05:36 13. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1771
  • RUB86.3013
Välisuudised
lühendatud link
10632

Ametliku Moskva vastus jahutab tuntavalt Venemaa suhtlusvõrgustikes kulgevaid tuliseid arutlusi teemal "Kelle omad on Kuriilid".

TALLINN, 19. november — Sputnik. Hoolimata kogu Jaapaniga rahulepingu sõlmimise keerukusest võib see küsimus olla juba lahendatud. Aga mitte Kuriili saarte Jaapanile tingimusteta üleandmise hinnaga. Sellest teavitas Venemaa Föderatsiooni presidendi pressisekretär Dmitri Peskov, teatas RIA Novosti.

Peskov teatas ka Moskva ja Tokyo vahelise kompromissi saavutamise vajalikkusest: "Kahtlemata on tarvis kompromissi, mis ei läheks vastuollu ühegi osapoole rahvuslike huvidega."

Pressisekretär tuletas meelde mis iganes "separaattehingute" sõömimise võimatust Kriili saarte küsimuses.

Курильские острова
Kuriili saared

Peskov rõhutas, et Venemaa riigipea ja Jaapani peaminister on järjepidevalt dialoogi pidamas ning nende läbirääkimiste päevakorras on hulgaliselt ühisprojekte. Ta hindas kõrgelt ka kontaktide intensiivsust kahe riigi juhtide vahel.

Kohtumine Singapuris

Eile pidasid Jaapani ja Venemaa riigijuhid, peaminister Shinzō Abe ja president Vladimir Putin maha kohtumise Singapuris, kus toimus Kagu-Aasia Maade Assotsiatsiooni (ASEAN) kuuluvate riikide tippnõupidamine.

Президент РФ Владимир Путин и премьер-министр Японии Синдзо Абэ
© Sputnik / Алексей Дружинин
Jaapani ja Venemaa riigijuhid - peaminister Shinzō Abe ja president Vladimir Putin

Tulemusena saavutati kokkulepped läbirääkimiste edendamiseks rahulepingu sõlmimiseks Nõukogude Liidu ja Jaapani 1956. aasta ühisdeklaratsiooni alusel, mis on ainsaks mõlema riigi poolt tunnustatud dokumendiks.

Kuid see dokument ise ei ole siiski nii ühetähenduslik, nagu Tokyo seda tõlgendab.

Neli saart kui aastatepikkuse vaidluse nurgakivi

Venemaa ja Jaapani suhteid tumestab pikemat aega rahulepingu puudumine Teise maailmasõja lõppemise osas.

Putinil paluti Singapuris astuda läbi metallidetektori >>

Jaapani pool pretendeerib neljale Kuriili saarestiku saarele – Kunašir, Iturup, Šikotan ja Habomai, osundades 1855. aasta kahepoolsele kaubandus- ja piirileppele. 1956. aastal võtsid NSVL ja Jaapan vastu ühisdeklaratsiooni, milles Moskva nõustus kaaluma võimalust Habomai ja Šikotani üleandmiseks pärast rahulepingu sõlmimist, Kunaširi ja Iturupi saatust ei puudutatud.

NSV Liit eeldas, et see dokument paneb vaidlusele punkti, Jaapani jaoks aga oli see vaid osa küsimuse lahendusest, loobumata pretensioonidest kõigile neljale saarestiku saarele.

Määravat ja olulist rolli rahulepingu sõlmimise katkemises tollal veel NSV Liidu ja Jaapani vahel etendas USA, kelle sõjaväebaasid paiknevad Teise maailmasõja lõpust peale Jaapani saartel ja ohustavad nüüd juba otseselt Venemaa Föderatsiooni idapiiride turvalisust.

Moskva seisukoht tervikuna seisneb selles, et Lõuna-Kuriilid läksid Teise maailmasõja tulemusena NSV Liidu koosseisu ja Venemaa suveräänne õigus neile, millel on vastav rahvusvaheline õigusraamistik, kahtluse alla ei kuulu.

Abe kutsus Venemaad alustama suhetes uut ajastut >>

Tokyo ei soovi taha lepingut ilma järeleandmisteta Venemaa poolt

Tänavu septembris tegi Vladimir Putin Ida majandusfoorumil Jaapani poolele etepaneku sõlmida rahuleping ilma eeltingimusteta. Vastuses sedastas peaminister Shinzō Abe, et Tokyo ei saa sellega nõustuda.

Samas hindasid Jaapani poliitilised ringkonnad ja peaminister ise Venemaa presidendi ettepanekut sooviavaldusena läbirääkimisi surnud punktist edasi nihutada.

Novembris teatasid Jaapani meediakanalid, et Abe tahab teha Putinile ettepaneku kiirendada läbirääkimisi territoriaalküsimuse lahendamisels 1956. aasta Nõukogude Liidu ja Jaapani ühisdeklaratsiooni alusel. Seega saada Kuriili saarestiku neljast saarest vähemalt kaks saart.

Venemaa pool ei ole küll kategooriliselt kokkuleppe saavutamise vastu, kuid on selge, et nüüd nõutakse juba tõsiseid järeleandmisi jaapanlaste poolt.

Abe kavatseb rahulepingule alla kirjutada enne oma ametiaja lõppu peaministrina, mis täitub 2021. aasta sügisel. Putini ametiaeg presidendina lõpeb 20124. aastal, mistõttu, nagu leiavad paljud eksperdid, on temal poliitilisteks manöövriteks märksa rohkem ruumi.

Tagid:
saarestik, rahuleping, Teine maailmasõda, NSV Liit, Kreml, ASEAN, Dmitri Peskov, Shinzo Abe, Vladimir Putin, Kuriilid, Jaapan, Venemaa

Peamised teemad