada, kuid ei tohi sõbraks kippuda ja tuleb selgelt järgida läänelikke väärtusi. "Neutraliteet, kuid mitte neutraalsus" oli kommunismiajastu moto.

Austria meedia: miks Putin on lääneriikides populaarne>>

Nendest põhimõtetest tuleks juhinduda ka nüüd, kui president Vladimir Putin reanimeerib mõningaid nõukogudeaegseid meetodeid nii sise- kui ka välispoliitikas.

Kahe positsiooni vahel balansseerides

Kuid täna on meil (Austrias — toim.) Vabaduspartei näol valitsuses tegemist parteiga, kelle funktsionäärid jumaldavad Putinit ja näevad Venemaas tõelist liitlast. See loob riigile EL-s halva kuulsuse ja sunnib kantsler Sebastian Kurzi, kes tahab olla Euroopa-meelne poliitik, kahe positsiooni vahel balansseerima. Kuigi Viin Ukraina tõttu kehtestatud sanktsioone kritiseerib, hääletab ta alati nende pikendamise poolt, kuid viimasel ajal on see poliitika mõnevõrra mõranema hakanud.

Venemaa president Vladimir Putin tantsis Austria välisministri Karin Kneissliga>>

Diplomaatide väljasaatmisest keeldumine seoses Salisbury mürgitamisjuhtumiga, valitsusametnike arvukad reisid Venemaale ja Kneissli imeline pulmatants Putiniga — tänu kõigele sellele on Austria omandamas EL silmis usaldusväärse partneri mainet. Ärgu see FPÖ-d häirigu, kuid paljusid FPÖ-s see siiski häirib ja isegi väga.

Venemaa president Vladimir Putini kohtumine Saksamaa liidukantsler Angela Merkeliga
Пресс-служба Президента РФ

Spionaažijuhtumi tagapõhi on segane, kuid see juhtum annab valitsusele taas võimaluse Putinist mõnevõrra kaugeneda.

Austrias peeti kinni Vene spiooni

Nagu Sputnik Eesti teatas varem peeti Austrias kinni relvajõudude erukolonel, keda kahtlustatakse luuretöös Venemaa kasuks, ütles kantsler Sebastian Kurz reedel, 9. novembril reporteritele.

"Peame teid teavitama, et Austrias kahtlustatakse Austria relvajõudude pensionile jäänud koloneli aastaid kestnud luuretegevuses Venemaa kasuks. Meie andmetel algas see 1990. aastatel ja kestis kuni 2018. aastani," ütles Kurtz ajakirjanikele.

Austria kaitseminister Mario Kunasek lisas, et Viin sai sellest teada mõne nädala eest sõbraliku riigi luureteenistuselt. Seejärel hakkas ministeerium pidama läbirääkimisi isiku kindlakstegemiseks ja seejärel isiku endaga. Endine ohvitser andis välja ka varustuse, mida praegu uuritakse — tema sülearvutit jms," ütles minister Viinis toimunud pressikonverentsil. Ta märkis, et kõnealune kolonel on juba viis aastat pensionil.

Tagid:
spiooniafäär, Vladimir Putin, Venemaa, Austria

Peamised teemad