15:56 17. Veebruar 2020
Kuula otse
  • USD1.0842
  • RUB68.9116
Välisuudised
lühendatud link
Brexit – protsess läks käima (132)
20 0 0

Briti peaminister Theresa May ütles neljapäeval, 22. novembril parlamendile, et Brexiti kõnelused on enne pühapäevast Euroopa Liidu erakorralist tippkohtumist "otsustavas järgus".

TALLINN, 23. november — Sputnik. EL-i ja Suurbritannia läbirääkijad jõudsid neljapäeval kokkuleppele lahkumisleppele lisatava poliitilise deklaratsiooni kavandis ning May ütles alamkojas, et saavutati "parim võimalik kokkulepe", edastab Pealinn.

Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tusk ütles kokkulepet teatavaks tehes, et poliitilises deklaratsioonis saavutati põhimõtteline kokkulepe ja see vajab veel liikmesriikide heakskiitu. Hispaania on viimastel päevadel avaldanud ainsana vastuseisu nii lahutusleppe kui ka poliitilise deklaratsiooni kavandile.

ELi nõukogu nimetas Brexiti lepingu eelnõu ausaks kompromissiks>>

Euroopa Komisjon hoiatas samas, et lahkumisleppe kavandis ei ole veel kokkulepet Gibraltari tulevases staatuses ja kalapüügiõiguste küsimuses, ning Briti parlament võib mõlemad dokumendid tagasi lükata.

May ütles alamkojale, et "Suurbritannia suveräänsus Gibraltari üle saab kaitstud ja kokkulepe tulevastes suhetes peab toimima kogu Ühendkuningriigi perekonna jaoks".

Eelmisel nädalal kritiseerisid lahkumisleppe kavandit May erakonnakaaslased Konservatiivsest Parteist, opositsioonilised leiboristid ja Põhja-Iiri unionistid (DUP), kes tagavad valitsusele alamkojas enamuse.

May loodab, et deklaratsioon tulevastest suhetest aitab tal veenda erakonnakaaslasi ja opositsiooni lahkumislepet toetama.

Ühendkuningriigist pole kellelgi kahju: ta pingutas ise kavaldamisega üle>>

Juhtum, mil Brexit on russofoobiast olulisem
© Sputnik / Кирилл Каллиников

Opositsioonijuht Jeremy Corbyn taunis deklaratsioonikavandit, öeldes, et see märgib Konservatiivse Partei ja selle liidri May läbikukkumist poolteist aastat kestnud kõnelustel, ja kinnitas, et leiboristid ei kavatse lahkumislepet ega poliitilist deklaratsiooni toetada.

Tööpartei esimehe sõnul ei ole EL teinud "ühtegi järeleandmist" ja Tööpartei kuut tingimust vastuvõetavale leppekavandile pole täidetud.

Poliitiline deklaratsioon "on halvim kõigist maailmadest" ja Suurbritanniale ei jää mingit sõnaõigust reeglite üle, mis jäävad riigi suhtes kehtima, sõnas Corbyn. "See on see silmad kinni seotud Brexit, mida me kõik kartsime. Hüpe tundmatusse," ütles ta.

Niinimetatud kõva Brexiti üks eestkõneleja, May rivaal konservatiivide ridades Boris Johnson ütles, et leppekavand "muudab Brexiti täielikuks jamaks".

Deklaratsioon hõlmab viidet Suurbritannia Brexiti-järgsele "iseseisvale kaubanduspoliitikale" ja selles kuulutatakse lõppu isikute vabale liikumisele EL-i ja Suurbritannia vahel.

Lahkumisleping sisaldab 21 kuu pikkust üleminekuperioodi Brexiti päevast 2019. aasta 29. märtsil 2020. aasta lõpuni, mille jooksul täidab Suurbritannia kõiki EL-i reegleid, kuid ilma liikmesusega kaasneva sõnaõiguseta. Üleminekuperioodi jooksul püüavad Suurbritannia ja EL kujundada lahkumisleppega kaasneva poliitilise deklaratsiooni tulevastest suhetest täiemahuliseks kaubanduslepinguks.

Suurbritannias tekitab suuri lahkhelisid lahkumisleppe see osa, mille järgi võtab London EL-i liikme Iirimaa ja Ühendkuningriiki kuuluva Põhja-Iirimaa piiri avatuna hoidmiseks kasutusele kaitsemeetme juhul, kui kaubanduslepingus üleminekuperioodi lõpuks kokkuleppele ei jõuta.

See jätaks terve Ühendkuningriigi EL-i tolliliitu ja Põhja-Iirimaa suhtes osaliselt kehtima ühisturu reeglid.

May ütles alamkojale, et piirikontrolli Iiri saarel on võimalik vältida kaitsemeetme asemel tehnoloogia abil.

Varem neljapäeval, 22. novembril ütles peaminister pärast kavandi tutvustamist valitsuskabinetile, et "see on Ühendkuningriigi jaoks õige lepe" ja ta kavatseb saavutada selle heakskiitmise.

Brexit — protsess läks käima>>

Peaministri sõnul viib kokkulepe ellu briti rahva referendumil väljendatud tahte ja annab Suurbritanniale tagasi kontrolli oma piiride, raha ja seaduste üle.

Lepe kaitseb Briti töökohti ning julgeolekut ja säilitab Ühendkuningriigi terviklikkuse, lausus valitsusjuht.

EL korraldab pühapäeval Brüsselis tippkohtumise, et arutada ja kinnitada nii lahkumislepe kui ka sellele lisatav deklaratsioon edasistest suhetest. Seejärel vajavad mõlemad dokumendid Briti parlamendi ja Euroopa Parlamendi heakskiitu.

Teema:
Brexit – protsess läks käima (132)
Tagid:
kõnelused, Brexit, EL, Theresa May, Euroopa Liit, Ühendkuningriik

Peamised teemad