07:02 28. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Välisuudised
lühendatud link
3320

Saksa poliitikud ei ole mittesiduvat lepet, mis plaanitakse heaks kiita 11.-12. detsembril Marokos toimuval kohtumisel, piisavalt arutanud, ütles Saksa tervishoiuminister Jens Spahn.

TALLINN, 19. november — Sputnik. Saksamaal on pälvinud kriitikat Spahni ettepanek, et ÜRO rändepakti peaks esmalt arutama valitsev Kristlik-Demokraatlik Liit (CDU) ning Saksamaa võiks selle heakskiitmise edasi lükata, vahendas Pealinn viitega BNS-le.

Valitsusekriis 2018 >>

CDU juhiks kandideeriv Spahn ütles eile, et Saksa poliitikud ei ole mittesiduvat lepet, mis plaanitakse heaks kiita 11.-12. detsembril Marokos toimuval kohtumisel, piisavalt arutanud. Spahn väitis, et CDU 7.-8. detsembri kongress peaks arutama, kuidas leppega edasi minna.

Teised koalitsioonivalitsuse ministrid toetavad rändelepet.

Saksamaa alustab pagulaste tagasisaatmist EL riikidesse, illustreeriv foto
© Sputnik / Екатерина Соловьева

Majandusminister Peter Altmaier ütles esmaspäeval telekanalile ZDF, et Spahni avaldus "tuli talle väikese üllatusena", kuna konservatiivsed saadikud on lepet juba põhjalikult arutanud ja andnud sellele heakskiidu.

ÜRO riigid kiitsid rändeleppe (Global Compact for Migration) heaks juulis 18 kuud kestnud läbirääkimiste järel. Ametlikult võetakse lepe vastu Marokos Marrakechis peetaval konverentsil.

Lepe sisaldab 23 eesmärki seaduslike rändevõimaluste loomiseks ning migreeruvate inimhulkadega paremaks toimetulekuks olukorras, kus maailmas on liikvel umbes 250 miljonit inimest ehk kolm protsenti maakera rahvastikust.

Tšehhi valitsus otsustas jääda kõrvale ÜRO rändeleppest, millest peaks saama esimene migratsiooni haldamiseks mõeldud ülemaailmne dokument. Valitsus langetas otsuse, peaminister Andrej Babiš oli kindlat vastuseisu väljendanud juba varem, öeldes, et lepe seab ohtu Tšehhi julgeoleku ja suveräänsuse

Ungari läheb suhetes Euroopa Liiduga täispangale >>

Tšehhi peaministri sõnul on lepe mittesiduvusest hoolimata ohtlik juba sellepärast, et "määratleb migratsiooni kui põhilist inimõigust". Babiš märkis, et leppe vastu on ka USA, Austria ja Ungari.

Austria valitsus ei allkirjasta ülemaailmset ohutu ja reguleeritud migratsiooni kokkulepet, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti oktoobri lõpus. Eelmisel aastal ametisse astunud konservatiivist kantsler Sebastian Kurz, kes valitseb koalitsiooni rahvusliku ja migratsioonivastase Vabadusparteiga, tõi leppest kõrvalejäämise põhjuseks mure riigi suveräänsuse ja illegaalse migratsiooni pärast.

Sotsid esitasid Riigikogule ränderaamistikku toetava avalduse eelnõu
© Sputnik / Сергей Субботин

Kurz ja asekantsler Heinz-Christian Strache ütlesid oktoobri lõpus, et Austria ei allkirjasta dokumenti ega saada Marrakechi ametlikku esindajat. Viin kardab kaotada riiklikku suveräänsust rändeküsimustes ning legaalse ja illegaalse migratsiooni vahe kaotamist.

Peaminister Jüri Ratas osales juuni lõpus Brüsselis toimuval Euroopa Liidu riigi- ja valitsusjuhtide kohtumisel, kus põhiteemaks oli ränne, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

EL-i 28 riigi liidrid nõustusid kaaluma nn maaletulekuplatvormide loomist ühendusest väljaspool, suurima tõenäosusega Põhja-Aafrikas, et põgenikud ei võtaks ette ohtlikku mereteed ega annaks tulu smugeldajatele.

Ratase sõnul on Euroopa Ülemkogul vastuvõetud järeldused rändeküsimuses selgelt kooskõlas Eesti seisukohtadega vabatahtlikkuse ja esmase riigi vastutuse osas.

Et Brüsselile aktiivselt vastu seista, kaitstes oma õigust sisserändajaid mitte vastu võtta, on tarvis karismaatilisi liidreid. Baltimaades sääraseid ei ole, leiab politoloog Mihhail Burda, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti septembris.

Tagasi saata: Saksamaal ei õnnestu oma migrantidest vabaneda >>

Ta märkis, et eurooplased on väsinud kontrollimatust sisserändest. Majanduslikult arenenud Euroopa riigid ei ole valmis enam sisserändajaid endi juurde tirima ja nõuavad migratsioonikvootide nihutamist nooremate Euroopa riikide peale.

Esmajoones on nendeks Baltimaad ja niinimetatud Visegrádi grupp, selgitas Burda intervjuus portaalile Sputnik Eesti. Visegrádi grupi riigid — Poola, Tšehhi, Slovakkia ja Ungari — üritavad agarasti Brüsseli surve all oma seisukohta kaitsta ja migrantide voolu mitte sisse lubada.

Paljud Lähis-Ida migrandid pole suutnud saksa ühiskonda sobituda, illustreeriv foto
© Sputnik / Сергей Строителев

Balti riikides pagulaste probleem niivõrd terav ei ole, kuid kõik võib üleöö muutuda, kui vaid Brüssel seda soovib, arvab politoloog.

"Et Brüsselile aktiivselt vastu seista, selleks on tarvis karismaatilisi liidreid, nagu neid on näiteks Ungaris, Austrias, Itaalias. Baltimaades selliseid poliitikuid näha ei ole," rõhutas Burda.

Valitsus ei jõudnud kabinetinõupidamisel ÜRO globaalse ränderaamistiku toetamise küsimuses konsensusele. Seega ei antud ränderaamistikuga ühinemisele valitsuse toetust, vahendas uduisteportaal Sputnik Eesti eelmise nädala lõpus. Vastasseis on viinud valitsuse kriisi.

Riigikogu Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) fraktsioon esitas Riigikogu juhatusele avalduse eelnõu, millega Riigikogu toetaks ÜRO globaalse ränderaamistikuga ühinemist. Sotsiaaldemokraatlik Erakond teatas, et soovib anda ÜRO ränderaamistikuga ühinemise küsimuse, mille osas valitsus Isamaa vastuseisu tõttu neljapäeval otsust ei langetanud, Riigikogu otsustada.

Riigikogu juhatuse otsusega võeti menetlusse Riigikogu liikmete 19. novembril algatatud Riigikogu avalduse "ÜRO globaalse ränderaamistiku kohta" eelnõu (758 AE), teatas Riigikogu pressiteenistus kolmapäeval.

Tagid:
rändekava, migratsioon, rändlepe, CDU, ÜRO, Jens Spahn, Maroko, Saksamaa

Peamised teemad