22:25 31. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.1136
  • RUB78.4416
Välisuudised
lühendatud link
5611

Euroopa Komisjoni (EK) järjekordne Itaalia eelarvele pühendatud istung lõppes Rooma jaoks täieliku läbikukkumisega. Nüüd ootab riiki es nn ülemäärase eelarvepuudujäägi menetlus (EDP) ja keeldumise korral järgnevad sanktsioonid.

TALLINN, 23. november — Sputnik. Itaallaste reaktsioon ei lasknud end kaua oodata — elanikkonna enamus on valmis uue valitsuse kursi säilitamiseks valmis toetama riigi lahkumist Euroopa Liidust. Kas see toob kaasa ühtse Euroopa lagunemise ja mis juhtub, kui Euroopa Komisjon peaks järele andma — RIA Novosti materjalis.

Ultimaatumite keel

Tugevast kokkuhoiupoliitikast väsinuna otsustas Itaalia uus valitsus suurendada kulutusi, et lõpuks ometi käivitada majanduskasv riigis. Selle tulemusena koostati 2019. aasta eelarve puudujäägiga, mis ületab Euroopa Liidu reeglitega lubatud määra.

"Me peame inimeste huve olulisemaks kui majanduslikke kohustusi Brüsseli ees ega kavatse inimesi vaesemaks muuta teiste heaks kiidetud piirangute ja nõudmiste tõttu," ütles parempoolse erakonna Liiga üks juhte Lorenzo Fontana.

Euroopa Komisjon omakorda keeldus sellisel kujul Itaalia eelarve heakskiitmisest, viidates asjaolule, et ülemäärased kulutused suurendavad Itaalia riigivõlga, mis on juba peaaegu 131% SKTst.

Euroopa Komisjon: Eesti 2019. aasta eelarve on EL-i eelarvereeglitega suuresti kooskõlas>>

Prognoositav tulemus — EK ähvardas Rooma suure trahviga vahemikus 0,2-0,5% SKPst, st 3,4-8,5 miljardit eurot. Kuuma temperamendi poolest tuntud itaallased ei läinud taskust sõnu otsima.

"Nad tahavad meid karistada, kuid lõppkokkuvõttes kahjustab see rohkem Euroopa Liitu ennast. Kui nad tõesti kavatsevad meile trahvi määrata, on nad hullaks läinud," kommenteeris Euroopa Komisjoni otsust Itaalia asepeaminister Matteo Salvini.

Ta lisas, et kui selliseid meetmeid tõesti rakendatakse, tõuseb ELi vastu üles 60% elanikkonnast, seda on rohkem kui oli Ühendkuningriigis Brexiti poolt hääletanuid.

Itaalia valitsus hindab majanduskasvuks vajalike struktuurireformide maksumuseks ligikaudu sada miljardit eurot, millest 37 miljardit oli sisse kirjutatud Euroopa Komisjoni poolt tagasi lükatud eelarvesse.

Pole mõtet loota, et Rooma vähendab seda summat Brüsseli ametnike määratud trahvi maksmiseks.

Uutmata piiri pidada

Kuid trahvimise stsenaarium on pigem katse Itaaliat hirmutada. Euroopa Komisjon loodab sanktsioonidega ähvardades, et Rooma tegelikult nõustub nn ülemäärase eelarvepuudujäägi menetluse sätteid järgima.

Poola soovib miljardeid>>

Menetlus seisneb selles, et kolme kuni kuue kuu jooksul peab valitsus esitama Euroopa Komisjoni tagasi lükatud eelarve kulutuste katteplaani, sealhulgas üksikasjalikud meetmed eelarve vastavusse viimiseks Euroopa eeskirjadega ja nende rakendamise tähtajad. Ülemäärase eelarvepuudujäägi menetlust on juba rakendatud 2009. aastal Visegradi maade — Ungari, Poola, Tšehhi ja Slovakkia suhtes.

Tookord sundis Brüssel sanktsioonidega hirmutades eelarveid konsolideerima ja eelarvepuudujääki vastuvõetava tasemeni vähendama: 7,8%-lt 2,7%-ni Slovakkias, 7,3%-lt 2,6%-ni Poolas, 4,1%-lt 1,9%-ni Tšehhi Vabariigis ja 4,5%-lt 2,6%-ni Ungaris.

Ungaris avaldas see negatiivset mõju tervishoiule ja pensionimaksetele (indekseerimise süsteemi muutmine ja 13. pensioni kaotamine), kaotati eluaseme ja vähendati põllumajandustoetusi. Poolas kaotati ennetähtaegselt pensionile jäämise võimalus ja pensioniiga tõsteti 67 eluaastani.

Rooma on meiega!>>

Tšehhi Vabariigis külmutati sotsiaalsed väljamaksed ja toetused, Slovakkias vähendati põllumajandustoetusi ja muudeti pensioni jaotatavat osa.

Lisaks suurendati kõikides riikides otseseid ja kaudseid makse. Ungaris ja Tšehhi Vabariigis suurenes käibemaks 2%, Poolas ja Slovakkias 1%. Samuti kasvasid kõikjal aktsiisid ja Tšehhi Vabariigis tõstseti kaks korda kinnisvaramaksu.

Kuid Itaalia on suuruselt kolmas majandus Euroopas ja Rooma ei ole valmis ilmutama samasugust alandlikkust nagu äärealadel.

Kuigi peaminister Giuseppe Conte teatas ametlikult, et ootab konstruktiivset arvamustevahetust Euroopa Komisjoni juhi Jean-Claude Junckeriga (kohtumine toimub laupäeval), ei kavatse valitsus pensionide ja töötushüvitiste suurendamisest keelduda.

Samal ajal on kavas vähendada ettevõtete maksukoormust, sest mõnedes linnades läheb maksudeks kuni 70% ettevõtete kasumist. Selle tulemusena ei ole ettevõtjatel lihtsalt enam raha tootmise arendamiseks ja ajakohastamiseks.

Sellistes tingimustes tundub, et Itaalial on tõesti lihtsam Euroopa Liidust lahkuda kui Brüsseli ettekirjutusi järgida.

Doomino printsiip

Rooma keeldumise korral ülemäärase eelarvepuudujäägi menetlusest on EK sunnitud algatama sanktsioonide kehtestamiseks hääletuse. Ei maksa loota, et kogu "Euroopa kontsert" neid meetmeid ühehäälselt toetab – paljud tunnevad Itaaliale siiralt kaasa.

Euroopa stabiilsuspakti on korduvalt rikkunud nii Prantsusmaa, Hispaania, kui ka Portugal, kus on rikutud riigivõla ja SKP maksimaalse lubatava suhte piirnormi — 60%. Prantsusmaal ja Hispaanial on see näitaja umbes 100%, Portugalil koguni 125%.

Nii et sanktsioone Itaaliale tõenäoliselt ei rakendata ja see kahjustab oluliselt Brüsseli mõju, mis annab teistele probleemsetele riikidele eeskuju. Kui liikmesriikide valitsused otsustavad sõltumatu fiskaalpoliitika kasuks, jääb Euroopa Liit puhtpoliitiliseks liiduks ja Vana maailma majandus laguneb koost.

Tagid:
eelarve, konflikt, Euroopa Komisjon, Euroopa Liit, Rooma, Brüssel, Itaalia

Peamised teemad