18:57 07. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1817
  • RUB86.9753
Välisuudised
lühendatud link
27 0 0

Mida kauemaks jääb Venemaa ja Euroopa Liidu suhetes kestma stagnatsioon, seda raskemaks saab koostöö juurde tagasipöördumine, teatati Venemaa välisministeeriumist.

TALLINN, 15. november — Sputnik. Kahepoolsed suhtes Venemaa ja Euroopa Liidu vahel vajavad inventuuri. Seda väitis neljapäeval konverentsil "Venemaa ja Euroopa Liit maailma poliitikas: stabiilse ja õiglase maailmakorra poole?" Venemaa Föderatsiooni asevälisminister Aleksandr Gruško.

Tema sõnul on Moskval ja Brüsselil praegu tarvis "elujõulist strateegilist koostööd".

"Mida kauem kestab meie suhetes stagnatsioon, seda raskem on meil koostöö rajale tagasi pöörduda. Selleks, et minna edasi, aga mitte tagasi, on Venemaal ja Euroopa Liidul tarvis elujõulist koostöö strateegiat, mis peaks silmas meie vastutust meie ühise Euroopa kodu tuleviku eest," vahendab RIA Novosti Venemaa asevälisministri sõnu.

Lavrov teatas russofoobsete tendentside tugevnemisest maailmas>>

Aleksandr Gruško rõhutas ühtlasi Vene osapoole huvitatust sellest, et Euroopa Liit oleks ühtne ja tugev riikide ühendus, millel on "iseseisvus oma välispoliitilise joone valikul".

Nagu Sputnik Eesti kirjutas, tekkis pingeseisund Venemaa ja Euroopa Liidu suhetes 2014. aastal pärast Krimmi taasühendamist Venemaaga ja kodusõja algust Donbassis. Euroopa Liidus ja USA-s leiti, et Krimmi poolsaar on Venemaa Föderatsiooni poolt Ukrainalt rahvusvahelisi õigusnorme rikkudes ära rebitud ning Donbassi relvastatud konflikti allikaks arvati Moskva.

Venemaa Föderatsiooni välispoliitika muutmise eesmärgil kehtestasid lääneriigid Venemaa vastu majanduslikud ja poliitilised sanktsioonid. Vene osapool vastas peegeldavalt.

Moskvast on korduvalt teatatud sanktsioonide keeles dialoogi pidamise perspektiivitusest. Venemaa välisministri Sergei Lavrovi sõnul etendasid peamist rolli Venemaa ja Euroopa Liidu vaheliste suhete halvenemises eurooplaste ookeanitagused liitlased. Seda väitis ta hiljutises intervjuus Hispaania ajalehele El Pais.

Kas Eestis on kasulik olla russofoob?>>

Euroopa Liidu poolt "Washingtoni otsesel näpunäitel" kehtestatud ühepoolseid Venemaa-vastaseid piiranguid nimetas Venemaa välisminister lühinägelikuks otsuseks. Samas rõhutas ta, et ameeriklased ise kahjusid ei kanna.

Välisminister teatas ka Moskva valmisolekust Euroopa Liidu suhtes seatud piirangute tühistamiseks. Kuid tema sõnul peavad esimese sammu selles suunas tegema Euroopa partnerid, kuivõrd "sanktsioonide spiraali vallandamine" lähtus nimelt neilt.

Tagid:
inventuur, kahepoolsed suhted, välisministeerium, Euroopa Liit, Venemaa

Peamised teemad