14:09 09. Aprill 2020
Kuula otse
  • USD1.0871
  • RUB82.1046
Välisuudised
lühendatud link
50 0 0

Erinevalt USA presidendist, kes Prantsusmaa riigipea Emmanuel Macroni üleskutse luua "üleeuroopaline armee" pihuks ja põrmuks laitis, on Hiina võimud sellesse ideesse mõistvalt suhtunud, rõhutades vaid, et Peking ei kujuta endast Brüsselile ohtu.

TALLINN, 15. november — Sputnik. Hiina pole kunagi enesest Euroopale ohtu kujutanud, teatas Hiina Rahvavabariigi välisministeeriumi ametlik esindaja Hua Chunying. Seda, nagu kirjutab RIA Novosti, ütles ta kommenteerides Prantsusmaa presidendi Emmanuel Macroni sõnu EL-i ühtse armee loomise vajadusest "kaitseks Venemaa, Hiina ja USA eest".

Diplomaat rõhutas ühtlasi, et Euroopa riikidel on sõltumatus ja suveräänsus, seega on neil endil õigus oma valik teha. Elutarga Hiina reageering on tugevas kontrastis USA presidendi Donald Trumpi asjaomase avaldusega, mis on Euroopa armee idee eelnevalt maha laitnud.

Suur Euroopa armee "kaitseks USA ja Venemaa eest": Putinile see meeldib>>

Ennekõike väitis ameeriklaste riigipea, et Euroopa Liidu ühisarmee loomise mõte on USA-le solvav. Tema arvates peab Euroopa kõigepealt tasuma oma osamaksu NATO-le, mida USA olulisel määral subsideerib. Trumpi toetas ka alliansi peasekretär Jens Stoltenberg, kelle sõnul Euroopa kaitset on juba võimatu ilma NATO-ta ette kujutada.

Nagu Sputnik Eesti kirjutas, teatas Emmanuel Macron hiljutises avameelses intervjuus prantsuse raadiojaamale Europe 1, et Euroopa Liidul tuleks luua täisväärtuslikud ühendatud relvajõud, et kaitsta end potentsiaalsete vaenlaste vaenlaste eest, milliste sekka võib sattuda Hiina, Venemaa ja USA.

Portaali sõjanduseksperdi, sõjaväeluure kõrgema eruohvitseri Villem Rooda hinnangul vaevalt küll Prantsusmaa pärast Brexitit Euroopa Liisu ainsaks tuumariigiks jäädes ealeski oma raketid hüpoteetilise üleeuroopalise armee "bilanssi" üle annab. Aga Prantsusmaa riigipea, kellel on riigi seaduste kohaselt väga laialdased volitused, ütlused sunnivad mõtlema, et võib-olla käsitleb Macron säärast sammu väljavaateliselt reaalsena.

Milleks prantslastele Euroopa sõjavägi>>

Vormiliselt on Euroopa ühisarmee sarnane ühendus juba olemas. Selleks on Euroopa Liidu Relvajõud (European Union Force ehk EUFOR), mida kasutatakse rahuvalvemissioonidel ÜRO lipu all või iseseisva jõuna. Oma olemasolu aja jooksul on EUFORi allüksused osalenud ja jätkavad osalemist 30 missioonil maailma "tulipunktides".

EL-i võimalike vaenlaste seas nimetas Prantsusmaa riigipea Emmanuel Macron lisaks USA-le ja Hiinale ka Venemaad. Venemaa juhtkond on korduvalt teatanud, et Moskva ei soovi mingisugust vastasseisu – ei Läänemere piirkonnas ega kusagil mujal. Samuti on Vene pool korduvalt rõhutanud, et Venemaa ei kujuta endast ohtu mitte ühelegi Euroopa riigile.

Tagid:
armee, Emmanuel Macron, Euroopa Liit, Hiina

Peamised teemad