10:11 07. Aprill 2020
Kuula otse
  • USD1.0791
  • RUB82.4810
Välisuudised
lühendatud link
3810

Neil päevil kogus Ameerika ajakirjanduses hoogu arutelu, kas on tõsi, et Hiinas on süsteem, kus igale kodanikule määratakse "sotsiaalne reiting", mis mõjutab tema elu kõiges, töökoha saamisest kuni abiellumiseni välja.

Dmitri Kossõrev, RIA Rossija Segodnja vaatleja

Juhtus inimene näiteks vales kohas tänavat ületama ja jäi kaamera vaatevälja, tema reiting langes mitme punkti võrra ja tuleb hakata seda heade tegude ja eeskujuliku käitumisega parandama…

Briti armee küberüksus levitab teadlikult valeinfot ja võltsinguid >>

Foreign Policy teatel toimus väike segadus. Asi sai alguse Ameerika Ühendriikide asepresident Michael Pence'i 4. oktoobri kõnest, kus ta ütles: "Hiinas on süsteem, mis kontrollib praktiliselt kõiki inimese tegevusvaldkondi." Artikli autor vastab asepresidendile: "Selle asjaga on väike probleem. Tegelikult sellist süsteemi pole — vähemalt sellisel kujul, nagu seda tavaliselt kujutatakse."

Lisaks kirjeldab Ameerika autor üksikasjalikult juba ammu… ka USA-s toimivat süsteemi, kus sotsiaalvõrgustike isikuandmeid ning Rahvusliku julgeolekuagentuuri (kaamerate ja muude seiretehnoloogiatega kogutavat) teavet kasutatakse näiteks isiku usaldusväärsuse kindlakstegemiseks laenu andmisel. Kordame: vähemalt.

Hiinlased on teatavasti samuti inimesed. Seetõttu on sealgi riigis mitmeid laenuvõtjate varasemate patutegude andmebaase ja 2020. aastaks on kavas need ühendada. Seejuures räägitakse ehthiina vaimus ohtralt sõnamurdlike inimeste amoraalsusest ja nende sotsiaalse vastutustunde puudumisest.

Foreign Policy autor jõuab sellisele järeldusele: "Kui isik ei ole ettevõtte omanik ega esindaja, ei ole võtnud laenu, rikkunud seadust ega tunnistatud maksuvõimetuks, siis vaevalt, et ta sotsiaalse usalduse andmebaasi satub."

On aga hoopis teine asi, et krediidiusaldusväärsusest selleni, mida Pence kirjeldas, on vaid mõni samm. See ei ole Hiina probleem, ja selline tegelikkus võib teoreetiliselt saabuda mitte ainult Hiinas. Kus võis libauudis totaalsest "sotsiaalsest reitingust" laenuvõimekuse usaldusväärsuse asemel tekkida?

Kõik salajane sai avalikuks: Pentagon ja tema valed S-400 kohta >>

Võibolla käis mõni Ameerika meediat teabega varustav Hiina "allikas" sündinud fakti pähe välja asjaolu, mis võiks juhtuda ainult teoreetiliselt. Edasi kaotatakse tinglikkused ja muu "highly likely" lihtsalt ära ja tekibki raudkindel faktiväide "totaalse jälgimise ühiskonnast".

Dissidentlikud "allikad" on juba üldteadaolevalt väga kiindunud oma fantaasiatesse ja nendele ei tehta selle eest midagi. Näiteks müüdid, et Ameerika sanktsioonide pärast hirmul olevad vene rikkurid ("nad hoiavad ju oma raha Läänes ja kasvatavad seal ka oma lapsi) muutuvad kohe "viiendaks kolonniks".

Tegelikkuses osutus asi pigem vastupidiseks.

…Lõppsõna asemel: Brežnevi ajal oli (Nõukogude Liidus – toim.) selline rahvusvahelise ajakirjanduse elav ikoon, nagu poliitiline vaatleja Juri Žukov. Ta oli mees, kes teadis väga hästi fakte, see tähendab, oli äärmiselt professionaalne.

Kuid talle meeldis väga sõjaeelne, 30-ndate aastate, kui mitte veelgi arhailisem fraseoloogia ja meie, alles alustavad kolleegid, naersime tema üle ja parodeerisime teda isekeskis, eriti seda tema "kaubamärki": "Võiks vähem valetada, austatud härrased!"

Niisiis, tahaks selle Hiina "sotsiaalsete reitingute" loo puhul seda sama fraasi kasutada "austatud ameeriklastest härrasmeeste" kohta. Kuidagi väga asjakohane tundub.

Autori arvamus ei pruugi toimetuse seisukohaga kattuda.

Tagid:
libauudis, ühiskond, vale, kontroll, sotsiaalne reiting, Foreign Policy, Michael Pence, USA, Hiina

Peamised teemad