16:54 05. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1250
  • RUB77.8132
Välisuudised
lühendatud link
Kiriku tüli (18)
43 0 0

Konstantinoopoli poolt provotseeritud konfliktis Venemaa õigeusu kirikuga on Armeenia kirik asunud Moskva poolele, öeldakse USA väljanne Eurasianet artiklis. Tuuakse ära kõigi armeenlaste katoolikose Garegini arvamus, kus teatatakse, et ta on kiriku lõhenemisele suunatud sammude vastu.

TALLINN, 24. november — Sputnik. Armeenia kiriku juht tegi õigeusklikus maailmas toimunud lõhenemist puudutava laialivalguva avalduse, mida on tõlgendatud toetusena Venemaa seisukohale, edastab portaal Inosmi.

Kui kõigi armeenlaste katoolikos Garegin II saabus Venemaale Novorossiiskisse traditsioonilisest armeenia tufist ehitatud uue armeenia kiriku sissepühitsemisele, esitati talle küsimus õigeusklikku maailma raputanud kirikulõhe kohta. Oktoobris teatas Venemaa õigeusu kirik kõikide sidemete katkestamisest Konstantinoopoli patriarhaadiga pärast viimase otsust toetada Ukraina õigeusu kiriku iseseisvust.

Vene õigeusu kirik andis hinnangu Konstantinoopoli otsusele Ukraina kiriku kohta>>

Kohtumisele Porošenkoga tuli ainult kolm UÕK esindajat
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Armeenia apostellik kirik ei kuulu Konstantinoopoli patriarhaati ja antud konflikt teda ei puuduta, erinevalt paljudest rahvuslikest õigeusu kirikutest, kellel tuleb valida, kelle poolele asuda. Sellegipoolest avaldas Garegin sel teemal oma arvamust.

"Armeenia apostellik kirik on kanoonilisuse pooldaja. Ja selles suhtes ei saa ta kunagi tervitada samme, mis on suunatud lõhestamisele, kiriku tükeldamisele," ütles Garegin 17. novembri tseremoonial.

Nii venemaalased kui ka ukrainlased on tõlgendanud tema sõnu toetusena Venemaa seisukohale. Ukrainas on keegi koguni teatanud, et antud samm oli Jerevani venemeelse sisepoliitika ilminguks.

Ukraina õigeusu kirik süüdistas Konstantinoopoli hierarhi harimatuses>>

"Siin ei kõnele mitte armeenlaste katoolikos, vaid siin kõneleb Kreml. Sest Armeenia on täna poliitiliselt, majanduslikult, sõjalis-poliitiliselt Venemaa Föderatsioonist sõltuv. Sellepärast, et mis iganes seal ei oleks, on siinne avaldus dikteeritud poliitilistest motiividest," väitis telekanali Prjamoi saates analüütik Andrei Datsjuk.

Kuid Ukraina kiriku esindaja sellega nõus ei ole, et Garegin emma-kumma poole omaks on võtnud.

 

"Kuskohas katoolikose ütluses on sõnakestki usukinnitusest?" kirjutas oma Facebooki-lehel Ukraina õigeusu kiriku Kiievi patriarhaadi peapiiskop Jevstrati, pidades silmas Ukraina kiriku autokefaaliat, s.t autonoomiat. Ta lisas, et Armeenia kirikul – esimesel ametlikul kirikul maailmas, mis on selliseks kujunenud pärast ristiusu vastuvõtmist Armeenias 301. aastal riigiusundina – on ainult kaudne suhe Ukraina ja Venemaa kirikutega.

Jevstrati süüdistas ühtlasi Ukraina ajakirjanikke sündmuste vääritises kajastamises vene propagandistide tellimusel.

Samas ei ole Garegin ja teised kirikutegelased selgitanud kiriku ametlikku seisukohta, Armeenia meediakanalid aga ei ole seda teemat puudutanud.

Kiriku tüli>>

Sputnik Eesti teatas varem, et Konstantinoopoli patriarhaadi kirikukogu on teatanud, et ta asub omistama Ukraina kirikule autokefaaliat. Ta võttis ka vastu otsuse kahe Ukraina mittekanooniliselt kiriklikult struktuuri — isehakanud "Kiievi patriarhi" Filaret Denissenko, kellele kehtestati Vene õigeusu kiriku anateem 1997. aastal, ja Makari Maletitši (Ukraina autokefaalne õigeusu kirik) — anateemi tühistamiseks.

Konstantinoopol teatas ühtlasi oma õigustest Ukrainas ja tühistas 1686. aasta kirja ajaloolise sätte, mis andis Moskva patriarhaadile õiguse õnnistada ametisse Kiievi metropoliit.

Venemaa õigeusu kirikus nimetati neid kirikukogu otsuseid kirikulõhe legaliseerimiseks ja teatati, et need toovad endaga katastroofilist kahju, mis puudutab miljonite inimeste saatusi mitte ainult Ukrainas, vaid ka kogu õigeusklikus maailmas. Konstantinoopoli ühtekuuluvus lõhestajatega õõnestab kanoonilist õigeusku, Filaretilt anateemi mahavõtmise absurdsus on täiesti ilmselge, teatas kogu Venemaa Moskva patriarhi Kirilli pressisekretär.

Teema:
Kiriku tüli (18)
Tagid:
konflikt, kirik, Armeenia, Ukraina, Venemaa

Peamised teemad