01:07 27. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1634
  • RUB90.4050
Välisuudised
lühendatud link
3810

Berliin tahab, et Kiiev lõpetaks skandaalse "Rahusobitaja" tegevuse. Võib-olla nüüd lõpuks annab Ukraina valitsus käsu selle võrgulehe blokeerimiseks. Küsimus on vaid selles, kellele see käsk anda. Ja kas pole seda teha juba liiga hilja?

Sergei Iljin, raadio Sputnik

Berliinis saadi jälle nägijaks. Kiievit kutsuti taas üles sulgema Ukraina võrguleht "Mirotvorets" (v.k. "Миротворец", e.k. "Rahusobitaja" – toim.). Seda tegi igati autoriteetne ametkond — Saksamaa välisministeerium. Tema esindajad on ka varem selle sulgemist nõudnud. Kuid küllap kuidagi loiult, ilma entusiasmita, ilma tõelise kireta asja vastu.

Seekord on asi tõsisem. Ühel lihtsal põhjusel – võrgulehe andmebaasi kanti "oma" VIP-taseme esindaja: Saksamaa endine kantsler Gerhard Schröder, kes on tuntud oma ärisuhete poolest Venemaaga ning isikliku sõprusega tema presidendiga. "Rahusobitaja" paneb talle süüks "Ukraina suveräänsuse kahjustamist" ja "Ukraina-vastast propagandat". Fanaatikute, äärmuslaste ja vaimselt mitte päris tervete inimeste silmis on see tõsine süüdistus. Ja pole teada, millistele järeldustele nad jõuavad ja mida nad ette võtavad.

Ukrainat tabas "pealekaebuste revolutsioon">>

Võimalik, et nüüd lõpuks annab Ukraina valitsus, mis on Saksamaast oluliselt sõltuv nii poliitiliselt kui ka majanduslikult, käsu selle võrgulehe blokeerimiseks. Küsimus on vaid selles, kellele see käsk anda.

Võrguleht on registreeritud Kanadas. Seega, kui Kiiev soovib Berliini lojaalsuse säilitada, tuleb kõvasti "vingerdada". Näiteks mõjutada ukraina diasporaad Põhja-Ameerikas. Eduväljavaated ei ole absoluutsed. Kes kõik küll pole nõudnud selle "Ukraina vaenlaste" isikuandmeid avaldava võrgulehe sulgemist või vähemalt sellega millegi ettevõtmist ja tema suhtes uurimise läbiviimist. Kuni OSCE ja ÜRO inimõiguste ülemvoliniku bürooni välja. Lootusetu.

Üks kord "Rahusobitaja" küll maailma inimõiguslaste kogukonna survel ajutiselt suleti, kuid mitte kauaks. Justkui oleks ta piltlikult öeldes mingi pliikupli all, mis teda igasuguste ohtude eest kaitseb. Seejuures kujutab võrguleht ise väga tõsiseid ohtu tuhandetele inimestele — ajakirjanikele, sõjaväelastele, poliitikutele, kunstitegelastele, ja mitte ainult Venemaal ja Ukrainas elavatele. Näiteks Euroopas elavatele samuti.

Poolas tähistatakse täna Volõõnia veresauna ohvrite mälestuspäeva
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Tasub meenutada, et Ukraina ajakirjanik ja kirjanik Oles Buzina ning poliitik Oleg Kalašnikov tapeti pärast nende isikuandmete, sealhulgas elukoha avaldamist sellel võrgulehel. On ka teisi näiteid, mida "õiges valguses" esitletud konfidentsiaalne teave endaga kaasa tuua võib.

"Patriootiliselt meelestatud" aktivistide loodud "Rahusobitaja" tegutseb siseministri endise nõuniku Anton Geraštšenko aktiivsel toetusel juba enam kui 4 aastat. Raske on kokku lugeda, kui suurt kahju on ta põhjustanud inimestele, kellel on oma seisukoht Ukrainas toimuva kohta ja mitte ainult Donbassi elanikest.

Politoloog Odessa tragöödiast>>

Tegelikult on sellest saanud ekstremistidele "pealekaebamise" kohaks. Venemaa on seda korduvalt öelnud. Lääs piirdus formaalse murelikkuse väljendamisega ega teinud tulemusele viivaid süsteemseid jõupingutusi. Võibolla muutub midagi nüüd, kui asi puudutas "omasid", sest lisaks Schröderile võidakse sinna andmebaasi kanda ka teisi tähtsaid isikuid. "Rahusobitaja" nimekirja kantud ajakirjanikud Lääne arvates nende hulka ilmselt ei kuulu.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
Rahusobitaja, Mirotvorets, välisministeerium, Gerhard Schröder, Saksamaa, Ukraina

Peamised teemad