18:44 30. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1708
  • RUB91.7763
Välisuudised
lühendatud link
Provokatsioonid Mustal merel (60)
8410

Venemaa riigipiiri rikkumine Ukraina laevade poolt on Petro Porošenko valimiste eelõhtul korraldatud provokatsioon, ütles Vladimir Putin, rääkides "VTB Capitali" foorumil "Venemaa kutsub!"

TALLINN, 28. november — Sputnik. "Ilmselgelt aegsasti ette valmistatud provokatsioon, arvestusega kasutada seda ettekäändena sõjaseisukorra kehtestamiseks riigis. Sel ei ole midagi pistmist Venemaa ja Ukraina suhete reguleerimisega. Siin mängiti teravuse peale," vahendas RIA Novosti presidendi sõnu.

Ta tuletas meelde, et Ukraina laevad sisenesid Venemaa territoriaalvetesse, mis kuulusid Venemaale isegi enne Krimmi liitumist.

Kaljulaid teatas sõja puhkemisest Euroopas >>

"Meie piirivalvurite korraldusi eirates suundusid nad otse selle silla juurde. Nad ei reageerinud korraldusele seisma jääda, tehtud ettepanekule võtta loots nad ei reageerinud, ei vastanud mitte kuidagi," lisas president.

Riigipea rõhutas, et sellises olukorras täitsid Venemaa piirivalvurid oma kohustusi: "Ja kuidas oleksid piirivalvurid pidanud tegutsema? Sõjalaevad tungisid Vene Föderatsiooni territoriaalvette ei vastanud kutsungile ja polnud selge, mida nad kavatsevad. Kuidas nad oleksid pidanud tegutsema?" 

"Kui nad (piirivalvurid – toim. märkus) oleksid tegutsenud teisiti, oleks tulnud nad kõik kohtu alla anda," lisas Putin.

Ukraina mereväe provokatsioon Kerchi väinas

25. novembri hommikul rikkusid Ukraina mereväe laevad "Berdjansk", "Nikopol" ja "Janõ Kapu" Venemaa riigipiiri, tungisid ajutiselt suletud Venemaa vetesse ning sooritasid mitu tundi ohtlikke manöövreid, reageerimata piirivalvurite korraldustele.

Kõigi kolm laeva peeti kinni umbes 20 kilomeetri kaugusel Venemaa rannikust ja Krimmi silla alusest tavapärasest laevasõiduteest 50 km edelas. Riigipiiri rikkumise kohta alustati kriminaalmenetlust. Teisipäeval võttis kohus 24-st Ukraina laevadel olnud meremeesest vahi alla 15.

Lavrov: USA ja rida lääneriike suurendavad pingeid meie piiride ääres >>

Välisminister Sergei Lavrov nimetas olukorra Kertši väinas ühemõtteliselt provokatsiooniks ja süüdistas Ukrainat rahvusvahelise õiguse rikkumises. Kreml rõhutas, et intsidendi ajal tegutses Venemaa pool kooskõlas rahvusvahelise ja siseriikliku õigusega.

Intsidendi taustal kiitis Ukraina Ülemraada heaks Porošenko dekreedi sõjaseisukorra kehtestamise kohta riigis. Samal ajal kinnitas Ukraina riigipea, et see samm ei ohusta valimiste läbiviimist.

Ametlikult algab presidendivalimiste kampaania Ukrainas detsembri lõpus. Porošenko ei ole teatanud kavatsusest kandideerida teiseks ametiajaks.

28. novembril kutsus Eesti Vabariigi Välisministeerium välja Venemaa Föderatsiooni erakorralise ja täievolilise suursaadiku Eestis Aleksandr Petrovi, et väljendada oma nördimust Vene piirivalvurite käitumise üle Kertši väina lähedal piiri rikkunud Ukraina sõjalaevadega, vahendas uudisetportaal Sputnik Eesti. 

Vene Föderatsiooni välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova kommenteeris oma sotsiaalvõrgustiku lehel Venemaa suursaadiku väljakutsumist Eesti Vabariigi välisministeeriumisse seoses piiririkkumise intsidendiga Kertši väina lähistel.

Zahharova sõnul väärib uudis kohta rubriigis "Nuta või naera". "Ilmselt ei ole Eesti diplomaadid veel kursis, et nende riigil puudub juurdepääs Mustale merele ja tegu ei olnud nende laevadega," kirjutas ta mõningase irooniaga.

Teema:
Provokatsioonid Mustal merel (60)
Tagid:
sõjaseisukord, provokatsioon, riigipiir, poliitika, rikkumine, SBU, Vladimir Putin, Kertši väin, Ukraina, Venemaa

Peamised teemad