22:55 04. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1250
  • RUB77.8132
Välisuudised
lühendatud link
41 0 0

Läti Vabariigi sajanda sünniaasta tähistamist tumestas Leedu presidendi sündmusele tulemata jäämine. Dalia Grybauskaitė ainus sõjalennuk keeldus pidustustele lendamast. Küsimusi kerkis hulgi. Ja kõik need on jäänud vastuseta. Sest küsimused on valesti seatud.

Pjotr Malejev, raadio Sputnik

Eks me ole küll sattunud olukorda, mil kohe sugugi ei tahaks üritusele minna, aga mis parata. Aju otsib ettekäändeid, sõelub selleks sobivaid haigusi, mõtleb välja liiklustakistusi. Vahel ei sega üks teistki: "Ma olen liiklusummikus… olen ikka veel liiklusummikus… ma jäin haigeks!"

Aitab nägude tegemisest: millistest eelistest Leedu Venemaaga tülitsedes ilma jääb >>

Hea, kui on olemas lapsed, kelle arvele alati saab kõik kirjutada. Einoh, tuleksin heameelega, aga ma ju… Ta ju… Te kõik ju… Pole midagi parata… Palju õnne pidupäevaks – vabandage, andke andeks!" Kergendusohe.

Lätis tähistati nüüd juubelite juubelit – sada aastat omaette riiki. Riik on väike, ent tähtpäev suur. Selge see, et ainult oma jõududega vägeval pühal läbi ei saa. Tarvis on külalisi, sõpru, seltsimehi. Kõik kutsutud tuleb öömajale sättida, kõigil madratsid täis puhuda, kõigile kõik hambaharjadeni kätte jagada.

Oot', ärge minge laiali – tort on veel ka. Seda enam, et riigieelarvest sai kopsakas kulusumma välja kirjutatud. Soome samalaadne juubel tuli kolm korda odavam – aga ega nemad oskagi pidutseda, nad pole seda teadust omandanud.

Loomulikult kutsuti külla Läti suur sõber – Leedu president. Ja järsku äpardus: maandumispäeval juhtus ettenägematu. Ei saa välja lennata… Ei saa, ma ütlen!…Mida? Ei, istuda saan… Saan, aga alles pärast presidendivalimisi ja mitte teie juures… Ühesõnaga, hakake ilma minuta pihta. Ja muide – las ma soovin teile lennujaamas valjuhääldi kaudu vaiskelt õnne ja jäägu nii. Te kõik ju… Me ei saa ju midagi parata…

Grybauskaite hindas Venemaa sissetungi tõenäosust Leetu >>

Lätis pulbitses pidumelu, kära, sigin-sagin, sebimine, askeldamine – keegi õieti ei märganudki ega kurvastanud. Keegi, tõsi küll, peitis kotikesse ülejäänud torditüki. Ei pandud samuti tähele, ning kes märkas, see eriti ei pahandanud. 

Aga Leedus, näe, oli paljudel miskipärast piinlik. Ja mitte sellepärast, et ainus lennuk olulisel hetkel nässu läks. Hakati kirjutama: kui oleks vaid tahetud. Riia on siinsamas, vilkuritega autol paar tundi gaasipedaali vajutada ja nagu lepse reega edasi.

Miks seltsimees president muid reisivõimalusi ei vaaginud? Tõsi, poleks soliidne, aga lähim sõbratar ometi ju pidutseb. Oleks võinud vähemasti tordisöömiseks läbi astuda. Liiatigi on need riigid sama aasta eakaaslased, Leedu aastapäeval pole teistel midagi rikki läinud.

Muidugi on võimalik sogases veel kala püüda või siis musta kassi otsida, kes kuskil kuidagi on jõudnud läbi lipsata. Aga kõige etem on üritada jälgi otsida. Kes on niisugustest segadustest kõige enam huvitatud? Kelle häkkerid tungisid lennuki juhtimispulti ja midagi ära rikkusid? Kes oli luugi käepidet keelatud ainega määrinud?

Tuleb katsuda kõik üheks tervikuks kokku siduda. See peaks lihtne olema, kuna vastus on selge. On jäänud vaid ülesanne õigesti paika seada.

Autori arvamus ei pruugi toimetuse seisukohaga kattuda.

Samal teemal

Leedu unenägu Venemaast – teha Kaliningradist Karaliaučiaus
Leedu, Läti ja Poola allkirjastasid avalduse Nord Stream 2 vastu
Baltimaad muutusid Ameerika Ühendriikide pantvangiks
Vaktsiin "Vene tankide" vastu: Baltimaad teevad NATO õppustega äri
Baltimaad on muutunud NATO sõjaväebaaside teenindusalaks
Baltimaad ei adu kõigi demograafiliste probleemide tõsidust
Tagid:
juubel, pidustus, lennuk, 100 aasta juubel, Dalia Grybauskaitė, Balti riigid, Läti, Leedu

Peamised teemad