06:58 22. Jaanuar 2020
Kuula otse
  • USD1.1115
  • RUB68.7300
Välisuudised
lühendatud link
Kiriku tüli (18)
4020

Moskva patriarhaadi Ukraina Õigeusu kiriku piiskoppide nõukogu teatas, et Konstantinoopoli sekkumine kohaliku kiriku siseasjadesse ja katsed lahendada Ukraina kiriku küsimus valitsuse poolt ja skismaga on ebaseaduslikud ja vastuvõetamatud. UÕK (MP) Sinod kuulutas euharstilise suhtluse lõpetamisest Konstantinoopoli patriarhaadiga.

TALLINN, 14. november — Sputnik. Ukraina president Petro Porošenko kohtus kanoonilise Moskva patriarhaadi Ukraina õigeusu kiriku (UÕK (MP)) kolme piiskopiga pärast Ukraina õigeusu kiriku suure kirikukogu nurjumist, teatasid presidendi pressiteenistus ja kohalik meedia. Enne seda toimus Kiievi Petšorska Lavra kirikus Ukraina õigeusu kiriku Püha Sinod. Eeldati, et Porošenko osaleb kohtumisel piiskoppidega, kuid ta ei tulnud, teatas RIA Novosti. UÕK (MP) teatas, et UÕK piiskoppide nõukogu on valmis presidendiga kohtuma, kuid ainult koguduse territooriumil.

Porošenko pressiesindaja Svjatoslav Tsegolko teatas Facebookis, et kanoonilise Ukraina õigeusu kiriku (MP) võimukandjate esindajad, kes väidetavalt toetavad pöördumist Konstantinoopoli poole autokefaali saamiseks, kohtusid siiski "Ukraina majas" presidendiga. Seejuures ei teatanud Tsegolko, kui palju kiriku esindajaid kohtumisel osales. Vastavalt Ukraina meedia allikatele, sealhulgas online-väljaandele "Religioznaja pravda" ("Usuline tõde"), läksid Porošenkoga kohtuma vaid kolm UÕK (MP) esindajat: Perejaslav-Hmelnitski ja Višnevski metropoliit Aleksandr (Drabinko), Vinnitsa ja Barski metropoliit Simeon ning Novokahhovski ja Genitšeski peapiiskop Filaret.

"Kiievi patriarhaat" tahab kanooniliselt Ukraina õigeusu kirikult nime ära võtta>>

Tsegolko sõnul rääkis Porošenko neile Ukraina ja Konstantinoopoli patriarhaadi vahelisest kokkuleppest ja kõnelustest patriarh Bartholomeusega. "President Porošenko kinnitas, et Ukraina riik kaitseb vaimulike ja usklike õigust kiriku jurisdiktsiooni vabale valikule," kirjutas Tsegolko. Porošenko väitis samuti, et Konstantinoopoli patriarh lubas tagada autokefaali toetajatele täieliku kanoonilise kaitse. Samal ajal kirjutab pressiesindaja, et vaimulikud rääkisid "Moskva enneolematust survest" UÕK (MP) piiskoppidele, kes on autokefaali saamise korral valmis ühinema Ukraina ühtse kirikuga.

Vene õigeusu kirik andis hinnangu Konstantinoopoli otsusele Ukraina kiriku kohta>>

Ukraina õigeusu kirik (MP) pole pärast avaldust selle kohta, et Porošenko ei tulnud kirikupeadega kohtuma, mingist kohtumistest presidendiga teatanud. Samal päeval teatas aga UÕK (MP) piiskoppide nõukogu, et Konstantinoopoli sekkumine kohaliku kiriku siseasjadesse ja katsed lahendada Ukraina kiriku küsimus valitsuse poolt ja skismaga on ebaseaduslikud ja vastuvõetamatud. UÕK (MP) Sinod kuulutas euharstilise suhtluse lõpetamisest Konstantinoopoli patriarhaadiga.

Autokefaal

Konstantinoopoli patriarhaat teatas 9.-11. oktoobril autokefaali menetluse alustamisest Ukraina kiriku suhtes. Ta tühistas 1686. aasta otsuse Kiievi metropoli üleandmise kohta Moskva Patriarhaadi jurisdiktsiooni alla ja teatas Kiievis alluvuse taastamisest otse Konstantinoopoli patriarhile. Pärast seda ütles Porošenko, et Vene õigeusu kirikul (VÕK) ei ole Ukrainas enam midagi teha.

Vene õigeusu kirik nimetas sellist tegevust lõhestamiseks ja katkestas euharstilise suhtluse Konstantinoopoliga kogu kanoonilisel territooriumil, sealhulgas Ukrainas ja Valgevenes. Hiljem tegi samasuguse otsuse ka välismaal asuva Vene õigeusu kiriku Sinod. Metropoliit Illarioni sõnul on Konstantinoopol kaotanud õiguse pidada end õigeusu koordineerivaks keskuseks.

Kiriku tüli>>

Konstantinoopoli otsuse tõttu alustada autokefaali andmise menetlust Ukraina mitte-kanoonilisele kirikule, mida Vene õigeusu kirik nimetab kirikulõheks, teatas Vene õigeusu kiriku Sinod 15. oktoobril, et lõpetab suhtluse Konstantinoopoli patriarhaadiga kogu VÕK kanoonilisel territooriumil, sealhulgas Ukrainas ja Valgevenes.

Kiievi ametivõimud ja mitte-kanooniline kirikustruktuur Ukrainas eeldavad, et enne aasta lõppu saadakse Konstantinoopolist tomos (teade) autokefaali kohta, kuid seda saab anda ainult "ühinenud" kiriku juhile, kelle peaks valima kõik Ukrainas olevad õigeusu kirikud "ühinemiskogul", mille toimumise aeg ei ole veel kindlaks määratud. Kanooniline UÕK teatas, et ta ei kavatse sellisel üritusel osaleda.

Teema:
Kiriku tüli (18)
Tagid:
patriarhaad, õigeusu kirik, kirik, Petro Porošenko, Konstantinoopol, Moskva, Ukraina

Peamised teemad