22:15 30. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1980
  • RUB91.1439
Välisuudised
lühendatud link
Provokatsioonid Mustal merel (60)
43420

Venemaa eriteenistused avalikustasid Ukraina mereväelaste ülekuulamise salvestised, millest nähtub, et nad sooritasid provokatsiooni Kertši väinas ettekavatsetult.

TALLINN, 27. november — Sputnik. Kinnipeetud Ukraina laevade meeskonnaliikmed tunnistasid, et nende tegevusel Venemaa territoriaalvetes oli provokatiivne iseloom. Venemaa FSB avaldatud videosalvestusel kinnitas seda vanemleitnant Andrei Dratš, madrus Sergei Tsõbizov ja kolmanda järgu kapten (kaptenmajor) Vladimir Lesovoi, kirjutab RT.

Dratš kinnitas, et Ukraina meremehi hoiatati Venemaa riigipiiri rikkumise eest. Lesovoi märkis omakorda, et meeskond ignoreeris Venemaa piirivalvurite korraldusi teadlikult. Tema sõnul olid sel ajal laeva pardal käsitulirelvad ja DŠK kuulipilduja koos lahingkomplektiga.

"Ma sain aru, et Ukraina mereväe laevade tegevus Kertši väinas on provokatiivne," ütles Ukraina sõjaväelane.

RIA Novosti allikas Krimmi jõuametkondades teatas, et Mustal merel Venemaa riigipiiri ületamisel kinni peetud kolme Ukraina laeva meeskondades kokku on 24 inimest. Seejuures oli FSB andmetel ühel kinnipeetud laevadest kaks Ukraina julgeolekuteenistuse (SBU) töötajat, kes lähetati sõjalaevadele, et provokatiivseid tegevusi kooskõlastada.

Ukrainas hakkas kehtima sõjaseisukord >>

Ametkonna teadaandes rõhutatakse, et "Venemaa Föderatsiooni territoriaalvee piir, mida Ukraina laevad rikkusid, oli samasugune ka enne Krimmi taasühendamist Venemaaga". FSB väidab, et provokatsioon Kertši väinas viidi läbi Kiievi võimude otsesel korraldusel.

Ukraina julgeolekuteenistus tunnistas oma töötajate viibimist kiinipeetud laevadel

Ukraina julgeolekuteenistuse (SBU) juht Vassõl Hrõtsak kinnitas, et Mustal merel vangistatud Ukraina mereväe laevadel olid eriteenistuste ametnikud.

Ametkonna pressiteenistus märkis, et ohvitserid täitsid "Ukraina mereväe vastuluure" ülesandeid.

Seejuures väidab SBU, et kinnipeetud töötajatele avaldatakse survet. "SBU võtab oma pädevuse piires tarvitusele kõik vajalikud meetmed, et Ukraina sõjavangid vabastada ja tuua nad tagasi oma perekondade juurde," lisas pressiteenistus.

Kremlis kommenteeriti sõjaseisukorra kehtestamist Ukrainas >>

Eelmisel päeval teatas Venemaa julgeolekuteenistus FSB, et Ukraina laevade provokatsiooni koordineerisid kaks SBU ametnikku, kes täitsid Kiievi võimude otseseid juhiseid.

Ettekääne sõjaseisukorra kehtestamiseks

Nagu uudisteportaal Sputnik Eesti juba kirjutas, tungisid 25. novembril Venemaa territoriaalvetesse kolm Ukraina mereväe alust, üritades teel Odessast Berdjanskisse läbida Kertši väina.

President Kersti Kaljulaid
© AP Photo / Aleksey FILIPPOV

Ukraina meremehed keeldusid allumast kohale tulnud Venemaa piirivalvuritele ja püüdsid põgeneda. Vastuseks avasid Venemaa Föderatsiooni piirivalvelaevad piiririkkujate pihta tule.

Selle tulemusena peeti kõik kolm Ukraina ujuvvahendit kinni ja need asuvad nüüd Kertši sadamas. Kergelt haavatud meeskonnaliikmetele osutati vajalikku arstiabi.

Intsidendijärgselt kirjutas Ukraina riigipea Petro Porošenko alla dekreedile sõjaseisukorra kehtestamisest Ukrainas. Sõjaseisukord kehtib riigis 26. jaanuarini 2019.

Venemaa välisminister Sergei Lavrov nimetas vahejuhtumit Mustal merel Ukraina võimude provokatsiooniks ning pöördus Kiievi Lääne kuraatorite poole, et nad oma hoolealust tagasi hoiaksid.

Ta soovitas samuti Ukraina poliitikutel "käituda adekvaatsemalt", sest Läänel "on juba ebamugav Ukraina ametivõimude käitumise pärast".

Teema:
Provokatsioonid Mustal merel (60)
Tagid:
riigipiir, rikkumine, provokatsioon, ülekuulamine, FSB, SBU, merevägi, Kertši väin, Venemaa, Ukraina

Peamised teemad