22:36 12. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1276
  • RUB80.2104
Välisuudised
lühendatud link
6520

Tankiroomikutest segipööratud põllumaad ja sõdurite kehakergenduse saadused lasteaedade akende all on Norras toimunud NATO õppuste mittesõjalisteks tulemusteks. See pole kõneväärt, et norralased kandsid kahjusid, peassi on, et Venemaale viibutati NATO rusikat.

Olga Bugrova, raadio Sputnik

Põhja-Atlandi alliansi manöövrid Norras kulgesid erinevalt üldtuntud ütlusest kitsikuses ja pahandamisega. Kitsikusse sattusid NATO sõdurid, pahandasid aga Norra kodanikud. Esimeste jaoks ei jätkunud kohta, nagu oli välja kuulutatud, külma sõja lõppemisest saati suurimateks sõjalisteks õppusteks ja seetõttu mütati sõjamasinatega põlde hävitades mööda põllundusmaid.

Strateegiline piinlemine — Norras toimunud NATO õppuste varjukülg >>

Teised kirjutasid sel teemal sadu kaebusi. Kusjuures kaebusi laekus mitte ainult talunikelt, vaid ka kohalikelt lihtkodanikelt, kes leidsid küll spordirajatiste, küll koolide, küll lasteaedade juurest sõdurite kohalviibimise jälgi hunnikute kaupa inimese väljaheidete kujul.

Norralaste nördimust võib mõista: neil tuleb nüüd niihästi talumajapidamiste maad korda teha kui ka avalike maa-alade puhastamine käsile võtta. Teisest küljest võttes – Norra on NATO liige ja peab kõigeks valmis olema. Ja eks norralased koristavad ilmselt ka koeri jalutades looma junnikesi – asi see neid siis inimestegi järelt koristada on!

Ning NATO sõduritel on täiesti seaduslikud eneseõigustused: nemad ei ole süüdi, et norralastel, nagu ühes muinasjutus öeldud, "on kuningriik na väiksevõitu, möllata pole kusagil"! "Möllata" aga otsustati nimelt siin, võimalikult lähedal Venemaa piirile, mis järelikult pidi kärarikastest sõjalistest õppustest paanikasse sattuma.

Aga kas hirmu ei tundnud hoopis alliansi võitlejad ise? Ei talla nad ju esmakordselt tillukeses riigis. Kuid seniajani oleme kuulnud vaid nende purjuspäistest kaklustest omavahel või kohalike elanikega (mille võib kirjutada soovi arvele stressi maandada ja lõõgastuda). Ja siis teatatakse teile esmakordselt, et nad, nagu selgub, õiendavad suurt häda, jõudmata selleks ettenähtud kohta lipata.

NATO sõjaväeõppused Venemaa piiride läheduses toimuvad korraga kahes riigis >>

Kusjuures seda tehakse massiliselt, kui otsustada nii norralaste kaebuste arvu kui Norra kaitseväe majori meelepaha kui ka NATO esindaja avaliku vabanduse põhjal "ettevavatsemata intsidentide" puhul. Ja eks "karutõveks" nimetatud kõhulahtisus ole nimelt "ettekavatsemata vahejuhtumiks"…

Autori arvamus ei pruugi toimetuse seisukohaga kattuda.

Tagid:
sõjaväeõppused, talunik, elanikud, sõdur, NATO, Norra, Venemaa

Peamised teemad