12:52 28. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Välisuudised
lühendatud link
21320

Legendid Antarktika jää all peituvast oaasist, mille natsid olevat leidnud ja kasutanud oma salajase baasi loomiseks, võivad tänu teadlaste sensatsioonilisele avastusele kõige lähemal ajal kinnitust leida.

TALLINN, 25. november — Sputnik. Inimkond avastab jätkuvalt planeedi Maa kuuenda kontinendi saladusi. Väljaande Science Alert teadaande kohaselt on rahvusvaheline uurimismeeskond leidnud Ida-Antarktika jääkihi alt võimsa geotermilise kiirguse allika, vahendas RIA Novosti

Mis sügavustes jääd sulatab

Radaritega erilennuk sondeeris varjatud protsesse, mis toimuvad kolme kilomeetri paksuse jääkihi all. Tänu sellele õnnestus teadlastel välja selgitada, et Ida-Antarktikas sulab jää altpoolt, kusjuures sulavesi voolab tagasi jääalustesse järvedesse.

NASA avastas sajakilomeetrise mõra Antarktika jääs >>

Asjatundjad leiavad, et jää sulamine Antarktika idaosas võib olla kestnud tuhandeid või isegi miljoneid aastaid. Iseloomulik on, et see ei avalda mõju välise jääkatte muutumisele ja palja silmaga vaadates kujutab Ida-Antarktika pealispind endast endiselt elutut jääkõrbet.

Teadlaste arvates võib liigne vesi jääjärve põhjas muuta Ida-Antarktika piirkonnad tulevikus välistegurite nagu näiteks kliimamuutuste suhtes tundlikumaks. Üheks jää sulamise põhjuseks võib olla radioaktiivsete kivimite ja maakoorest purskuva kuuma vee koosmõju.

Uus-Švaabimaa oaas võib tõeks osutuda

Tähelepanu pälvib ka tõsiasi, et natside omaaegne Antarktika-lõik, mida Kolmandas Reichis nimetati Uus-Švaabimaaks, asub samuti Ida-Antarktikas. Just Uus-Švaasimaaga on arvukalt kõikvõimalikke legende ja kuulujutte.

Terve hulga vandenõuteoreetikute arvates õnnestus natsidel avastada Uus-Švaabimaa jää all geoterminile oaas, kuhu pääses mere poolt jääkihi alt. See olevat sakslastel võimaldanud rajada sinna salajase baasi projekti A allveelaevadele ja jääaluse koloonia oaasis endas.

Mõned vandenõuteoreetikud läksid oma fantaasiates veelgi kaugemale ja oletasid, et just Antarktikas leidis Kolmanda Reichi füürer Adolf Hitler oma viimse varjupaiga. On koguni teooriaid, mille kohaselt natside koloonia Ida-Antarktika jääkihi all eksisteerib tänapäevani ja ootab parajat tundi oma "ilmutumiseks" maailmale.

Antarktika on osake Gondwanast

Rahvusvaheline geofüüsikute rühm on RIA Novosti teatel juba leidnud Antarktika jää alt iidsete kontinentide jälgi. Mõned Ida-Antarktika piirkonnad on seotud iidse Gondwana hiidmandriga.

Sündis kokkulepe maailma suurima merekaitseala loomiseks Antarktikas >>

Gondwana, mis kätkes endas nüüdse Aafrika, India, Austraalia ja ka Lõuna-Ameerika, moodustus eelkambriumi ajastu lõpul 750–540 miljonit aastat tagasi ja lagunes umbes 180 miljonit aastat tagasi.

Tagid:
energia, uuring, jää, baaskursus, nats, teadlased, Kolmas Reich, Adolf Hitler, Maa, Antarktika

Peamised teemad