12:43 07. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1843
  • RUB86.9321
Välisuudised
lühendatud link
RIA Novosti Ukraina peatoimetaja vahistamine (61)
2420

Pool aastat viibib uudisteportaali RIA Novosti Ukraina peatoimetaja Kirill Võšinski Hersoni eeluurimisisolaatoris absurdse süüdistusega riigireetmises.

TALLINN, 26. november — Sputnik. 11. detsembril toimub järjekordne kohtuistung, mis järjekordselt pikendab Võšinski vanglas viibimise aega. Kogu selle aja vältel nõuavad ajakirjaniku kolleegid ja sõbrad poliitiliste tagakiusamiste lõpetamist Ukrainas.

Väljaandel Ukraina.ru õnnestus Võšinskile mõned küsimused esitada ja neile vastused saada.

Enesetundest ja kinnipidamistingimustest eeluurimisisolaatoris

Praegu tunnen ma end enam-vähem. Mingil hetkel oli probleeme südamega: vasak käsi jäi tuimaks, tunda andis terav valu rinnapiirkonnas. Hersoni eeluurimisidolaatori arstid tahtsid aidata, kuid võimalusi pole neil kuigi palju.

Koosseisus ei ole juba pikka aega terapeuti (aga praegu on eeluurimisisolaator arvestatud 300 inimesele, kuigi tegelikult on seal umbes 400–450 inimest). Mingil hetkel vaigistati mu südame terav valu dimedroolisüstidega. Aitäh, mu advokaadil oli võimalus ravimid üle anda – nüüd on seisund parem.

Minu kambrikaaslasteks on mitmesugused inimesed. Kõigil on see esimene vangisattumine. Suhted on rahulikud, kõik saavad suurepäraselt aru, miks mina siia olen sattunud – mina üksi olen poliitilise paragrahviga, enne mind istusid selles kambris Krimmi piirivalvurid, kes tänavu kevadel, märtsis välja vahetati. Selle ajani istusid nad kinni 11 kuud.

Lisaks mulle on selles eeluurimisisolaatoris istunud Krimmi neiu, kes pandi vangi osalemise eest 2014. aasta referendumi korraldamises. Nii et mõiste "poliitiline" pole siin uus. Tingimused on normaalsed ja Hesoni eeluurimisvangla mõõdupuude kohaselt isegi üldistest paremad – võib öelda, et on vedanud.

Sidemest maailmaga

Minu põhiliseks infoallikaks on Ukraina TV. Vaatan uudiseid – pärast "laiekraani" võib enam-vähem adekvaatse pildi kokku saada. Samuti on mulle juba oma kolm kuud hakatud andma teabeülevaateid sellest, mida minust räägitakse ja kirjutatakse ning seda mitte ainult Ukrainas – ma olen tundnud suurt toetust kolleegidelt ja riigilt, millest praegu väga palju mõtlen, millele olen tänulik ja millesse väga usun – Venemaalt. Suur aitäh!

Ma palusin tuua kambrisse raamatuid… Loen proosat (klassikat – Tolstoid, Dostojevskit, kaasaegseid autoreid – Fazil Iskander, Strugatskid), luuletusi (Jevtušenko, Pasternak). Loen raamatuid ajaloost, see on tänase Ukraina tingimustes väga huvitav – väga palju huvitavaid ja ootamatuid paralleele, allusioone, kokkulangevusi.

Otsustasin oma inglise keelt edasi arendada – sõbrad on toonud õpikuid, ingliskeelseid raamatuid. Aga raamatuid ikkagi ei jätku — "Sõda ja rahu" sai kolme nädalaga läbi… Sellepärast on peamine, mida ma sõpradelt ja nüüd ka kolleegidelt palun – tooge peale toiduainete ka veel raamatuid… Praegu pakuvad raamatyud mulle kõige suuremat rahuldust…

Kohtuasja perspektiividest

Uurijad ei ütle midagi – Hersonis ei otsustata midagi, kõik oli kavandatud ja korraldatud Kiievis, kõrgema poliitilise juhtkonna tasandil. Praegu paistavad nad olevat tupikus – "kiirkorras" ei tulnud midagi välja, nüüd on vaja asja kuidagi veeretada, aga kuidas, seda nähtavasti eriti ei mõisteta. Sedamööda, kuidas kaasus Hersoni kohtutes edasi kulgeb, on selge suunis mind uurimise ajal vangis pidada.

Süüdistused on absurdsed, faktid on valitud manipulatiivselt, järeldused on valelikud ega tugine sugugi õigusvaldkonnale – ma räägin sellest igal minu kinnipidamiseaja pikendamisele pühendatud kohtuistungil ja iga edasikaebuse korral.

Kohtunikud kuulavad, noogutavad päid, kuid järjekordse otsuse ettelugemisel minu vangistusaja pikendamise kohta pööravad pilgu ära ja "viskavad ette" järjekordsed 60 ööpäeva vanglas.

Niisuguse suundumuse puhul erilist usku Ukraina õigusemõistmise pühalikkusesse ei ole, eriti valmiste eel, mil Venemaa-vastane hüsteeria saab aina hoogu juurde, tahavad rahvasaadikud sulgeda kaka uudistekanalit, riigireetmine ulatub Ukraina kriminaalkoodeksi paragrahvina õigusemõistmise tippu.

Aga mina, saades suurepäraselt aru üldisest suundumusest, saan aru ka muust – kohtumõistmise algusega saab selgeks, kuivõrd väljamõeldud ja väljaimetud on süüdistused ja SBU argumendid. Arvan, et just seda seal kardetaksegi… Kui süüdistuste valelikkuse avalik demonstreerimine ongi võit, siis me just nimelt võidamegi!

"Sooviks elavat suhtlemist"

Loomulikult ma igatsen lähedaste, omaste, iga eluala töökaaslaste järele. Teisest küljest püüan ma säärase meeleseisundi jaoks vähem aega jätta — loen, teen sporti, mõtlen, analüüsin. Kõige rohkem sooviksin silmast silma suhtlemist nendega, kes mind praegu toetavad, armastavad, mäletavad ja ootavad…

Teema:
RIA Novosti Ukraina peatoimetaja vahistamine (61)
Tagid:
intervjuu, poliitika, vahistamine, Ukraina.ru, vangla, RIA Novosti Ukraina, Kirill Võšinski, Ukraina

Peamised teemad